1395/04/08

درس واره شماره 42- طراحی

اشتراک گذاری

سرتان را بلند كنید و به گوشه و كنار اتاقی كه در آن هستید بنگرید. تمام چیزهای دور و برتان طراحی شده است: نوع حروف،‌ و خود كتابی كه در دست دارید،‌ پوشاكی كه بر تن دارید، مبلی كه رویش نشسته اید، ساختمانی كه در آن هستید، این چیزها بخشی از زندگی شمایند چون شخص دیگری آن ها را تصور كرده و به وجود آورده است.  

 

Multifaceted Prism, David Adjaye

 

Multifaceted Prism, David Adjaye

 

 Multifaceted Prism, David Adjaye

 

طراحی یك استعداد ذاتی و اصیل ذهن كامل است،به بیان هسكت Heskett تركیبی از سودمندی  و اهمیت معنایی  است. طراح گرافیك باید بُروشوری تهیه كند كه خواندنش آسان باشد؛ این "سودمندی" است. اما بُروشور باید اندیشه ها یا عواطفی را كه واژه ها نمی توانند بگویند،‌ منتقل كند تا موثر باشد، ‌این "اهمیت معنایی" است. طراح مبلمان باید میزی بسازد كه درست قرار بگیرد و وزن انسان را تحمل كند؛ "سودمندی" ‌اما میز در عین حال باید جاذبه زیباشناختی داشته باشد و از كاربرد اصلی فراتر رود "اهمیت معنایی". سودمندی در پیوند با تفكر چپ گرا، و معنا در پیوند با تفكر راست گراست. و همانند آن دو شیوه تفكر، سودمندی، امروز رواج پیدا كرده، ‌ارزان شده، و دستیابی به آن آسان است، و همین به اهمیت جنبه معنایی افزوده است.  

 

Charter Hight School, Learn Boat Building


Charter Hight School, Learn Boat Building


طراحی یعنی"سودمندی" به اضافه "اهمیت معنایی" دست كم به سه دلیل به استعداد ذاتی لازم برای ارضای امیال شخصی و موفقیت حرفه ای تبدیل شده است:

 • اول، ‌به یُمن افزایش رفاه و پیشرفت فناوری طراحی خوب بیش از همیشه در دسترس است و همین امكان سهیم شدن افراد بیشتر در لذت های آن و خبره شدن در زمینه ای را می دهد كه در گذشته دانشی تخصصی بود.
 • دوم، طراحی، در دورانی كه ثروت مادی گسترش یافته، در مقام وسیله ای برای تمایز بخشیدن، و شیوه ای برای ایجاد بازارهای جدید برای مشاغل امروزی حیاتی شده است.
 • سوم، وقتی عده بیشتری حساسیت طراحی خود را گسترش می دهند، می توانیم به طور روز افزون طراحی را در جهت مقصود نهایی اش، ‌یعنی تغییر دادن دنیا، به كار گیریم. 

چاد Chad مدرسه ای دولتی و رایگان در فیلادلفیا است كه قدرت طراحی را در گسترش ذهن جوانان نشان می دهد و در عین حال خط بطلانی بر این افسانه می كشد كه طراحی حیطه آدم های معدود خاص است. اغلب این دانش آموزان قبل از ورود به كلاس نهم در دبیرستان چاد هیچ كلاس هنری ای را نگذرانده اند و توانایی خواندن و نوشتن و ریاضی یك سوم آن ها در سطح كلاس سوم بوده، اما حالا اگر راه دانش آموزان كلاس آخر را دنبال كنند، 80 درصدشان به كالج های دو یا چهار ساله می روند و بعضی هم در جاهایی مثل انستیتوی پِرَت  و دانشكده ‌طراحی رودآیلند پذیرفته می شوند. 

در سال 1999 كه چاد به عنوان اولین دبیرستان دولتی با برنامه‌ درسی متمركز بر طراحی تشكیل شد، هدف آن تنها پرورش نسل جدیدی از طراحان و تنوع بخشیدن به شاغلان این رشته - كه عمدتاً سفید پوست بودند، نبود (سه چهارم دانش آموزان چاد، از نژاد سیاه، و 88 درصد از اقلیت های نژادی اند)، ‌بلكه هدف در عین حال استفاده از طراحی برای آموختن موضوعات درسی اصلی بود. دانش آموزان درس هایی در معماری،‌ طراحی صنعتی، تئوری رنگ،و نقاشی می گذرانند. اما مسئله دیگر و به همان اندازه مهم این است كه مدرسه، طراحی را با ریاضیات، علوم، انگلیسی‌، ‌علوم اجتماعی، و سایر موضوعات در می آمیزند. 

