1394/08/02

VULCANIA MUSEUM

اشتراک گذاری

در میان آتشفشان های خاموش منطقه "سنت اوله روش Saint-Ours-les-Roches" در کشور فرانسه مخروطی عظیم از زمین سر برآورده و به شکلی انتزاعی آتشفشان خاموشی را تداعی می کند.

البته این تنها یک بخش از مجموعه نامتراکم "مرکز آتشفشان اروپا European Park of Volcanism با مساحتی معادل 18200 مترمربع می باشد. این طی مسابقه ای به رقابت گذاشت. هر چند که معماران به نامی چون نورمن فاستر Norman Foster، ریچارد راجرز Richard Rogers و آراتا ایسوزاکی Arata Isozaki نیز در این مسابقه شرکت نمودند اما در نهایت طرح هانس هولاین Hans Hollein معمار برجسته اتریشی که بارزترین ویژگی آن ایجاد رابطه ای تنگاتنگ و استادانه میان زمینه و بنا بود، برگزیده گردید. در دید پرنده به مجموعه مشاهده می شود که چگونه موزه ماهرانه و با زیرکی در زمین جانمایی شده و در برخی نقاط به تدریج در زمین فرو رفته است.

هرچند که بخش اعظمی از موزه آتشفشان Vulcania Museum (بیش از هفتاد درصد) در زیرِ زمین طراحی شده است و حرکت به سمت درون زمین از بهترین ایده های هولاین در طراحی مجموعه بوده، اما آنچه بیش از هر چیز دیگر جلب توجه می کند شاخصه اصلی بنا یعنی فرمی عمودی است که از دو مخروط ناتمام ساخته شده که با هم، هم پوشانی داشته و بلندای آن ها در بالاترین ارتفاع به 28 متر می رسد. این مخروط در ظاهر یادآور دهانه آتشفشان های طبیعی بوده و در اصل به عنوان یک بازتابنده، نور طبیعی را به طرف مرکز موزه در تراز پایین هدایت می کند. نمای بیرونی این مخروط از سنگی تیره رنگ و آتشفشانی پوشانیده شده ولی برخلاف نمای بیرونی، بخش درونی دارای بافتی درخشان و پر جنب و جوش بوده و از پانل های استیل طلایی رنگی پوشیده شده است که نورِ خورشید را به شدت منعکس می کنند و باعث متعادل شدن رنگ تیره سطوح خارجی می شوند.

پلی که از میان این مخروط بیرون زده، لابی را به فضای نمایشگاه های دوره ای متصل می کند. در مجاورت این مخروط حفره طبیعی عظیمی وجود دارد که بازدیدکنندگان از طریق رامپ مدوری که پیرامون آن قرار دارد به سمت پایین حرکت می کنند. این رمپ مشرف به قطعاتی از گدازه های طبیعی است که میلیون ها سال پیش در این قسمت از سایت وجود داشته اند و تا عمق 20 متری یعنی مکانی که فضاهای نمایشگاهی و تالار کنفرانس قرار دارند پایین می رود. در میانه رامپ نیز بالکنی تعبیه شده است که امکان تماشای گدازه ها را برای عموم ممکن می سازد.

چنانچه در پلان های موزه مشاهده می شود ساختار فضایی مجموعه، شعاعی بوده و بخش های دیگر موزه نظیر نمایشگاه ها، پارکینگ، قسمت های اداری و آمفی تئاترها حول مرکز، یعنی حجم مخروطی شکل جانمایی شده اند. از این میان می توان به سازه بزرگ گلخانه ای با سقفی مرتفع و شیشه ای اشاره نمود که در زمین فرو رفته و به معرفی گیاه های بومی این منطقه نظیر سرخس های پیچان اختصاص یافته است. این گلخانه نیز توسط پلکانی به فضاهای زیرین موزه دسترسی دارد. همچنین می توان به دو سالن نمایش بزرگ در مجموعه اشاره نمود که در یکی از آن ها فیلمی سه بعدی در خصوص تاریخچه آتشفشان ها پخش  می شود.

در نقاط اتصال پروژه با زمین از سنگ های آتشفشانی استفاده شده که این امر باعث برقراری پیوندی قوی میان بنای موزه و زمینه گردیده است.

برگرفته از:
طالبیان، نیما و آتشی، مهدی و نبی زاده، سیما. "مجموعه کتب عملکردهای معماری"، نشر کسری ،تابستان 1390. کتاب ششم.
www.panoramio.com
www.arcspace.com
www.vulcania.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.