1395/01/03

درس واره شماره 36- خلاء و سادگی

اشتراک گذاری

سادگی هدف نیست، بلکه همواره ضمیمه ی یک ایده ی خوب و انتظارات مدرن است. وقتی که یک جنین، فرآیند تقسیم سلولی اش را آغاز می کند، همه چیز از یک دایره ی ساده شروع می شود. سپس کم کم خم شده و تغییر شکل برای تشکیل سلول های جدید شروع می شود. خالی بودن لازمه ی رشد است. در فضای خالی است که فرم ها متولد می شوند. وقتی فرد از گمان ها و قضاوت های خودش خالی می شود، در واقع سفری در زمان انجام داده و به اصل خودش نزدیک می شود. در نتیجه گنجایش آن را پیدا می کند که ایده های خلاق و جدید در او متبلور شوند.

توانایی های ما در درون ماست و نشان دهنده ی بخشی از آنچه که هستیم و ما می توانیم با آموزش و پرورش آن ها را بسط دهیم و در واقع تمرین و آموزش، کامل کننده ی آن توانایی ها هستند و نه اصل و ریشه ی آن! در سیستم آموزش عمومی به جای ارائه کردن گزینه هایی از دیدگاه های مختلف، یک جواب ارائه می شود که از بی نظمی و پیچیدگی ها می کاهد، اما آن جواب لزوماً مؤثرترین پاسخ نیست!

خالی بودن و سادگی دو مفهوم مرتبط هستند که هر دو لطیف و نافذند، اما تفاوت هایی دارند. در نیمکره ی شرقی زمین، خلاء پتانسیلی برای وجود و پیدایش است، در حالی که نیمکره ی غربی خلاء با انزوا مرتبط است.

 

Emptiness 

 

Kenya Hara Uyuni - Japanese Graphic Designer - Art Director Of Muji - 1958

 

خلاء (سکوت در طرح) یک ابزار طراحی فلسفی و بصری

یکی از بهترین مثال ها برای درک خالی بودن و سادگی در طراحی توسط کنیا هارا Kenya Hara، هنرمند ژاپنی و مدیر امور طراحی در کمپانی موجی Muji، است. وی از عامل خالی بودن در پاسخ به بسیاری از مشکلات، از حل مسائل طراحی محصول گرفته تا حل مسائل مربوط به تبلیغات و برندینگ استفاده کرده است. موجی یک کمپانی ژاپنی است اما در بسیاری از کشورهای مختلف نمایندگی دارد. فلسفه ی فکری کمپانی بر پایه ی بازیافت و تولید کمترین ضایعات و تبلیغات است. موجی از عبارتی مشتق شده که به معنای "محصولات بدون مارک" است.

فلسفه ی آن، بخشی از جنبش ضد برندینگ است و درمورد سادگی، ایده های نابی را ارائه می دهد. همیشه محصولات موجی و حتی تبلیغات آن یک گلدان خالی به مخاطب عرضه می کند تا او خودش مفهوم یا ایده را کامل کند. با این سبک برندینگ و بسته بندی مینیمال، مصرف کنندگان تفسیرهای خودشان را ارائه می دهند که از پاسخ های فردی آن ها به موضوع نشات می گیرد و در نتیجه گروه های بسیار متفاوتی را شامل می شود. هارا می گوید: برخی از مشتریان، محصولات موجی را برای حساسیت آن نسبت به محیط زیست و قیمت های پایین، زیبایی شناسی محلی و طراحی ساده و یا تنها به خاطر کاری که قول به انجام آن داده است می خرند.

 

Muji - Japanese retail Company - 1979 

 

Muji Products

 

طرح های موجی آرام و لذت بخش هستند. خلاء به عنوان یک معیار در طراحی غرب کمتر رایج است.

سادگی در طرح های کمپانی اپل Apple با شعار "متفاوت فکر کنید" نیز بسیار نمایان است و به نظر می آید در آینده طرح ها مثل طرح های اپل ساده باشند. سادگی با خالی بودن متفاوت است. سادگی چکیده ی اطلاعات و داده ها را می گیرد و آن را به یک پاسخ مختصر و مفید منتج می کند و با خالی بودن از این جهت که راه را به سوی تفاسیر دیگر می بندد متفاوت است. خالی بودن همیشه ساده است. اما سادگی لزوماً همیشه در متن انتظارات و جواب ها خالی نیست.