كلر گالاگر، معماری كه قبلاً به عنوان مدیر برنامه‌ درسی و معلم در چاد كار می كرد می گوید: "آن ها یاد می گیرند كه چیزهای متفاوت را كنار هم بگذارند و راه حلی بیابند. این كاری است كه طراحان می كنند. طراحی فعالیتی میان رشته ای است. ما آدم هایی تربیت می كنیم كه می توانند كل گرایانه بیندیشند."

 

Charter Hight School, Learn Boat Building


واقعیت این است كه صرف قدم زدن در راهروهای این مدرسه الهام بخش است. در ورودی كارهای هنری دانش آموزان به تماشا گذاشته شده است. وسایل ورزشی راهروها را موزه كوپر – هیویت اهدا كرده و آثاری از طراحانی چون كریم رشید، كیت اسپید ‌و فرانك گه ری به نمایش در آمده كه بعضی از آن ها در گنجه هایی كه دانش آموزان به ویترین تبدیل كرده اند، ‌قرار گرفته اند.

 

Cooper, Hewitt Museum

 

Karim Rashid, Industrial Designer, Cairo-Egypt, 1960

 

Amoje Food Capital, Lotte Shopping Mall, Karim Rashid

 

Center For Brain Health, Frank Gehry


این مدرسه برای بسیاری از دانش آموزان، پناهگاهی در میانه دنیایی پرخشونت است، جایی امن و منظم كه در آن بزرگسالان به دانش آموزان توجه نشان می دهند و انتظار زیادی از آن ها دارند. درصد حضور روزانه‌ دانش آموزان در دبیرستان های عادی دولتی فیلادلفیا 63 و در چاد 95 درصد است. چیزی كه در چاد نیست هم به همین اندازه گویاست: چاد تنها مدرسه در فیلادلفیا است كه ورودی آن ردیاب فلز ندارد، به جای آن ‌هنگام ورود دانش آموزان،‌ معلمان و بازدیدكنندگان از ورودی خیابان سانسوم  نقاشی دیواری رنگارنگی كه مینیمالیست آمریكایی سُل لیویت كشیده، به آن ها خوش آمد می گوید.

 

So LeWitt, Master Of Conceptualism Dies


اگر چه چاد پیشگام است اما تنها مدرسه از این نوع نیست. آموزش و پرورش ایالت میامی به دبیرستان پیش دانشگاهی طراحی و معماری خود مباهات می كند‌؛‌ نیویورك هم دبیرستان هنر و معماری دارد؛ ‌واشینگتن  مدرسه‌ ویژه ای به نام استودیو Studio دارد كه بسیاری از معلمان آن هنرمندان حرفه ای هستند. آموزش طراحی خارج از مدارس ابتدایی و دبیرستان ها هم در حال رونق گرفتن است. در ایالات متحده رشته های هنری دارد جای رشته های بازرگانی را می گیرد. در بریتانیا بین سالهای 1995 و 2002‌، ‌تعداد دانشجویان طراحی 35 درصد افزایش یافت. در آسیا،‌ 35 سال قبل تعداد مدارس طراحی ژاپن ، كره‌جنوبی و سنگاپور صفر بود،‌ در حالی كه امروزه، ‌این سه كشور بیش از 23 مدرسه طراحی دارند. 

بسیاری از دانش آموزان این مدارس هم مانند چاد ‌ممكن است نهایتاً‌ طراح حرفه ای نشوند. معاون مدرسه‌ كریستینا آلوارز  می گوید: "این مشكلی نیست. ما به دانش آموزان می آموزیم كه طراحی چیست و چگونه می تواند بر زندگی آن ها تأثیر بگذارد. به نظر من برنامه درسی طراحی نسخه ‌جدیدی از آموزش علوم انسانی است." صرف نظر از این كه این دانش آموزان چه مسیری را دنبال كنند، تجربه آن ها در این مدرسه توانایی شان را برای حل مسائل،‌ درك دیگران و ارزش قائل شدن برای دنیای پیرامون تقویت می كند كه توانایی هایی اساسی در عصر مفهومی هستند.

 

Nov Open House 

 

دموكراسی طراحی

فرانك نوو  از مشهورترین طراحان صنعتی است. اگر از تلفن همراه نوكیا استفاده می كنید، به احتمال زیاد "نوو" در طراحی آن مشاركت داشته است. اما او نیز در دوران جوانی، ‌در تشریح حرفه خود به خانواده اش مشكل داشت. در مصاحبه ای كه با او انجام گرفت، وی بیان می دارد: "وقتی به پدرم گفتم می خواهم طراح شوم،‌ گفت: طراحی یعنی چه؟" نوو" می گوید: "باید اضطرابی را كه در مورد طراحی وجود دارد كاهش دهیم. طراحی در ساده ترین شكل خود فعالیتی برای خلق راه حل است. طراحی كاری است كه همه،‌ هر روز می كنند."

