1395/04/26

درس واره شماره 42- خانه کاهو

اشتراک گذاری

موسسه تحقیقات علم و هنر "خانه کاهو"  "Lettuce House " بر اساس معماری پایدار طراحی شده که در این خانه مدولار از 6 کانتینر اصلی استفاده شده که در آن ایجاد طراحی سبز، سلامت پروژه و زندگی روزمره نقش اصلی را در متمایز کردن این پروژه داشته است، این خانه می بایست در زمان بسیار کم ساخته می شد و از طرفی خانه باید قابل بازیافت با بهره وری و کیفیت بالا باشد، به همین خاطر از کانتینرهای مدولار استفاده شده که چهارچوب اصلی خانه، درها، پنجره ها، سقف ها، طبقات از قبل در کارخانه ساخته شده است. 


مراحل ساخت پروژه

کانتینرهای مدول شده به طور کامل از قبل ساخته شده و به فرم نهایی خود رسیده و متریال های مورد استفاده در پروژه از قبل توسط سازندگان انتخاب و در کارخانه ساخته شده است. هر کانتینر در حدود نیم ساعت زمان لازم دارد که بلند شود. در نقطه اتصال کانتینرها برای جلوگیری از نفوذ آب لاستیک های مخصوص و ضدآب نصب می شود و در آخر، پله ها و درهای داخلی نصب می شود. طراحی داخلی، تجهیزات انرژي و کاشت گیاهان توسط مالک اصلی کامل شده است.

هزینه پروژه شامل 6 کانتینر اصلی که مجموعاً 180000 یوان محاسبه شده و از طرفی دیگر هزینه حمل و نقل، نصب و نگه داری پس از ساخت که 38000 یوان و نهایتاً این پروژه مبلغی در حدود 220000 یوان هزینه برداشته است.

 

 فضا و عملکرد

هر کانتینر به ابعاد (6055 *2435 *2790 میلی متر) ساخته شده است. روند پروژه با استفاده از ایده ی "طراحی مدولار"  به این گونه است که درون هر مکعب، واحدی استاندارد با عملکردی خاص وجود دارد که این عملکردهای خاص در هر کانتینر باعث بوجود آمدن فضاهای مختلف با عملکردهای گوناگون می شود.

خانه دارای سه اتاق خواب، یک انباری، فضای نمایشگاه، یک آشپزخانه و یک سرویس بهداشتی است و از طرفی کانتینر ورودی نسبت به 5 کانتینر دیگر به صورتی عمودی قرار گرفته که تشکیل فرم یک حیاط را فراهم می کند.

  


دوستی با محیط زیست

هزینه تولید و ساخت کانتینرهای مدولار شده بسیار کم است و خود کانتینر می تواند دوباره مورد استفاده قرار گیرد، کاهش کربن و صرف جویی در انرژی از جمله ویژگی های پایدار این پروژه است. از طرف دیگر این کانتینرها می تواند به راحتی انتقال داده شده و هزینه حمل و نقل آن کم است. همچنین مراحل ساخت آن سریع، آسان با کم ترین میزان تولید صدا و آلودگی هوا می باشد. همچنین این پروژه دارای سازگار با محیط زیست است که در بازیافت زباله ها و فاضلاب های تولید شده و استفاده مجدد از آن ها نقش مهم و به سزایی دارد که به بهداشت و سلامت پروژه کمک می کند.

   
برگرفته از:
www.arcspace.com
www.arcdaily.com
www.designboom.com
مترجم : صدف جعفر تهرانی

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.