1392/06/18

THE BAHRAIN WORLD TRADE CENTER

اشتراک گذاری

مرکز تجارت جهانی بحرین  Bahrain World Trade Center مجموعه ای از برج ها ی دو قلو با 240 متر ارتفاع و 50 طبقه است. این بنا در منامه Manama پایتخت بحرین قراردارد و دومین ساختمان بلند آن کشور است و اولین آسمان خراش ساخته شده ای است که در طراحی خود از توربین های بادی استفاده می کند.

سه پل، برج ها را به یکدیگر متصل می کنند و هرکدام یکی از توربین های بزرگ را نگه می دارند. توربین ها 29 متر قطر داشته و رو به شمال قرار دارند. (سمت شمال جهت باد غالبی است که از طرف خلیج فارس می وزد.)

هر یک از دو طرف این ساختمان برای مکش باد از راه شکاف های پیش بینی شده، مانند بادبان طراحی شده است تا بیشترین مقدار باد عبور دهنده از توربین ها را فراهم کند. فرم ساختمان با انجام آزمایش های تونل باد تایید شده است. بررسی ها نشان می دهد ساختمان جریانی S شکل ایجاد کرده و تضمین می کند که هر بادی که با زاویه 45 درجه به هر یک از دو طرف محور مرکزی برخورد کند، جریان هوایی را ایجاد می کند که عمود بر توربین ها باقی می ماند. این مسئله قابلیت توربین ها را برای تولید الکتریسیته افزایش می دهد. توربین های بادی 11 تا 15 درصد کل انرژی مورد نیاز برج ها را تامین می کنند، به عبارت دیگر حدود 1/1 تا 1/3 مگا وات ساعت در هر سال توسط توربین های بادی ساختمان برق تولید می شود. این مقدار برابر با تامین روشنایی برای حدود 300 خانه در سال است. این توربین ها برای نخستین بار در اپریل 2008 روشن شدند و انتظار می رود در 50 درصد مواقع با وجود جریان مناسب باد به کار افتند.

چرخش سه توربین یک ویژگی تاریخی برای این پروژه مهم به شمار می رود. شرکت اتکینز Atkins Company  به دلیل داشتن نقش اصلی در تبدیل ایده اولیه به واقعیت، با اجرای این پروژه موفقیت بزرگی کسب کرد. استفاده از فناوری پیشرفته در ساخت توربین ها تضمین می کند که هزینه اضافی متحمل شده به دلیل وجود توربین ها در پروژه به 3.5 درصد هزینه کل پروژه کاهش می یابد. این توربین ها تنها پاسخ دهنده به شرایط محیط نیستند، بلکه از نظر مالی نیز سرمایه گذاری بادوامی محسوب می شوند.

برج های بادبانی شکل منظر خاص و جذابی را بر خط آسمان منامه Manama شکل می دهند و در هدایت بادهای ساحلی به سوی پره های درحال چرخش کمک می کنند.

این پروژه نمونه ای از یک طرح تکنولوژیکی است که با مبانی امروزین پایداری و طراحی محیطی و رعایت اصول آن در محیط مصنوع، شکل گرفته است.

 این پروژه جوایز بین المللی متعددی را به دلیل توسعه پایدار دریافت کرده است؛ از جمله جایزه LEAF را برای "بهترین استفاده از فن آوری در طراحی وسیع" و جایزه جهانی طراحی پایدار با ساختاری عربی را می توان نام برد.

این افتخارات، حاکی از موفقیت هایی است که دلیل آن حفاظت از محیط زیست و به کارگیری تکنولوژی پیشرفته برای تحقق آن است.

برگرفته از:
گلابچی، محمود، طراحی ساختمان های بتنی، انتشارات دانشگاه تهران.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.