از همان لحظه كه انسان ابتدایی، ‌با پوستی بر میان، سنگی را با چخماق تراشید تا نیزه درست كند، طراح شد. حتی وقتی نیاكان ما در دشت های گرم پرسه می زدند، ‌همیشه میلی درونی به چیزهای بدیع و زیبا داشتند. با این همه در بخش عمده ای از تاریخ، طراحی اغلب به نخبگانی اختصاص داشت كه آن قدر پول داشتند تا از عهده چنین سبكسری هایی بر آیند، و اوقات فراغتی داشتند تا از آن لذت ببرند. بقیه ممكن بود گهگاه دستی به عرصه معنا دراز كنند، ‌اما اغلب در بخش سودمندی می ماندند.

در چند دهه اخیر، ‌این وضع به تدریج تغییر كرده و طراحی همگانی شده است.

 

Frank Nuovo, Designer, An Italian American, 1961


یكی از موفق ترین خرده فروشان دهه ‌اخیر شركت دیزاین ویتین ریچ  است، شبكه ای از 31 كارگاه كه مأموریتش آوردن طرح های عالی به میان مردم است. در این كارگاه ها،‌ و كاتالوگ هایشان انواع صندلی ها، چراغ ها ‌و میزهایی موجودند كه زمانی تنها ثروتمندان می توانستند آن ها را بخرند اما اكنون در دسترس بخش بزرگ تری از جمعیت هستند، ‌"تارگت" در همگانی كردن طراحی از این نیز پیش تر رفته است و تمایز بین كالاهای تجملی و كالاهای عمومی را برداشته است،‌ همانطور كه در زمینه ‌پوشاك، شركت ایساك میزراهی  چنین كرده است. در صفحات نیویورك تایمز،‌ تارگت، در كنار آگهی های ساعت 5 هزار دلاری كنكورد لاسكالا Concord Lascala و انگشتر الماس 30 هزار دلاری های وینستون Winston برای فنجان بدون سرریز 3/49 دلاری فیلیپ استارك Philip Stark،  تبلیغ می كند. همین طور شركت مایكل گریوز  كیت هایی می فروشد كه خریداران می توانند با سرهم كردن آن ها آلاچیق، كارگاه، ‌و ایوان هایی مد روز بسازند. گریوز كه كتابخانه ها ،‌موزه ها و خانه های چند میلیون دلاری ساخته، گران تر از آن است كه بیشتر ما برای ساخت اتاق نشیمن خانه مان با او قرارداد ببندیم، اما می توانیم با هزار دلار یكی از آلاچیق هایش را بخریم و در حیاط پشتی مان از زیبایی و شكوه كار یكی از بهترین معماری های دنیا لذت ببریم.

عمومی شدن طراحی از حوزه تجارت فراتر رفته است. اینكه شركت سونی 400 كارمند طراح دارد تعجبی ندارد. اما درباره وجود 60 طراح در میان كاركنان كلیسای مورمون چه می گویید؟ اداره‌ خدمات عمومی، كه بر ساخت بناهای دولتی نظارت می كند، ‌برنامه ای به نام " كمال طراحی" ‌دارد كه هدف آن تبدیل تأسیسات كثیف و نامرتب دولتی به مكان هایی است كه زیباتر،‌ و كار كردن در آن خوشایندتر باشد. حتی دیپلمات های ایالات متحده هم به الزامات جدید قرن واكنش نشان داده اند. در سال 2004، وزارت خارجه ایالات متحده اعلام كرد فونتی را كه سال ها به كاربرده بود - ‌یعنی فونت كوریر نیو 12 را كنار می گذارد و آن را با فونت جدید استانداردی جایگزین می كند و از آن پس كاربرد آن در همه مدارك الزامی است‌: فونت تایمز نیو رومن 14.

 

Checkers In Black, Philippe Starck

 

Micheal Graves, Design

 

Design Within Reach Chair Trend

 

Design Within Reach, Modo Chandelier

 

Design Within Reach, Website

 

طراحی یعنی كسب و كار، كسب و كار یعنی طراحی

همگانی شدن طراحی منطق رقابتی شركت ها را تغییر داده است. شركت ها به طور سنتی، بر مبنای قیمت یا كیفیت، یا تركیبی از هر دو رقابت كرده اند. اما امروزه كیفیت بالا و قیمت پایین فقط شروطی در بازی تجارت،‌ یا بلیت ورود به بازارند. وقتی شركت ها این الزامات را رعایت كرده باشند،‌ چاره ای جز این ندارند كه كمتر بر سر ویژگی های كیفی یا مالی و بیشتر بر سركیفیاتی وصف ناشدنی چون هوس انگیزی، ‌زیبایی، و معنا رقابت كنند. این بینش خیلی جدید نیست. 

