1393/01/19

NAMBA PARKS

اشتراک گذاری

 "مرکز خرید پارک نامبا Namba Parks" نمایانگر روش زندگی روزمره مردم و معرف نوعی سازگاری بین طبیعت و هسته ی مرکزی شهر پر جمعیت اوزاکا Osaka است. "شرکت جرد و همکاران Jerde Partnership" به گونه ای این پروژه را طراحی کرده که با دیدگاه های کارفرما یعنی شرکت نانگای، سازنده ریل های برقی، همخوانی داشته باشد. آنها می خواستند این زمین را که پیش از این استادیوم نانگای بوده و کنار ایستگاه قطار نامبا قرار دارد، به مرکز شهری جذاب و دروازه ای برای بازخوانی و معرفی مجدد اوزاکا تبدیل کنند و شرکت جرد و همکاران به خوبی از عهده این کار برآمده است.

شرکت جرد و همکاران با معرفی عنصر طبیعت، با هدف تسکین و آرامش مردم از شلوغی و سختی، تجربه ی جدیدی را برای شهر به وجود آورده است.

پروژه مرکز خرید پارک نامبا در مجاورت برج مرکز تجاری سی طبقه، دارای باغ بام است که چند بلوک شهری طول دارد و از ارتفاعی معادل طبقه هشتم نمایان می شود و شامل مراکز خرید و سرگرمی ( 115 هزار متر مربع)، فضای اداری (60 هزار متر مربع)، فضای عمومی (25 هزار متر مربع)، فضای فرهنگی (2700 متر مربع)، فضای مسکونی (38 هزار متر مربع)، فضا ی باز (2.2 هکتار) و تعداد 1251 پارکینگ می باشد.

زمین پروژه شیب طبیعی دارد بنابراین مرکز خرید در این شهر کم درخت کاملا به چشم می آید. پروژه به خیابان اصلی متصل می شود و مردم را به لذت بردن از عناصر طبیعی و فشرده اش شامل مراکز مطالعه، غذاخوری ها و فضای معاشرت عمومی دعوت می کند. شرکت جرد و همکاران برای تقویت این فضا و تاکید بر رابطه با طبیعت، مسیرهای داخل مرکز خرید را مانند دره هایی با رگه هایی از سنگ رنگی طراحی کرده است.

این دره که در واقع مسیر اصلی حرکت در طول پروژه است، به گونه ای طراحی شده که حس رمز آلودگی و گوناگونی کشف فضاها را به بیننده القا می کند. در هر طبقه از پروژه، نقاط مختلفی تعیین شده که راه خروج مستقیمی از درون دره های متراکم است.

دو طرف دره ها با چندین پل شیشه ای به هم مرتبط می شوند که در شب به صورت لوله های نورانی رویت می شوند.

تمام فضاهای عمودی با پارک فوقانی نورانی می شوند. ورودی مرکز خرید و سرگرمی از طریق راهی به شکل هشت انگلیسی است که از مسیر داخلی دره با شیب طبیعی زمین پروژه بالا می رود.

در این مسیر تعدادی میدانچه با آب نماهایی در میانشان دیده می شود که حس اتحاد و کشف لحظه ای را القا می کند. میدان اصلی پروژه، که در وسط آن فضای سبز با انواع گیاهان و درختان و آبنما برای شکوفایی و طراوت روح و روان وجود دارد، دیده می شود. پروژه پارک نامبا با در هم تنیدن سخاوتمندانه ی فضای سبز و عناصر طبیعی در مرکز خرید، فروشگاهها و مراکز سرگرمی و تفریحی، فضای جدیدی را برای مردم، فرهنگ و تفریح به وجود آورده است.

برگرفته از:
پاییز 88، "مرکز خرید پارک های نامبا"، فصلنامه جلوه نقش، شماره 1 .
www.wordlesstech.com
www.eclectitude.com
www.spfaust.wordpress.com
www.ideasgn.com
www.archdily.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.