1396/06/20

LINKED HYBRID COMPLEX

اشتراک گذاری

فضای شهری فیلم مانند؛ این سو آن سو، بالا و پایین، بیرون و داخل، تمامی از لایه های فضایی چند نمایی، یکی از اهداف اصلی این مجتمع ساختمانی پیوندی، با بیش از 600 آپارتمان، مستقر در جوار دیوار شهر قدیمی پکن Beijing, china است. آرمان گروه مدرن سازنده این پروژه، تجلی فرا مُدرنِ زندگی شهری بومی قرن بیست و یکم، با زیربنای حدود 210 هزار متر مربع است.

دستاوردهای جدید در پکن، تقریباً ساختمان های کاملاً عینی و برج های تکی است. این "شهرِ داخلِ شهر" فضای شهری را به عنوان هدف اصلی پیش چشم مجسم می کند و هم چنین تمام فعالیت ها و برنامه هایی را که می توانند زندگی روزانه بیش از 2500 ساکن آن را برآورده سازند: کافه ها، اغذیه فروشی ها، لباسشویی و خشک شویی ها، گل فروشی و مسیر گذرگاه های عمومی اصلی؛ این هشت برج در طبقه بیستم نیز با حلقه ای از فضاهای خدماتی به همدیگر می پیوندند.

معماری رنگین چین باستان، بُعدی فوق العاده جدید، به ویژه نقش آن در مکان بندی شب الهام بخش است. زیر بخش های پیش آمده ساختمان ها را غشاهای رنگی به گرمی نور شب پوشانیده اند، در حالی که پروژکتورِ Cineplex شناور روی آب، تصاویری محدود از فیلم های در حال تکوین از زیر خود پخش می کند و سپس روی آب منعکس می شود، آب نماهای در حال بخار شدن از حوضچه های آب هم نور شب را به صورت ابرهای رنگی در می آورند.

این برج ها با تمرکز بر تجربه عبور از مجموعه از دل فضاها، با در نظر گرفتن حرکت، وقت و توالی، به دقت سازماندهی شده اند. این نقطه نظر با شیب اندکی رو به بالا و چرخشی آرام به سمت راست تغییر می کند. آسانسور برج مانند "پرش مقطع" آن، نسبت به دسته ای از گذرگاه های دیگر در تراز بالاتر، که در آن سوی، دیدهای مهیج حواشی را پیش رو قرار می دهد جا به جا می شود.

این برج های محاصره شده، نوعی اشتیاق جمعی را بیان می کنند؛ تا برج هایی همچون ابژه هایی جدا از هم یا جزایر خصوصی در شهرِ بی اندازه خصوصی شده ... امید به نوع جدیدی از فضای جمعیِ قرن بیست و یکمی.

مسکن کلان در چین به لحاظ تاریخی استاندارد و یکنواخت شده است. این محدوده جدید شهریِ عمودی، خواهان تفرد در زندگی شهری است. ترکیبی از صدها آپارتمان متفاوت با انواع بسیار گوناگون در 622 فضای زندگی که در آن ساخته شده، در دسترس هستند. و باید به این امر نیز اشاره کرد که اگر حتی این کار در آینده ارزش افزوده هم در بر داشته باشد، به دلیل این تفرد که جنبه فلسفی دارد خواهد بود.

ساختمانِ پیش ساخته دیجیتالیِ ساختارِ بیرونی این هشت برج، استفاده از سقف های "بدون تیر" را امکان پذیر کرد. هر آپارتمان دو جهتِ بدون هیچ راهرویی دارد. اصول "فنگ - شویی" که برای درجه پایداری "LEED GOLD" در نظر گرفته شده، در سر تا سر مجموعه رعایت شده است.

برگرفته از:
تابستان، پاییز و زمستان 1387، شماره 33 و 34، "فصلنامه معماری ایران".
www.stevenholl.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.