طبق تحقیقی در دانشكده بازرگانی لندن در مقابل هر یك درصد از فروش،‌ كه صرف طراحی می شود، فروش و سود شركت ها 3 تا 4 درصد افزایش پیدا می كند. همین طور سایر تحقیقات نشان داده سهام شركت هایی كه تأكید زیادی بر طراحی دارند با تفاوتی فاحش بالاتر از همتایانی است كه كمتر بر طراحی متمركز می شوند. 

اتومبیل مثال خوبی است. تعداد اتومبیل ها در ایالات متحده بیش از راننده هاست،‌ یعنی اغلب آمریكایی ها یك اتومبیل دارند. این فراگیری، قیمت ها را پایین آورده و كیفیت را بهتر،‌ و طراحی را به معیار اصلی مصرف كنندگان تبدیل كرده است. اتومبیل سازان آمریكایی به كُندی این درس را فراگرفته اند. آن آسنیو  یكی از مدیران طراحی جنرال موتور می گوید: "از دهه ‌1960 ‌مدت هاست كه مدیران بازاریابی بیشتر بر علوم و مهندسی و تحلیل های عددی متمركز بوده اند، و اهمیت سمت دیگر مغز‌،‌ یعنی سمت راست،‌ را نادیده می گرفتند. و این مسئله برای دیترویت فاجعه به بار آورد."

 

Anne Asensio Design


سایر شركت های اتومبیل سازی تغییر مسیر داده و در همین راه حركت می كنند. کریس بَنگل  از شركت بی ام و می گوید: "بی ام و اتومبیل نمی سازد، آثار هنری متحركی می سازد كه عشق راننده به كیفیت را نمایش می دهد."

آشپزخانه شما شواهد بیشتری از ارزش جدید طراحی را عرضه می كند. در خانه ای در آمریكا یا اروپا، كِشو را كه بكشید ‌احتمالاً‌ در بازكنی می بینید كه شبیه گربه ای خندان است،‌ قاشق ماكارونی ای كه به شما یا ماكارونی لبخند می زند، برس میوه ای با چشمان تاب دار و پاهای دراز و لاغر  یا اگر برای خرید تُستر بروید مشكل بتوانید مدلی ساده و قدیمی پیدا كنید، چون این روزها اغلب گزینه ها دارای سبك عجیب و غریب،‌ هوسبازانه، ‌شیك، یا صفات دیگری هستند كه معمولاً وسایل برقی كوچك آن ها را نداشتند. 

برخی صاحب نظران ممكن است این تحولات را تحمیق توده ها از طرف بازاریابان فریبكار،‌ یا دلیل شیفتگی غربی های مرفه به ظاهر كالاها،‌ و بی اهمیت بدانند. اما این نظر،‌ واقعیات اقتصادی و امیال انسانی را درست ارزیابی نمی كند.

 

توصیه هایی برای  پرورش حس طراحی


 •  داشتن دفتر یادداشت

یك دفتر یادداشت كوچك بخرید و هر جا می روید با خودتان ببرید. هر وقت طراحی معركه ای دیدید، ‌یادداشتی درباره‌ آن بنویسید. (مثال: زیر قابلمه ای سیلیكونی 6/95 دلاری Trivet،‌ مارك هات اسپات Hotspot،‌ كه مربعی نازك و قابل جمع شدن است، هم به صورت دستگیره و هم به صورت در بازكن بطری در می آید و با حال به نظر می رسد.)‌ همین كار را برای طراحی های معیوب بكنید. (‌مثال: دكمه‌ چراغ ماشین من آن قدر به دنده نزدیك است كه اغلب وقتی دنده را در وضعیت پارك می گذارم آن را هم روشن می كنم.) بعد از مدتی، ‌تصاویر گرافیكی داخلی، ‌محیطی،‌ و خیلی چیزهای دیگر را با تیزبینی بیشتری می بینید و به شیوه ای عمیق تر می فهمید كه تصمیم های مربوط به طراحی چگونه به زندگی روزمره‌ ما شكل می دهد. 

