1395/04/26

درس واره شماره 48- جشنواره سرعت گود وود

اشتراک گذاری

"جشنواره سرعت گود وود  Goodwood Festival of Speed " مدعی عنوان بزرگترین و متنوع ترین همایش ورزش های موتوری و صنعت اتومبیل در طول تاریخ است. این جشنواره هر ساله در پارک گود وود که تاریخچه آن با مسابقات موتور سواری به نیمه اول قرن بیستم باز می گردد، برگزار می شود.

 

 

 

برای هر رویداد "لرد مارچ" صاحب مستغلات گود وود، مأموریت طراحی را به "گری جودا " واگذار می کند؛ یک نمایش مجلل و تندیس گونه ماشین های مسابقه ای.

 

 

 

در سال 2009، "آئودی" اسپانسر این مجسمه بزرگ شد و این مجسمه در مقابل خانه شگفت انگیز صاحب مستغلات بر پا گردید. این مجسمه همواره به عنوان یاد بود جشن سده ماشین های بزرگ قلمداد می شود.

 

 

 

مجاورت دو سازه (ساختمان و تندیس) تضاد زیبایی را به وجود می آورد؛ یک خانه بسیار کلاسیک و یک تندیس فرا مدرن، که ساختمان (به علت قدمت) تاریخچه بلند بالای آئودی در صنعت خودروسازی و تندیس (به علت مدرن بودن) تکنولوژی اعمال شده در طیف خودروهای این کارخانه را برجسته می کند!

 

 

 

این تندیس از دستاوردهای آئودی در زمینه موتورهای اسپرت از نمونه افسانه ای 1937 Autounion Streamliner گرفته تا مدل تازه عرضه شده آن، R8 V10، تجلیل می کند به گونه ای که پایان دراماتیک خش خش لاستیک ها، تداعی گر پرواز ماشین ها به سمت آسمان است.

 

 

 

این تندیس تماماً از استیل ساخته شده و بر خلاف طراحی آن که ساده به نظر می رسد، نتیجه پروسه بسیار پیچیده ای می باشد. سازه این تندیس باید به گونه ای طراحی می شد که به استثنای پایه تندیس، بدون سازه پشتیبان دیگری صلب و متعادل بایستد.

در کل چهار هفته به طول انجامید تا دوازده نفر این سازه را ساخته، سر هم و در محل خود نصب کنند.

 

 

 

این مجسمه از این رو برای جشنواره مناسب بود که علاوه بر ایجاد حس شگفتی در مخاطب به بازدیدکنندگان این امکان را می داد که از قسمت پایینی تندیس بالا روند و عکس هایی از زوایای متفاوت از ماشین های در حال پرواز بگیرند!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مترجم: سید سروش شمس عالم

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.