1392/06/18

THE BANK OF AMERICA TOWER

اشتراک گذاری

برج بانک مرکزی آمریکا The Bank of America Tower واقع شده در وان برایانت پارک One Bryant Park در منهتن نیویورک، اولین ساختمان بلند مرتبه تجاری  است که موفق به اخذ نشان طلای لید LEED گردیده است. طراحی و کارایی بالای این ساختمان به قصد ایجاد یک استاندارد جدید برای ساختمان های تجاری و دفاتر اداری در نظر گرفته شده است، با تمرکز بر روش هایی به منظور تاکید بر روشنایی روز، هوای تازه و ارتباط ساختمان با بیرون، طراح (Rick Cook and Bob Fox  (COOKFOX شروع به تعریف مجدد پارامتر های یک آسمان خراش به عنوان چیزی بیشتر از یک جعبه شیشه ای کرده است. 

ارتفاع این برح 55 طبقه، به 366 متر می رسد که 288 متر آن را سازه و 78 متر دیگر را یک دکل مخابراتی تشکیل می دهد. ایجاد یک ورودی شفاف با ارتفاع زیاد در گوشه ساختمان، زندگی عمومی خیابان را با فضای خصوصی برج تلفیق می کند. این لابی با روشنایی طبیعی بالا، بین زندگی شهری بیرون و زندگی کاری درون ارتباط بصری و حسی خوشایند را ایجاد می کند.

برای تهیه بتن این برج از سیمان پوزولانی استفاده شده است (خاکسترهای آتشفشانی). با اینکار علاوه بر تامین مقاومت لازم، مصرف سیمان ساختمان به شدت کاهش می یابد و همین موضوع باعث می شود دی اکسید کربن تولید شده در هنگام ساخت سیمان کمتر شود. 45 درصد مخلوط بتنی را مواد زائد تشکیل می دهد.  همچنین بیش از 60 درصد اسکلت فولادی مصرف شده ساختمان متشکل ازمواد بازیافت است.

جهت تهویه هوای برج  یک سیستم مدرن، هوا را از برون ساختمان به درون می کشد، آن را تصفیه کرده و در تمام ساختمان به گردش در می آورد و در انتها آن را از پشت ساختمان به بیرون می راند. این آسمان خراش هوا را تنها برای مصرف خودش تصفیه نمی کند بلکه برای محیط اطراف خود به خصوص در قسمت های هم جوار پاک و تصفیه می نماید. در واقع 95 درصد ذرات هوا تصفیه شده  و وقتی هوا از ساختمان خارج می شود از هوای داخل تمیز تر شده است. پس ساختمان به عنوان یک فیلتر هوای غول پیکر برا ی این قسمت از شهر عمل می کند.

سقف سبز بانک، تنها به منظور خنک کردن مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه نقش جمع کننده اصلی آب باران را بر عهده دارد. آب باران توسط  گیاهان  برروی سقف جمع شده و در نهایت فرورفته و داخل ساختمان ذخیره می شود. چهار تانکر ذخیره کننده آب در طبقات و یکی هم در زیررمین قراردارد که تمام آب باران را ذخیره کرده و مورد استفاده قرار می دهد. با این سیستم بیشتر آب هدر رفته بازیافت می شود. دراعماق زیرزمین، آب را شب هنگام سرد می کنند تا در طول روز بتواند به طور موثری ساختمان را خنک کند. در هنگام روز یخ ها به واسطه تغذیه نمودن سیستم تهویه مطبوع به خنک کردن ساختمان کمک می کنند و راندمان انرژی بالا رفته و در کاهش هزینه ها موثر است. هدف، کاهش مصرف انرژی ساختمان به نصف مقدار انرژی مصرفی یک ساختمان معمولی می باشد.

با استفاده از نمای شیشه ای مدرن، نور به خوبی به درون ساختمان هدایت می شود و در عین حال مانع از عبور حرارت می گردد؛ سرتا سر شیشه با الگوی مشخصی  پوشیده شده که مجموعه ای از نقاط کوچک از جنس سرامیک است و به سختی دیده می شوند. این امر باعث خنک تر شدن ساختمان و بالطبع مصرف انرژی کمتر، جهت خنک سازی آن می شود. همچنین انحراف فرم ساختمان به جهت افزایش سطح در معرض نور روز ، فرمی جذاب را به سمت وان برایانت پارک One Bryant Park ایجاد کرده است.برگرفته از:
گروه نرم افزاری اوستا، پروژه های عظیم مهندسی، شماره 4.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.