حتماً طراحی تجربه ها را هم به حساب بیاورید: خرید فنجانی قهوه، سفری با هواپیما، رفتن به اتاق اورژانس. ‌اگر اهل یادداشت برداشتن نیستید،‌ دوربین دیجیتال كوچك یا تلفن همراه دوربین داری با خود داشته باشید و از طراحی های خوب و بد عكس بردارید.

 

 • برای آن چه آزارتان می دهد فكری كنید
 1.  یك قلم كالای خانگی كه به شكلی آزارتان می دهد انتخاب كنید. 
 2.  به تنهایی،‌ با مداد و كاغذ به كافه ای بروید، ‌البته بدون كتاب و روزنامه،‌ و در مدتی كه قهوه می خورید، ‌به بهبود آن كالایی كه بد طراحی شده فكر كنید. 
 3.  ایده‌ طرح خود را برای سازنده‌ آن كالا بفرستید. هرگز نمی توانید حدس بزنید چه تأثیری می گذارد.

 

 • مجله های طراحی را بخوانید

طراحان حرفه ای مجله های طراحی را می خوانند (‌با وسواس).‌ شما هم باید این كار را بكنید (‌بدون وسواس).‌ خواندن مجله های طراحی – یا فقط ورق زدن آن ها – می تواند شما را تیزبین كند و به شما الهام دهد.

1. آمبیدكستروس Ambidextrous: از دانشكده طراحی دانشگاه استانفورد : این مجله ‌غیرعادی،‌ طراحی هنرمندانه و ظرافت های اندیشه طراحی را بررسی می كند. (www.ambidextrous.com)  

 

University Place Door


2. دواِل Dwell: یكی از معتبرترین مجله های مرتبط با خانه است، "دواِل"، اخلاق در خدمات عمومی و مسئولیت محیط زیست محیطی را رعایت می كند كه عامل تمایز آن شده است. (www.dwellmag.com)

 

Finger Kennedy, Apartment Living Room Make Table Portrait

 

Vinegar Hill Futon


3. هاو How: این مجله ‌استثنایی،‌ عمدتاً ‌بر طراحی گرافیك تمركز دارد. در عین حال مقدار زیادی راهنمایی درباره ‌نحوه ‌كسب و كار، پیشنهادهایی برای خواندن و رقابت سالانه طراحی را شامل می شود كه منبعی عالی از ایده هاست. (www.howdesign.com)

 

How Design Magzine


4. آی دی 40 (ID40): این مجله كه برنده جایزه هم هست، به خاطر بررسی و نقد سالانه‌ طراحی اش كه بهترین طراحی های سال را معرفی می كند معروف است،‌ همچنین به خاطر ای دی 40 كه طراحان نو ظهور را به خوانندگان معرفی می كند. (www.idonline.com)

 

Id Magazin

 

Air France, Light Design


5. متروپولیس Metropolis: این مجله كه تأكید زیادی بر ساختمان و مصالح دارد، آگاهی زیادی درباره‌ محیط ساخته شده می دهد. مطالب طراحی پایدار این مجله قابل تامل است. (www.metropolismag.com)‌

 

Metropolis Magzine


6. اُمَگزین O Magazine: نشریه اُپرا وینفری كه حس طراحی خالقش را با خود دارد، آن را بخوانید، ‌بشناسید، و با آن زندگی كنید. (www.oprah.com/magazine)

 

Oprah Magzine


7. پرینت Print: یك مجله طراحی عالی دیگر است، این مجله به خاطر طراحی منطقه ای سالانه حجیمش شناخته می شود. (www.printmag.com)

 

Print Magzine


8. رییل سیمپل Real Simple: طراحی را می شناسم كه این مجله را كتاب مقدس خود می داند. مسلك آن روشن است: "روشنایی بخشیدن به وظایف روزانه، ‌برای این كه خوانندگان بر اموری تمركز كنند كه واقعاً‌ به زندگش شان معنا می دهد." (www.realsimple.com)

 

Real Simple Magzine

 

 • شبیه كریم باشید

كریم رشید در این باره كه چگونه كسانی كه طراح حرفه ای نیستند می توانند حس طراحی را در زندگی شان به كار گیرند، بیانیه ای دارد كه شامل 50 رهنمود در مورد زندگی و طراحی است در این جا گزیده ای از آن را می آوریم:

