1394/01/21

CALIFORNIA ACADEMY

اشتراک گذاری

معماری سبز و زیبای آکادمی علوم ایالت کالیفرنیا California Academy Of Sciences در پارک گلدن گیت Golden Gate Park سان فرانسیسکو، واقع شده و دستاوردی ممتاز از یک معماری سازگار با محیط زیست به شمار می آید. این آکادمی میزبان 38000 حیوان زنده است و درحال حاضر، این آکادمی تنها پایگاه در جهان است که آکواریوم، موزه ی تاریخ طبیعی، جنگل گرمسیری زنده، افلاک نما و برنامه های آموزشی و پژوهشی بسیاری را در زیر سقف سبز 5.2 هکتاری خود، جای داده است. این ساختمان، مظهر ماموریت آکادمی برای کنکاش، توضیح و حفاظت از جهان طبیعی است. 

رنزو پیانو Renzo Piano ، معمار این اثر، جایزه ی پلاتین لید LEED:Leadership in Energy and Environmental Design  را به خاطر طرح خود برای سقف زنده این آکادمی به دست آورد. این سقف زنده، در هنگام اتصال بنا به محوطه ی پارک، دستاوردهای مهمی در بازده ی گرمایش و سرمایش فراهم آورده است. لایه ی خاکی 15 سانتیمتری در سقف، به صورت یک عایق طبیعی عمل کرده و با نگه داشتن حدود 13.5 میلیون لیتر آب باران در خود، از طغیان آن جلوگیری می کند. شیب های تند پشت بام نیز به عنوان یک سامانه ی تهویه ی طبیعی عمل می کند و در روزهای آفتابی، هوای خنک را به داخل فضای باز، منتقل می کند. نورگیرها نیز به عنوان تامین کننده نور فضای داخل و هم سامانه ی خنک کننده، ایفای نقش می کنند و در روزهای گرم برای تخلیه ی هوای نامطلوب از ساختمان، به طور خودکار باز می شوند.


بخشهای ساختمان: 

 1. تپه های زنده؛ هفت تپه در پشت بام بنا، نماینده ی هفت تپه بزرگ سان فرانسیسکو هستند. 
 2. حیات وحش؛ این بخش بازسازی شده و توسعه یافته است. سالن آفریقا با 21 شهر فرنگ سنتی، حاوی تصاویری از حیات وحش آفریقا است  که 5 سالن از آن دارای حیوانات زنده می باشند. 
 3. کاوشی در گذشته و حال؛ این بنا، نمایشگاهی از اکتشافات تاریخی و کنونی دانشمندان آکادمی را در بر می گیرد. 
 4. فضا و ماورا؛ صفحه نمایشی با قطر 75 فوت در افلاک نمای موریسون Morrison planetarium از بزرگ ترین های جهان است. نمایش ها با استفاده از تصاویر فوری گرفته شده از ناسا، بازدیدکنندگان را به یک تور مجازی از سیستم های خورشیدی می برد. 
 5. آبسنگ مرجانی «corel –reef» فیلیپین؛ این مخزن مرجانی با 25 فوت عمق و 212000 گالن حجم، عمیق ترین مخزن جهان است . دانشمندان از چند سال پیش، پرورش آبسنگ ها را آغاز کرده اند. کوسه ها، سفره ماهی ها، لاک پشت های دریایی و بیش از 2000 ماهی مرجانی در این نمایشگاه وجود دارند. 
 6. نمایشگاه سیاره آب؛ در حالیکه اکثر نمایشگاه های آکواریومی توسط جغرافیا سازمان یافته اند، در این نمایشگاه بیش از 100 مخزن از خزندگان، دوزیستان و بی مهرگان بر اساس تطبیق با زندگی و پیرامون آب، گروه بندی شده اند. 
 7. گنبد جنگل حاره ای؛ یک گنبد شیشه ای 4 طبقه، یک جنگل حاره ای زنده با درجه حرارت ثابت 85 درجه فارنهایت را در خود جای داده است. صدها پرنده، پروانه و سایر موجودات زنده مناطق استوایی آزادانه در این محیط حرکت می کنند. 
 8. جنگل آب گرفته آمازون؛ پس از رسیدن به نوک درختان، با استفاده از یک آسانسور رو به پایین می توان به یک جنگل آب گرفته رسید و با عبور از یک تونل در زیر آب، نماهایی از زندگی آبزیان آمازون را مشاهده کرد. 
 9. استخوان ها؛ یک اسکلت واقعی با طول 87 فوت از یک نهنگ بزرگ در بخش غربی موزه آویخته شده است. در زیر آن یک اسکلت با ارتفاع 40 فوت از یک تیراناسور (Tyrannosaurus) قرار داده شده است. 

