1395/01/04

ADIA HEADQUARTERS

اشتراک گذاری

 اداره مرکزی ADIA طراحی شده برای مقامات سرمایه گذاری ابوظبی، در 38 طبقه با کاربری اداره مرکزی مشترک، واقع در منطقه کرنیش Cornish Area به نحو احسن محوطه سازی شده، که تا ساحل خلیج فارس امتداد دارد. عناصر منطقه ای، نظیر بادبان های از باد آکنده و تپه های شنی در حال جا به جا شدن، فرم این ساختمان متشخص را الهام بخشیده است. شکل چشمگیر آن، نیمرخی جدید از کرنیش و خط آسمانی ابوظبی خلق می کند.

مقامات سرمایه گذاری ابوظبی با تشکیلات جهانی، در پی ساختمانی بودند که نمادی از درگیری این ساحل را با توجه به شفافیت فعالیت های آن بازگو و خوشامدگو باشد. راه حل آن طرحی ساده بود؛ صفحه عمودی که سه بار تا خورده و دو بازوی گشوده آن، ژستی دعوت کننده به خود می گیرد. فضاهای دفاتر کار به صورت پلان آزاد طراحی گردیده است، همچنین مناطقی برای تعامل و تشکیل جلسات. دو بازوی ساختمان، دفاتر کاملاً نورانی فراهم می آورند و مناطق کار صمیمی و پلان آزاد را امکان پذیر می سازند. جلسات غیر رسمی در آتریوم های منظر سازی شده مرکزی با باغ های آسمانی شان تشکیل می شود. آتریومی که تا ارتفاع 492 فوت (150 متر) خود را بالا می کشد، به عنوان دود کشی برای خروج هوای راکد نیز کار می کند. در طبقه همکف پایین تر، اودیتوریومی بزرگ را می توان با فضای پذیرش همجوار آن ترکیب کرد و فضای گردهمایی رسمی را برای کارکنان ADIA فراهم ساخت.

این ساختمان نسبت به نیروهای طبیعی نیز پاسخگوست. نمای "فعال" آن از سه لایه تشکیل می شود: لایه پوشیده شده کم ارتفاع، پوسته خارجی با شیشه دو جداره؛ پوسته داخلی با شیشه تک لایه؛ و پرده کرکره ای برای کنترل تابش خورشید در حفره عقب رفته آن. این ترکیب ضریب سایه اندازی بسیار مناسبی را فراهم می سازد و فرم U شکل ساختمان از بار سرمایی می کاهد. این ساختمان، برای بازنمود فرهنگ و امکانات مالی معاصر در ابوظبی طراحی شده، البته همچنین مضامینی را که در معماری اسلامی عهد گذشته یافت می شود با ظرافت بازتاب می دهد. برج، گفت و گویی را با مناره های باریک و بلند مسجد همجوار آن به وجود می آورد؛ همجواری کنجکاوی برانگیز مدرنیته و سنت.

برگرفته از:
تابستان، پاییز و زمستان 1387، شماره 33 و 34، "فصلنامه معماری ایران".
www.worldpropertyjournal.com
www.openbuildings.com
www.readymixbeton.com
www.architizer.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.