 1.  تخصص گرا نباشید.
 2. قبل از این كه ایده ای را اجرا كنید،‌ از خودتان بپرسید كه آیا ایده یا مفهومی اصیل آفریده اید؟ و آیا در آن چه منتشر می كنید ارزشی واقعی وجود دارد.
 3. همه چیز را در مورد تاریخ حرفه تان بدانید و بعد، ‌وقتی چیزی نو طراحی می كنید همه را فراموش كنید.
 4.  هرگز نگویید (می توانستم این كار را بكنم) ‌چون آن كار را نكرده اید.
 5.  تجربیات را مصرف كنید نه اشیا را.
 6. چیز عادی خوب نیست.
 7.  سه نوع انسان وجود دارد؛ آن هایی كه فرهنگ می آفرینند، آن هایی كه فرهنگ می خرند،‌ و آن هایی كه كاری به فرهنگ ندارند. بین دو گروه اول حركت كنید.
 8.  گسترده بیندیشید، نه فشرده.
 9.  تجربه مهم ترین بخش زندگی است،‌ و زندگی جز داد و ستد اندیشه،‌ و روابط انسانی چیز دیگری نیست. فضا و اشیا می توانند تجربیات بیشتر را ترغیب كنند یا توجه ما را از آن منحرف كنند.
 10. این جا و اكنون،‌ تمام آن چیزی است كه داریم.

مطالب بالا از كریم رشید، یكی از همه فن حریف ترین و پركارترین طراحان دنیاست كه بیش از هر طراح دیگری بزرگ داشته شده است. (www.karimrashid.com)

 

 • كارآگاه طراحی شوید

این سرگرمی محبوب كسانی است كه در مورد ملك وسواس دارند یا صرفاً فضول اند؛‌ دیدار از خانه های باز . كار آن ها را دنبال كنید و یك روز تعطیل را صرف تماشای خانه ‌دیگران كنید. در جستجوی خانه ای مسكونی كه احتمال دارد گلچینی از ایده ها و بصیرت طراحی باشد، آگهی های فروش املاك را زیرو رو كنید. به دنبال گرایش های عمومی طراحی،‌ و همچنین ویژگی های منحصر به فرد یا عجیب و غریب، از چندین خانه بازدید كنید. صفحه ای از كتاب خانه ای نه چندان بزرگ نوشته معمار سارا سوزانكا  را بخوانید و (توجه كنید كه چه چیزهایی فضایی را می سازد كه در آن احساس خوبی دارید. تلاش كنید بفهمید كه در سطح عاطفی جذاب اند یا به صورت فیزیكی. و تلاش كنید توضیح دهید چرا؟)‌

با جمع كردن چند دوست و رفتن به "خانه های باز "می توانید این را به كاری جمعی تبدیل كنید. در پایان روز گرد هم جمع شوید و یادداشت ها را مقایسه كنید.

 

Govan Eich, Sarah Susanka


فضولی می تواند در محیط كار هم مفید باشد. بار دیگر كه در محل كار كس دیگری هستید به اطراف نگاهی بیندازید. محیط فیزیكی چه احساسی در شما بر می انگیزد؟ آیا در چنین چیدمانی بهره وری تان بالاتر می بود؟ چیدمان، نور و مبلمان چگونه بر نحوه برهم كنش و ارتباط انسان ها تأثیر می گذارد؟ مایل اید چه عناصری از طراحی را در محل كار خودتان به كار بندید؟ 


 • از یك موزه طراحی بازدید كنید

هنرهای زیبا همیشه جایی در موزه ها داشته اند. اما هنركاربردی یعنی طراحی، اغلب در كشوی قفسه های زوار دررفته و زیرزمین طراحان محدود شده است. خوشبختانه، ‌این موضوع دارد تغییر می كند. اكنون چندین شهر بزرگ به موزه هایی كه به طراحی صنعتی،‌ گرافیك، داخلی، و معماری اختصاص یافته مباهات می كنند. این موزه ها،‌ كه مالامال از نمونه ها و توضیحات اند، شیوه ای عالی برای تعمیق حس طراحی شما هستند در این جا ده موزه برتر را معرفی می كنیم:


1. موزه ملی طراحی كوپر – هیویت،‌ نیویورك؛ National Museum of Design Cooper - Hewitt, New York

مجموعه‌ دائمی موزه طراحی كوپر – هیویت یكی از بزرگ ترین گنجینه های طراحی دنیاست و همه چیز از طرح های میكل آنژ Michelangelo گرفته تا نمك پاش های اوا زایسل Eva Zeisel را به نمایش گذاشته است. نمایشگاه هایش همیشه عالی اند، به ویژه آن هایی كه بخش هایی از طراحی ملی سه سالانه را كه خود برگزار كننده آن است به نمایش می گذارد. (www.ndm.si.edu)‌

 

National Museum Of Design Cooper

 