در پروژه ی آکادمی برای آگاهی از طراحی و فرایند ساخت، ازنرم افزار BIM: building information modeling  استفاده شده است. برنامه های مدل سازی برای زمان بندی، پیش بینی و تصحیح مشکلات ساخت قبل از اجرا، تخمین هزینه های ساخت در سناریوهای مختلف و تعیین ویژگی های مصالح و ارتباط آن ها با سایر مصالح ناهمگن، مورد استفاده قرار گرفته است. این مدل ها برای پیش بینی طول عمر پروژه و هزینه های نگهداری نیز قابل استفاده است. 

حیات این ساختمان زنده : 

 1. تامین انرژی از طریق خورشید؛ بیش از 60000 سلول خورشیدی، انرژی مورد نیاز تاسیسات را فراهم می آورند. 
 2. تنفس از هوای تازه؛ نورگیرهای کنترل شده با دمای محیط، نور طبیعی آبسنگ های مرجانی و جنگل حاره ای را فراهم آورده و موزه را تهویه می کنند. 
 3. سقف زنده؛ سقف 2.5 هکتاری با 9 گونه از گیاهان بومی کالیفرنیا که نیاز به آبیاری ندارند، پوشانده شده است. این گیاهان، زیستگاهی برای پرندگان، زنبورها و پروانه ها فراهم آورده اند. پوشش زمین به عایق بندی ساختمان کمک کرده و نیاز به تهویه مطبوع را کاهش می دهد. 
 4. شمارش هرقطره؛ سقف در سال در حدود 2 میلیون گالن از آب باران را جذب می کند. 
 5. بازیافت ضایعات؛ بیش از 90% ضایعات به وجود آمده از تخریب آکادمی قدیمی بازیافت شده است.
 6. اتاق های دارای چشم انداز؛ برای کاهش روشنایی مصنوعی، 90 درصد از ساختمان به نور روز و چشم اندازهای پارک دسترسی دارد. 
 7. مصالح بازیافتی؛ تمامی فولادهای سازه و حداقل نیمی از چوب استفاده شده در ساخت، بازیافت شده هستند. 
 8. حفاظت از آب؛ استفاده از آب بازیافت شده برای سیفون توالت ها، استفاده از آب جاری را تا 90% کاهش می دهد. بیش از 300000 گالن از آب شور  آکواریوم نیز مستقیما از اقیانوس آرام تامین می شود. 
 9. زندگی جدید برای لباس های قدیمی؛ شلوارهای جین آبی بازیافتی برای عایق بندی بعضی از دیوارها مورد استفاده قرار گرفته اند. 

در حالی که بسیاری از موزه ها به طبیعت پشت کرده اند، این "آکادمی سازگار با محیط زیست" کوشش دارد طبیعت را، هم در شکل و هم در کاربرد، تجسم بخشد. این ساختمان طراحی شده تا از تهویه ی طبیعی و رویکردهای بسیار بهره گیرد و خود به ابزاری برای آموزش مردم تبدیل شود. این آکادمی در بردارنده ی یکی از چند آکوایوم سازگار با محیط زیست و اولین افلاک نمایی است که از فناوری سبز استفاده کرده است. از فاکتورهای اصلی در انتخاب این پروژه به عنوان پروژه سبز، دستاوردهای علمی–عملی شامل استفاده بهینه برق، گرما، مصالح و بیشینه نمودن استفاده از مواد بازیافت می باشد. 

برنامه های آموزشی گسترده ی آکادمی، بنا را تفسیر می کند، که شامل تورهایی برای مشاهده ی نحوه ی کارکرد ساختمان در سقف و پشت صحنه است. مباحث آموزشی آکادمی، ازطریق وب برای آموزش بیشتر در مورد روش ها و پردازش های ساخت و ساز سبز و نحوه ی استفاده از آن در منزل شخصی و محل کسب و کار، در دسترس است.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.