 

Apple Logo 

 

 Muji Products


علائم ترافیکی و جاده ای بهترین مثال های سادگی هستند. وقتی نمی دانیم در جاده ی خالی چه کار کنیم، این علائم هستند که خیلی سریع پیام را به ما منتقل می کنند. اما نمادها با علائم فرق دارند و لزوماً پاسخ نیستند. گاهی به جای جواب خودشان سؤال برانگیز و خواهان پاسخ از مخاطب هستند و از این امر در تبلیغات هم بسیار استفاده می شود.

 

Road Signs 

 

Yin & Yang


اینکه خودتان را در جایگاه مناسب قرار دهید تا خلاقیت اتفاق بیفتد بسیار حائز اهمیت است. چند کلید واژه برای رسیدن به این هدف در ادامه آمده که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

 • پذیرش : قبول کنید که شما نمی توانید همه چیز را کنترل کنید. تنها چیزی که هست تأثیر شماست؛ آن هم به اندازه ی خودتان. وقتی مقاومت را رها کنید احتمال وقوع خلاقیت بالا می رود.
 •  مشاهده ی دقیق : درک و مشاهده ی دقیق راهی برای آگاهی است. خلاقیت جریانی بین مشاهده کننده و مشاهده شونده است.
 •  تنفس : وقتی مشاهده می کنید، به نفس هایتان دقت کنید. تنفس یک ابزار هماهنگ ساز داخلی برای بدن انسان است. حتی مواقعی که ناراحت هستید، می تواند برای شما مفید باشد و هنگام مشاهده نیز می تواند به برقراری ارتباط آگاهانه بین ادراک شما و جهان بیرونی کمک کند.
 • بیرون آمدن : با تمایلات طبیعی خودتان پیش روید. قضاوت های عجولانه را کنار بگذارید.


 

Muji Products 

 

Muji Products 

 

 • جدا شدن : از مشکل جدا شوید. آن وقت است که می توانید از افق بالاتر به آن بنگرید و راه حل های جدید ارائه کنید.
 • چشم انداز : طوری که شما به مشکل نگاه می کنید، تنها راه نگاه کردن به مشکلات نیست. دیدگاهتان را وسعت بخشید؛ "چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید". سعی کنید فراموش کنید و بعد دوباره با نگرشی نو به یادش آورید.
 • تمرین : آنچه را یاد گرفته اید تمرین کنید و بگذارید خودش رشد کند. مهارت ها ابزاری سودمند برای کمک به جریان خلاقیت هستند.
 • شروع کنید : از جایی شروع کنید؛ پیشرفت، امکان پذیر است. مهم نیست از کجا شروع می کنید، فقط شروع کنید. بیشتر سعی کنید کنش گر باشید تا واکنش گر!


 

Muji Products 

 

Muji Products 


 •  تفکر و عبادت کنید : به روزی که گذرانده اید فکر کنید. قسمت هایی از آن به سود شما بوده و قسمت هایی به سودتان نبوده. کمی راحت بگیرید. ما همه در این دنیا هستیم که یاد بگیریم. اگر امروز به آن ایده ی ناب نرسیدید، فردا با نگاهی نو می رسید.
 •  زندگی کنید : طبق قانون دوم ترمودینامیک، زندگی یک آشفتگی است. اگر تغییری نبود دلیلی هم برای یادگیری، عشق ورزیدن و زندگی کردن نبود.
 •  لذت ببرید : زندگی کوتاه است، آن را با شکوه خلق کنید. طراحی به همه ی وجوه زندگی ما باز می گردد. زندگی تان را حول آن چیزی که برایش خلق شده اید خلق کنید. شما یک اتفاق در این دنیا هستید و این دنیا نیست که اتفاقی برای شما باشد!

 

Sohrab Sepehri - Poet & Painter - Kashan, Iran - 1928-1980

برگرفته از:
سادات تجاره، سارا. "طراحی با الگوهای طبیعی"، نشر فرهنگ سرای میردشتی، پاییز 1392. چاپ اول.
www.designculture.it
www.architecturefordogs.com
www.muji.eu

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.