1393/04/08

درس واره شماره 11- معماری فروشگاه های بست

اشتراک گذاری

زمانی که فروشگاه های بست BEST product stores طراحی و اجرا شدند، بی آن که غبار زمان و فرسودگی، چهره آن ها را مخدوش کند، تاثیرات محیطی و فرسایشی سال ها بعد خود را پیشاپیش پذیرفته بودند. هر چند که امروزه اثری از این ساختمان ها باقی نمانده است، اما تصاویر محدودی که از آن ها باقی است. ما را کنجکاو می کند که به دنبال پاسخی برای این تخریب های عمدی باشیم .

سایت SITE شرکتی متشکل از طراحان و معمارانی است که در زمینه های مختلف معماری و هنرهای محیطی فعالیت می کنند. این شرکت در سال 1970 میلادی در نیویورک تاسیس شد و درحال حاضر در منطقه وال استریت منهتن واقع است. شهرت بین المللی گروه معماران سایت SITE به خاطر گرایش ها و تفکرات خاص زیست محیطی آن هاست و در پروژه های متعدد این شرکت، تلاش هایی به منظور یکپارچه سازی بنا با محیط اطرافش به شکل های گوناگون نمود یافته است. در حقیقت هدف اصلی گروه سایت، ایجاد معماری و فضاهای عمومی ای است که در نهایت توجه به داده های اجتماعی، فرهنگی، روانی و زیست محیطی موجود در هر پروژه باشد. این گروه به معماری به عنوان شیئی نشسته در یک محیط نمی نگرد، بلکه یکپارچه سازی معماری با ساختار و بافت محیط را که در نتیجه ی یک همجوشی، در نهایت به عنوان محیط تفسیر شود، لازمه کار خود می داند. 


از اوایل دهه 1990 میلادی، گروه سایت SITE به طور جدی تری با مفاهیم معماری سبز درگیر شد و حجم بیشتری از پژوهش های خود را به این موضوع اختصاص داد. در پاسخ به عصر اطلاعات و محیط پیرامون، گروه طراحان و معماران شرکت سایت SITE بر این باورند که یک معماری واقعا پایدار برای آینده باید تعریف مشخصی از طراحی سبز و سطح بالایی از ارتباط با مردم را داشته باشد. این زبان جدید معماری نیازمند ادغام ارجاعات اجتماعی، روانی، زیست محیطی و... با اطلاعات زمینه ای و ساختاری محیط، به عنوان الفبای بنیادین خود است. بازتاب این رویکرد خلاقانه در آثار مختلف گروه سایت SITE، براساس منابع الهام بخش موجود در سیستم های ارتباطی، علوم طبیعی و فن آوری های حفاظت از انرژی بوده است. گروه سایت SITE در توسعه زبان معماری جدید خود معتقد است که ساختمان ها و فضاهای عمومی باید فراتر از سنت های عصر صنعتی حرکت کنند و ضمن برخورداری از یک خاستگاه مفهومی، کاربردی و زیبایی شناختی مشخص و درست، در جهت پاسخگویی موثرتر به شرایط این عصر باشند. در ادامه پروژه فروشگاه های بست BEST product stores، یکی از مهم ترین پروژه های این گروه، معرفی می شود که در حال حاضر تخریب شده یا نسبت به شکل گذشته خود تغییرات اساسی یافته است. این پروژه نمایانگر رویکرد خاصی بود که در نخستین نگاه بازدید کنندگان را به خود جذب می کرد و آن ها را به هیجان می آورد. 


این پروژه شامل طراحی 9 ساختمان تجاری برای عرضه محصولات شرکت بست BEST بود که توسط معماران گروه سایت SITE، بین سال های 1970 تا 1984 میلادی در شهرهای مختلف آمریکا طراحی و اجرا شد. طرح های خلاقانه این فروشگاه ها نمایشی از تخریب و ویرانی ساختمان درترکیب با زمینه خود بود که تغییرات و تاثیرپذیری یک اثر معماری را در شرایط بی ثبات و گریزناپذیر حاکم بر محیط پیرامون نشان می داد.

ابهام بصری ای که در این ساختمان ها به چشم می خورد، به هیچ وجه یک گرایش فرمالیستی نبود، بلکه نشان دهنده ارتباط میان هنر و ساختمان در ادغام با شرایط طبیعی بستر خود بود. طراحی این 9 ساختمان با نشان دادن مفاهیمی همچون تخریب و ویرانی، تکه تکه شدن، جابه جایی، تحریف در مقیاس و آسیب های ناشی از طبیعت، هویتی را برای فروشگاه های بست ایجاد می کرد که شناسایی آن ها را به راحتی ممکن می ساخت. این ساختمان ها حقیقت ناپایدار و تغییر پذیر اجسام را یادآور می شدند و مردم در مواجهه با آن ها بلافاصله به یکدیگر اشاره می کردند: آن جا را ببین، ساختمان در حال فروریختن است. علاوه براین، واکنش مردم نسبت به این نوع خاص از معماری، فرصت مناسبی را برای بررسی جنبه های اجتماعی، روانی  وزیبایی شناسی معماری در اختیار می گذاشت و تجربه جدید از رویکرد عموم در ارتباط با ساختمان های تجاری در محیط برون شهری ارائه می کرد.

درسال های اخیر تقلیدهای هجوآمیزی از معماری فروشگاه های بست به چشم می خورد که طراح در آن ها با وارونه جلوه دادن ساختمان یا برخی از اجزای آن، سعی در جلب توجه بازدید کنندگان داشته است. 

با این حال از نسخه برداری ها هیچ گاه نخواهند توانست مفاهیمی را که جیمز وینز James Wines، طراح برجسته گروه معماری سایت SITE در طراحی فروشگاه های بست BES درنظرداشته است، بازگو کنند. 


برگرفته از:
مروجی، نرگس، دی ماه 1390،"معماری فروشگاه های بست"، ماهنامه همشهری معماری،شماره 11.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.