1395/04/18

درس واره شماره 45- خلاقیت در فضاهای شهری

اشتراک گذاری

چشمه ی كَمپیون

در دلِ برنامه ی جامع طراحی شهر كامپیون در كنار دفاتر اصليِ جدید شركت اینفینیان در ناحیه ی اونتِرهاخینگِ مونیخ  و در میان فضای سبز سایت،‌ یك كافه ی مسقف در فضای آزاد برای بازدیدكنندگان خلق شده است. یك حوضچه ی جمع و جور به مثابه یك نیمكت بزرگ، ‌و یك اِلمان طراحی عمل می كند. این (میزآب) با یك مَزغَلِ ساخته شده از فولاد كُر- تِن قاب گرفته شده است. صندلی های خطی به موازات طول استخر بازدیدكنندگان را به لحظاتی تأمل در كنار آب دعوت می كند.

 

 

 

ساحل ریوا اسپلیت Riva Split Waterfront

گردشگاه ساحلی ریوا و پیشینه ی تاریخی و شخصیت شهر اسپلیت از جذاب ترین و منحصر به فردترین سایت ها در مدیترانه است. یك فضای شهرسازی شده،‌ عمومی و باز، با قدمت 1700 ساله كه در مقابل یك قصر دیوكلِتی قرار گرفته به شكلی مشابه، ابعاد،‌ مواد و مصالح و اِلمان های بتنی در ریوا، محل قرارگیری سایر اِلمان ها را در فضای عمومی تعیین كرده است.  قسمت ساحليِ ریوا، به طول 250 متر و عرض 55 متر، در واقع یك میدان عمومی اصلی ست،‌ و نیز عرصه ای برای هر گونه رویداد اجتماعی،‌ گردش های شبانه، سایتی برای رویدادهای ورزشی،‌ هیئت های مذهبی،‌ فستیوال ها و جشن ها.

 

 

 

اُرگ دریایی و سلام برخورشید Sea Organ and Greeting to the Sun

 اُرگ دریایی و سلام بر خورشید،‌ قسمت هایی از پروژه ی جامع تغییر شكل منطقه ی "زادار" هستند. اُرگ دریایی به شكل طبقه هایی طراحی شده است كه مردم را به پایین آمدن از آن ها دعوت می كند.

 

 

 

 پلكان های سنگی به هفت قسمت تقسیم شده اند. لوله های پُلی اوراتان با قطرهای مختلف در زیر این پله ها تعبیه شده،‌ كه باد به درون آنها جریان می یابد و امواج سرعت باد ورودی را افزایش می دهد كه نهایتاً باعث تولید صدا می شود.

 

 

 

سلام بر خورشید،‌ یك سطح شیشه ايِ مدور است به قطر 22 متر كه به وسیله ی سلول های فوتووُلتائیك توكار انرژی خورشیدی را به نمایش با شكوهی از نور تبدیل می كنند؛ صدای "اُرگ دریایی" توسط حسگرهایی به طیف هایی مختلف نوری تبدیل می شود.

 

 

 

نرده به عنوان محل ملاقات Fence as Meeting Point

فرورفتگی ها و پیش آمدگی های این نرده ها علاوه بر این كه به لحاظ بصری بسیار جذاب هستند، با فراهم كردن نشستن گاه ها، گوشه های دنج و فضاهای بازی كودكان،‌ باعث می شودن افراد در دو طرف نرده ها امكان تعامل داشته باشند. به جای كانسپت اولیه كه طبق آن قرار بود چیزی به حیاط مدرسه اضافه نشود،‌ تصمیم گرفته شد یكی از اِلمان های موجود تغییر یافته و مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

قسمتی از نرده ها به محلی برای نشستن و لم دادن،‌ و همچنین نشستن گاه هایی برای دانش آموزان استحاله پیدا كرد. اعوجاجی در ریتم موجود باعث خلق این محل های ملاقات در دو طرف نرده ها شده است. این طراحی،‌ كه پنج تا از قاب نرده ها را به خود اختصاص داده،‌ به لحاظ رنگ و ابعاد،‌ شبیه به نرده های شركت هِراس ساخته شده است.

 

 

 

پلازای لازونا در كاوازاكی Lazona Kawazaki Plaza

این مركز خرید كه طی مراسمی در سال 2006 افتتاح شد. در كنار ایستگاه مركزی و در دل ناحیه ی تجاری شهر كاوازاكی قرار دارد. اُلگوهای متناوب و متنوع پیاده روها، ‌فضایی سرزنده و با نشاط خلق كرده اند كه قطعات هُنری جذاب در گوشه و كنار آن را تكمیل می كند.

 

 

 

در میان جالب توجه ترین ویژگی ها كه به نوعی می توان آن را امضای طراح نیز دانست،‌ می توان به راه های بتنی سفیدی اشاره كرد كه از لایه های مختلف پیاده می گذرند. بدین ترتیب،‌ راه های بتنی عنصر قالب در ساخت كل محدوده می باشد و تمركز بصری در طراحی معطوف به آن است.

 

 

 

پارك سیلویا Sylvia Park

عناصر اصلی طراحی دیرك های ساده ی عمودی هستند،‌ كه با رنگ های شاد و سرخوش رنگ آمیزی شده اند تا به فضا زندگی و هیجان ببخشند. دیرك ها به شكل اتفاقی كارگذاشته شده اند (‌درست مثل درختان در جنگل) و رنگ ها و ارتفاع های متفاوتی دارند.

