1392/12/13

O14 TOWER

اشتراک گذاری

 ساخت برج تجاری O14 ، در فوریه سال 2007 در دل خلیج تجاری شهر دبی Dubai آغاز شد. این برج  بیست و دو طبقه، با 31400 متر مربع زیر بنا، بر روی سکویی دو طبقه  قرار گرفته است.  O14 در راستای گسترش نهر دبی Dubai، (که موقعیت برجسته ا ی در فضای گردشگاهی این شهر می باشد) قرار گرفته است. O14 ، برجی است با پوسته ی بتنی به ضخامت 40 سانتی متر.

حدود 1300 حفره در نمای این ساختمان، به مثابه توری به نظر می رسند که جلوه ی خاصی به این برج می بخشند. این پوسته تنها  به عنوان سیستم ساختاری این برج نمی باشد، بلکه به مثابه ساختمانی باز، در برابر نور، هوا و دید نیز عمل می نماید. حفره های روی پوسته با توجه به مقتضیات ساختاری، دیدها ، جهت و تابش خورشید به صورت مدوله طراحی شده است. فضای بین پوسته و حصار اصلی ساختمان با عمق نزدیک به یک متر، تاثیری به مثابه "دودکش" ایجاد می کند، پدیده ای که به موجب آن هوای گرم بین این دو فضا بالا می رود و به طور کارآمدی سطح پنجره های شیشه ای پشت پوسته ی حفره دار را خنک می کند. این فن منفعل خورشیدی در اصل مولفه ای طبیعی برای سیستم سرمایش ساختمان O14  می باشد و در نتیجه مصرف انرژی و هزینه های مرتبط به آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و به یکی از جنبه های پایداری این ساختمان بدل گشته است.

 پوسته ی بتنی ساختمان O14 ، ساختار سازه ای کارآمدی ایجاد می کند که باعث به وجود آمدن عرصه های آزاد چشم گیری در فضاهای داخلی این برج گردیده و آزادی عمل بیشتری را در عرصه طراحی داخلی، سبب گردیده است. 

  

برگرفته از:
تابستان- پاییز و زمستان 1387،" پروژه تجاری o14 "،فصلنامه معماری ایران .
www.forum.skyscraperpage.com
www.zeospot.com
www.likegoodarchitecture.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.