2. دیزاین اكسچنج ،‌ تورنتو؛ Design Exchange, Toronto 

این موزه و مركز تحقیقات، نامش را از ساختمان خود گرفته، كه اولین بورس سهام تورنتو بوده است. امروزه این موزه هدفی دوگانه دارد: ستایش از بهترین طراحی های كانادا و معرفی انواع طراحی های دنیا به بازدیدكنندگان. (www.dx.org)

 

Design Exchange Toronto

 

3. موزه ‌طراحی،‌ لندن؛ Design Museum, London

موزه طراحی لندن حاصل فكر سرترنس كونران Sir Terrence Conran است. موزه ای در دو طبقه كه طراحی های قرن بیستم و بیست و یكم را به ترتیب به نمایش می گذارد. مغازه ‌فروش سوغات و قسمت فعالیت بچه ها معركه اند.(www.designmuseum.org)

 

Design Museum, London 

 

4. خانه ‌ایمز،‌ لوس آنجلس؛ House Eames, Los Angeles  

تیم خانوادگی چارلز و ری ایمز Charles and Ray Eames، شاید مشهورترین تیم طراحی مبلمان قرن بیستم باشند. خانه ای كه برای مطالعه ‌موردی ساختند و بخش عمده ای از زندگی شان را در آن گذراندند، ‌اكنون نمایشگاه آثار آن هاست. فقط با قرار قبلی می توانید از آن بازدید كنید. اما سالی یك یا دو بار، ‌درهای آن را به روی عمومی می گشایند. (www.eamesoffice.org)

 

House Eames, Los Angeles

 

House Eames, Los Angeles

 

House Eames, Los Angeles

 

5. مركز مطالعات طراحی و چاپ هربرت لوبالین، نیویورك؛ Herbert Lubalin Study Center of Design and Typography, New York

اگر از این مكان آرام در ایست ویلیج East Village نیویورك دیدار كنید دیگر مثل قبل به طراحی نگاه نخواهید كرد. این مركز، ‌كه به حفظ آثار اساسی طراحی گرافیك اختصاص دارد، عمدتاً ‌نقش مركز تحقیقاتی دانشجویان و استادان دانشكده‌ كوپر یونیون Cooper Union را بازی می كند. گرچه در مواقعی نمایشگاه های عمومی هم دارد،‌ برای دیدن كارهای برجسته باید وقت قبلی بگیرید. (www.cooper.edu)

 

Herbert Lubalin Study Center of Design and Typography, New York

 

6. موزه هنرهای مدرن Museum of Modern Art، بخش معماری و طراحی، نیویورك 

این موزه بی شك یكی از عالی ترین موزه های هنر است و در عین حال از اولین موزه های ایالات متحده است كه فضایی را به طراحی و معماری اختصاص داده است. بازدید از مجموعه‌ دائمی اش كه همه چیز ‌از اتومبیل های اسپرت‌، تا مبلمان، پوستر و وسایل برق خانگی را شامل می شود - برای پرورش حس طراحی شما ضروری است. (www.moma.org)

 

 Museum of Modern Art

 

7. موزه ‌ملی ساختمان، واشنگتن؛ National Building Museum, Washington  

زیباترین موزه واشنگتن است كه تالار بزرگ آن و سقف آن، به تنهایی ارزش بازدید را دارد. اما اگر بیشتر بمانید معمولاً نمایشگاهی عالی از معماری و طراحی شهری را، كه اغلب زمینه ای از تمایلات مردمی دارند، خواهید دید. برنامه های خاص بچه ها هم عالی است. (www.nbrn.org)‌

 

National Building Museum, Washington

 

8. موزه ویكتوریا وآلبرت، لندن؛ Victoria and Albert Museum, London 

موزه‌ ملی هنر و طراحی وسیع بریتانیا ،‌ دو هزار سال طراحی فوق العاده را به نمایش می گذارد - از گلدان های قرن دهم مصر  گرفته تا قفسه های قرن بیستم ایمز. در این جا هم برای بچه ها سرگرمی های خوبی وجود دارد. (www.varn.ac.uk)

 

Victoria and Albert Museum, London

 

9. موزه طراحی ویترا،‌ ویل ام راین Vitra Design Museum, Weil am Rhein در آلمان 

این موزه در ساختمانی است كه فرانك گه ری طراحی كرده و به طور مرتب نمایشگاه هایی از بهترین طراحی های صنعتی اروپا برگزار می كند. (www.design-museum.de)

 

Vitra Design Museum, Weil am Rhein

 

10. موزه تبلیغات و طراحی ویلیام اف. آیزنر William F.Eisner Museum of Advertising and Design،‌ میلواكی،‌ ایالت كانزاس