 

 

فضاهای گردهمایی غیررسمی طوری در میان دیرك ها ایجاد شده اند كه فرصتی برای بازارهای آخر هفته،‌ هنرمندان،‌ اجرا كنندگان و نمایش محصولات فراهم كند. نشیمنگاه های اُرگانیك نیز به منظور ایجاد تضاد با پُل موجود،‌ طراحی شده اند. نشیمنگاه ها تو خالی و از جنس فایبرگلس هستند.

 

 

 

پارك دوچرخه Pit In

این پارك دوچرخه، اُبژه ای ست با چندین كاركرد كه هركدام از آن ها در زندگی روزمره شهری بسیار مفید هستند. عابرین پیاده می توانند از آن مثل یك میز كافه استفاده كنند و لحظاتی را در كنار آن استراحت كنند. البته هدف اصلی دوچرخه سواران بوده اند. آن ها می توانند به راحتی وارد شده و بعد از قرارگرفتن در آن، زینِ دوچرخه ی خودشان تبدیل به صندلی می شود. 

چندین مساله كه دوچرخه سواران عموماً با آن روبه رو هستند با یك حركت حل شده است. برای مثال دوچرخه سوار دیگر لازم نیست موقع صرف نهار قفل دوچرخه اش را با خود حمل كند،‌ چون هنگام غذاخوردن اصلاً دوچرخه اش را ترك نمی كند. در محل های پُر ازدحام هم دیگر لازم نیست دنبال صندلی خالی بگردد،‌ چون صندلی در واقع به دوچرخه اش متصل است.

 

 

 

جایگاه دوچرخه ی مارگریت Marguerite Bike Rack

هدف از طراحی مارگریت Marguerite تشویق شهروندان به استفاده از دوچرخه به عنوان یك وسیله ی رفت و آمد دوستدار محیط زیست بوده است. مكانیسم جمع وجور آن فضای لازم را برای چندین دوچرخه در فضایی محدود فراهم می آورد. علاوه بر این،‌ طراحی منعطف مارگریت این امكان را فراهم كرده كه می توان آن را در هر محلی در شهر، ‌بسته به نیازهای كاربران و فضا قرار داد. هر كدام از نگهدارنده های دوچرخه، ‌مانند گلبرگ هایی از مركز یك گل بیرون زده اند. با حركت دادن هریك از این گلبرگ ها می توانید به راحتی دوچرخه خود را پارك كنید و قفل بزنید. جای دوچرخه مارگریت تركیبی ست از رنگ های سرزنده،‌ مكانیزم دقیق و سنجیده،‌ و شكلی زیبا و چشم نواز.

 

 

 

استورا استریم  Storaa Stream

ساخت مركز فرهنگی جدید شهر هولستبرو منبع الهامی برای فضاهای عمومی آن شده است.

 

 

 

فضای عمومی پیرامون ساختمان های فرهنگی با استحاله یافتن به یك صحنه ی روباز، مانند سینما یا سالن كنسرت،‌ شور و سر زندگی جدیدی به شهر بخشیده. این فضای عموميِ جذاب به عنوان كاتالیزوری برای توسعه های آتی عمل می كند.

 

 

 

روستای كیتس Kic Village

هدف این پروژه طراحی مجدد چشم اندازی در شانگهای بوده است. سطوح و احجام صُلب در هم ادغام شده اند. سطوح از تكه های تاخورده كاغذ تشكیل شده اند كه به گذرگاه های تخته ای تبدیل می شوند و احجام نیز جعبه های نور مخصوص تبلیغات هستند.

 

 

 

این نوارها خالق غنای فضایی و كاربردی پروژه هستند چرا كه می توانند به رمپ ها،‌ نیمكت ها، صندلی ها،‌ گلدان ها، ‌سقف ها و حتی تله تبدیل شوند. در برنامه ی طراحی به عمد خطراتی برای كاربران در نظرگرفته شده كه هدف از آن شوكه كردن افراد برای آگاه كردنشان به محیط اطراف، ‌در زندگی معمولی و یكنواخت شهری بوده است.

 

 

 

پارك یادبود ‍ژنرال مایستِر General Maister Memorial Park

این پارك یادبود به شكل یك تصویر سه بُعديِ انتزاعی از رشته كوه های مرزی شمالی،‌ كه سربازان ژنرال مایستِر در سال 1918 برای آن جنگیدند،‌ طراحی شده است. اِلمان های اصلی تعریف كننده ی فضا،‌ قطعات پیش ساخته از بتنِ تقویت شده هستند. این قطعات ناحیه های مثلثی منفردی را ایجاد كرده اند،‌ كه زمین را به شكل دیوارهای حائل قاب گرفته اند.

 

 

 

كل خاكریز با استفاده از بلوك های سنگيِ مستحكم در برابر سیل ایمن شده كه پارك را مانند سپری محافظت می كند. قسمت های برآمده ی دیوارها به نیمكت هایی استحاله یافته اند، و چراغ ها و سطل های زباله نیز در درون آن ها تعبیه شده است،‌ تندیس داخل پارك از میله های فلزی جوشكاری شده ساخته شده؛‌ این تندیس، ‌تصویری استیلیزه از ژنرال مایستِر است كه اسب و سربازانش پشت سرش در حال حركت هستند.

 

 

 

برگرفته از:
خدا پناهی، حمید، بهار 1391، شماره 24، "هنر و معماری".
www.3lhd.com
www.skyscrapercity.com
www.inhabitat.com
www.designboom.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.