1395/01/05

HABITAT 67

اشتراک گذاری

موشه سفدی Moshe Safdie در شهر حیفا Haifa متولد و در سال 1938 به کانادا Canada مهاجرت نموده و معماری را نزد استادانی چون لویی کان Louis Isadore Kahn در فیلادلفیا Philadelphia آموخت. شهرت او بیش از هر چیز به سبب ساختمان های مسکونی پیش ساخته و لِگو مانندی که هبیتات 67 از برجسته ترین این آثار است که در سال 1967 ساخته شده است.

حفظ حریم خصوصی هر واحد مسکونی، استفاده مناسب از دید و منظر رودخانه لارنس The Saint Lawrence River، توجه به جهت تابش نور خورشید، اختصاص باغچه و تراس مجزا به هر واحد مسکونی، دسترسی های صریح و ساده، همه و همه سبب شده، تا هبیتات 67 مونترال Montreal ، نمونه ای بسیار موفق از تجربیات پیش ساختگی در دوران معماری مدرن به شمار بیاید. باید اذعان نمود که "سفدی" در تزریق کیفیات فضایی خانه های ویلایی حومه شهرهای کانادا Canada و استرالیا Australia به این مجتمع مسکونی عظیم و پیش ساخته و تلاش برای ایجاد شخصیت و هویت در واحدهای مسکونی بسیار موفق بوده است.

نحوه چیدمان واحدهای مسکونی بر روی هم و استفاده از بام ها به عنوان تراس های واحدهای بالایی در بسیاری از نقاط جهان توسط شیب دامنه کوه ها امری طبیعی و گاهاً اجتناب ناپذیر بوده است، اما چگونگی دست یابی به چنین چیدمانی در زمین های مسطح، معمایی بوده که تاکنون بسیاری از معماران را به آزمون و تجربه فراخوانده است. بی شک مهمترین مشکل در چنین ساختار معمارگونه ای، حل کردن نحوه دسترسی واحدهای بالایی و همچنین نحوه چیدمان داکت های تأسیساتی است. 

ابعاد هر مکعب پیش ساخته بتونی حدود 11/60 در 5/30 در 3 متر است، که نهایتاً از ترکیب 354 مکعب بتونی 158 واحد مسکونی در 19 تیپ متفاوت 1 تا 4 خوابه پدید آمده است.

مجموعه شامل 11 طبقه مسکونی، 1 طبقه پارکینگ در همکف و یک طبقه تأسیساتی در زیرزمین می باشد. نحوه دسترسی از پارکینگ تا طبقات بالایی توسط سه باکس ارتباط عمودی شامل آسانسور و پله است که سه راهرو اصلی روباز در طبقات همکف، ششم و دهم از آن ها خارج می شوند؛ لوله های تأسیسات نیز در زیر این راهروها قرار گرفته است.

ساختار هرمی و قرار گرفتن واحدها بر روی هم، تنها در یک سمت پروژه که از دید، منظر و تابش مناسبی برخوردار است، امکان پذیر بوده و سمت دیگر پروژه تماماً به ارتباط عمودی و افقی دسترسی ها اختصاص دارد.

برگرفته از:
طالبیان نیما، آتشی مهدی، نبی زاده سیما، چاپ سوم تابستان 1388، مجموعه کتب عملکردهای معماری – "مجتمع مسکونی"، نشر کتابکده تخصصی معماری و شهرسازی کسری - حرفه : هنرمند، کتاب اول.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.