این موزه معاصر و جالب توجه بخشی از انستیتوی هنر و طراحی میلواكی  است. اغلب نمایشگاه های آن مربوط به طراحی های چاپی است، اما می توانید تعدادی طراحی صنعتی جالب را هم ببینید. (www.eisnermuseum.org)

 

William F.Eisner Museum of Advertising and Design

 

 • در طراحی گرافیك تان گند بزنید

رابین ویلیامز Robin Williams یكی از بهترین نویسندگان طراحی امروز است. كتاب او با عنوان، "طراحی برای غیر طراحان" اصول طراحی و چاپ برای تازه كاران امور بصری، ‌اگر بگوییم یك جواهر است چندان اغراق نگفته ایم، چون چهار عامل مبنایی طراحی گرافیك را با دقت توضیح داده است: 

 1.  تفاوت. اگر عناصرتان‌ (حروف، رنگ، اندازه، ضخامت خطوط، شكل، ‌فاصله و... ) ‌یكی نیستند، ‌آن ها را خیلی متفاوت كنید. 
 2. تكرار. تكرار عناصر بصری در بروشور،‌ خبرنامه،‌ یا سربرگ هایتان (‌به توسعه‌ ساختار كمك و آن را تقویت می كند. 
 3.  همراستایی. هیچ چیز نباید دلبخواهی روی كاغذ بیاید. هر عنصر باید نوعی ارتباط بصری با سایر عناصر روی كاغذ داشته باشد.
 4. همجواری. (عناصری كه به هم مرتبط اند باید نزدیك به هم قرار گیرند.) 

(‌www.ratz.com)

 

 • شیء مورد علاقیتان را روی میز بگذارید

شیئی كه جایگاه خاصی در قلبتان دارد (‌پیراهن كهنه ایام دانشگاه، یك كیف بغلی كه لبه های كاملاً جوری دارد، یك كف گیر مورد علاقه، یك ساعت جدید با حال) ‌‌را در نظر بگیرید. آن را روی میزی مقابلتان بگذارید، یا در دست بگیرید. بعد به این پرسش های پاسخ دهید: 

 1.  وقتی به این شی نگاه می كنید یا از آن استفاده می كنید، شما را به چه فكر می اندازد؟ تجارب گذشته؟ مهارتی كه با آن از شی استفاده می كنید؟ یا كسی كه آن را ساخته؟ نوعی تجربه یا حسی خوشایند هست كه ممكن است بتوانید آن را آشكار كنید. 
 2.  این شی چگونه بر هر یك از حواس شما تأثیر می گذارد؟ رشته ای از جزئیات یا جنبه هایی از طراحی وجود دارد كه حس شما را بر می انگیزد. 
 3.  به این فكر كنید كه چگونه تأثیرات حسی ای را كه از این شی دریافت می كند به نحوه تفكر و احساس مربوط به آن مرتبط كرده اید. آیا می توانید ارتباطی را كه ایجاد كرده اید بفهمید؟


این تمرین را با اشیای دیگر هم انجام دهید،‌ اشیایی كه شاید ارتباط خاصی با آن ندارید. در این اشیا چه چیزی متفاوت است؟ چرا احساساتی بر نمی انگیزند؟ 

رشد توانایی انتخاب آگاهانه طراحی هایی كه با احساسات ما مرتبط می شوند، ‌می تواند به ما كمك كند زندگی مان را با اشیای معنادار و ارضاكننده مالامال كنیم، ‌نه فقط با خرت و پرت های بیشتر. 

مطالب بالا از دَن باكنر Dan Buchner مدیر طراحی صنعتی موسسه دیزاین كانتی نیوم Design Continuum بود. (‌www.dContinuum.com)

 

 • مشكل پسند باشید

چیزهایی در زندگی انتخاب كنید كه پایدار می مانند، و استفاده از آن ها لذتبخش است. لباس های عالی هیچ وقت از مد نمی افتند. ارزش مبلمان باید با گذر زمان بیشتر شود. چیزهایی انتخاب كنید كه خوشحالتان می كند نه چیزهایی كه دیگران را تحت تأثیر قرار می دهد. هرگز اجازه ندهید كه اشیا از خانواده، دوستان و روان خودتان مهم تر شوند. 

مطالب بالا از مارنی موریس Marney Morris،‌ بنیانگذار و رئیس موسسه‌ انیماتریكس Animatrix، و مدرس طراحی تعاملی Interactive design در دانشگاه استانفورد Stanford University بود.(‌www.animatrix.com)

 

 Acrobat Lamp, Marc Venot

 

Sitting On Your Money Takes On New Meaning

نظرات

 • ا
  توسط آقای امين بستامى
  كاربردى

  عاليييييييى بود