1395/03/24

درس واره شماره 39- جزئیات معاصر

اشتراک گذاری

وقتی از لوکوربوزیه Le Corbusier درباره ی ملزومات اساسی یک خانه سوال کردند، به سادگی پاسخ داد خانه باید:  

  • پناهگاهی در برابر سرما، گرما، باران، دزدی، و تفتیش جهان بیرون باشد.
  • پذیرای نور و آفتاب باشد.
  • حجره هایی برای پختن غذا، کار روزانه، و فضای خصوصی هم داشته باشد.

 

Le Corbusier,Architect,1887-1965

 

Translucent Concrete 

 

این گفته ی یکی از بزرگترین نوابغ معماری مدرن که در سال 1929 گفته شده هنوز هم پس از گذشت بیش از هفت دهه اعتبار خود را از دست نداده است. آنچه در این متن ملاحظه خواهید نمود ابزار و ملزوماتی است که برای مهیا ساختن اصول فوق الذکر طراحی شده اند. مصالحی که برای ساخت آن ها به کار رفته در گذر زمان دگرگون می شود. لوکوربوزیه هم اگر زنده می بود با دیدن مصالحی که در قرن بیست و یکم برای ساخت ملزومات داخل خانه ها به کار می رود شگفت زده می شد. امروزه چنان که خواهیم دید حتی بتن هم با استفاده از فیبرهای نوری به مصالحی نیمه شفاف بدل شده است.

 

Litracon Product 

 

Litracon Product


Litracon Product 

 

Litracon Product 

 

سیمانی که به طریق خاصی با فیبرهای نوری مجهز شده باشد قادر است از همه ی اتفاقات پشت دیوار، یک فیلم سینمایی سیاه و سفید اساسی ارائه دهد! امروزه سیمان، چوب، سنگ و شیشه همگی با وجود دیر آشنایی، به مصالحی جدید و تکنولوژیک بدل شده اند. پالادیو در چهارمین کتاب خود مفصل به مصالح معماری پرداخته است. امروزه رزین به بخشی از صنایع فرآوری سنگ های ساختمانی بدل شده است. چکمه های لاستیکی بچه ها هم الهام بخش صفحات درخشان پولی اتیلن برای کفپوش ساختمان بوده اند. سرامیک با طرح چوب و سنگ در ترکیب با سیلیکون به نحوی که انعطاف و شکل پذیری شان به طرز چشمگیری افزوده شده، و مثال های دیگری از این دست.

 

Litracon Product

 

Wooden-Looking Ceramic


امور مکانیکی به امور الکترونیکی تبدیل شده اند، و الکترونیک به داخل شیمی مواد نفوذ کرده است. شیشه آنقدر با هوش شده که قادر است در طول روز در برابر نور خورشید به صورت لایه ای مات در آید و وقتی نور افت پیدا می کند دوباره شفاف شود. آنچه خانه ی آینده نامیده می شود امروز در حال رشد و بسط یافتن است. در این خانه ی جدید، هر جای کره ی زمین که باشید حتماً جایی در نزدیکی شما در حال ساخته شدن است، در یک برج مجتمع مسکونی، در انتهای کوچه ای در محله تان.

 

Wooden-Looking Ceramic 

 

Window made with Smart-Glass 

 

اصلاً گمان نکنید که با مقوله ای از جنس رُمان های علمی تخیلی روبه رو هستید. این خانه ها واقعی اند و آدم هایی واقعی در آن ها ساکن. مصالحی که به دلیل حساسیت بالا مورد استفاده قرار گرفته اند در وهله ی اول مد نظر ما قرار خواهند گرفت. این طور که پیش می رود نسل های آتی احتمالاً با همان شگفتی به این اشیا و ابزار منزل خواهند نگریست که ما به قطعات کوزه های شکسته در موزه ها.

 

 Window made with Smart-Glass 

 

Window made with Smart-Glass

 

  • ژل مایعی که میان دو لایه ی شیشه ی شفاف ساندویچ شده در برابر فشار نور افشانی می کند و این نور افشانی را تا لحظاتی ادامه می دهد. رد پای عابران به تدریج محو می شود. 

 

Liquifloor

 

Lightfader by TAL 


Lightfader by TAL

 

  • شیشه های خود شور ما را از شر شیشه پاک کن و گرفتاری هایی از این دست نجات می دهند. یک لایه اُکسید تیتانیوم که روی این شیشه کشیده شده است با اشعه ی ماوراء بنفش واکنش ایجاد می کند و باعث دفع جرم و آلودگی از سطح شیشه می شود.

 Self-Cleaning Window 

 

  • هزاران طرح و رنگ را با این ساندویچ شیشه ای می توان تولید کرد و از آن ها برای دیوارهای شیشه ای می توان تولید کرد و از آن ها برای دیوارهای شیشه ای استفاده کرد. این راه حل در یک مهد کودک در اسپانیا  مورد استفاده قرار گرفته است.

 

Els Colors Nursery,RCR Arquitectes,Barcelona-Spain,2004

 

Els Colors Nursery,RCR Architectes-Barcelona-Spain,2004

 

  • شیشه ای که آن قدر محکم هست تا بتواند وزن آدم را تحمل کند، در پلکان خانه ای در لندن London به کار گرفته است.

 

Glass Staircase

 

Glass Staircase

  

  • پلکان چرخان همگی از چوب یک درخت بلوط. برنده ی جایزه ی وود ترید Award Wood trade تکنولوژی به یاری کامپیوتر پیشرفت شایان توجهی کرده است.

 Spiral Staircase

 

  • وان لوکوب، طراحی از جوزف لاچاردی. 

 

Le Cob Tub by Joseph Licciardi 

 

  • درست کردن نیمرو روی سرامیک القایی کار زیمنس Siemens. وقتی ظرف فلزی روی سرامیک قرار می گیرد خود به خود میدان مغناطیسی ایجاد می شود و بقیه ی قسمت ها به سردی یخ باقی می مانند و فقط بخش فلزی داغ می شود.

  

siemens-Disc control

 

Oven by Siemens

 

Oven by Siemens  

برگرفته از:
بهار 1386، شماره 4، دوره جدید، "فصلنامه هنر معماری".
www.thefutureofthings.com
www.pinterest.com
www.archello.com
www.archiexpo.com
www.archdaily.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.