1395/06/23

HOTEL SEMIRAMIS

اشتراک گذاری

اهميت و نقش طراحی داخلی،‌ مبمان و جزئيات در موفقيت هتل ها امری بديهی است، اما بايد در نظر داشت كه اين امر در هتل های كوچك شهری كه از زمين، ‌فضاي سبز، سالن های ورزشی و رستوران ها متعدد و متنوع برخوردار نمی باشند حائز اهميت بيشتری مي باشد. هتل سميراميس يكی از موفق ترين نمونه های معاصر است كه توانسته با اتكا به طراحی داخلی و جزئيات خارق العاده نظر بسياری از مسافرين،‌ معماران و منتقدين را به خود جلب كند. بی شك اين موفقيت ها به دليل حضور كريم رشيد طراح دو رگه ی مصری-انگليسی است كه تخصص و تحصيل وی در رشته ی طراحی صنعتی بوده و پس از سال ها تجربه در خصوص طراحی گرافيك، ‌مبلمان، البسه و جواهرات، ‌برای نخستين بار بخت خود را در زمينه ی طراحی معماری در اين هتل آزموده است. طراحی اين هتل شش طبقه در شهر آتن كه 12000 مترمربع زير بنا دارد، ‌از نقشه های معماری گرفته تا طراحی و ساخت تمامی عناصر فضاهای داخلی بر عهده ی وی بوده كه علاوه بر شهرت در زمينه ی معماری داخلی، جايزه ی ويژه ی طراحی هتل درسال 2005 اروپا را نصيب وی كرده است . 

اين هتل در مجموع دارای 52 واحد اقامتی است كه در اين ميان 6 سوئيت ويلايی و 4 سوئيت در آخرين طبقه ی هتل قرار گرفته اند كه تمام اتاق ها مجهز به پيشرفته ترين سيستم های صوتی تصويری مي باشند. به دليل كوچك و شهري بودن سايت اين هتل كه در نبش يك تقاطع قرار گرفته است، ‌نقش حياط دروني حائز اهميت بيشتری بوده و به همين دليل فضاهای عمومی طبقات همكف و 1- نظير لابی و رستوران رو به اين فضا دارند. در اين حياط كه در تراز 1- قرار دارد استخر روبازی به شكل ارگانيك‌‌،‌ همراه با تخت های متعدد جهت استراحت طراحی شده اند،‌ تمامی اين حياط مملو از رنگ های شاد و روشن می باشد. رنگ هايی نظير صورتی، ‌سبز،‌ نارنجی و آبی كه در تمامی فضاهای عمومی و واحدهای اقامتی و مبلمان هتل به چشم می خورند. در طراحی نمای هتل نيز استفاده از رنگ زرد در تراس ها و صورتی در طبقه ی همكف بنا را از ساير توده های همجوار متفاوت ساخته است. از لحاظ مكان يابی عملكردهای اصلی نظم خاصی در پلان ها مشخص می باشد. پذيرش هتل در مقابل ورودی و در تراز همكف قرار گرفته و برخی فضاهای اداری در پشت آن پنهان شده اند. در دو سمت ورودی دو لابی نشيمن با مبلمان های متنوع قرار داشته كه درب های ورودی سالن آمفی تئاتر در مجاورت لابی بزرگتر قرار گرفته اند. در سمت ديگر ويد و پلكانی ارتباط ميان طبقه ی همكف با نشيمن تراز 1- را بر قرار ساخته كه اين فضا از نور و ديد به استخر بهره می برد. در تراز 1- رستوران،‌ كافی شاپ، ‌بار و سالن ورزشی در ارتباط با حياط مجموعه بوده و آشپزخانه و خانه داری هتل دور از ديد مسافرين مي باشد. در اين تراز تعدادي سوئيت ويلايي حياط دار نيز كه از ديد به استخر بهره مي برند قرار گرفته و پاركينگ ها در تراز 2- و 3- و در زير حياط مجموعه قرار گرفته اند. 

تمامی ديواره ها در سرسرای ورودی، ويد و لابی ها به نمايش آثار نقاشی،‌ عكاسی و گرافيك اختصاص يافته اند كه اين آثار هر شش ماه تعويض می شوند كريم رشيد در مقاله ای عنوان كرده است كه اميدوار است همانطور كه هنر ايده های خود را از زندگی روزمره ی مردم كسب می كند،‌ عموم مردم نيز در آينده بتوانند زندگی خود را براساس ايده هايی از آثار هنری تغيير دهند. وی تلاش های بسياری در جهت عمومی ساختن هنرهايی نظير طراحی صنعتی و طراحی داخلی نموده است كه در اين ميان، هتل سيمراميس به عنوان تأثير گذارترين اثر وی شناخته شده است.

برگرفته از:
طالبیان نیما، آتشی مهدی، نبی زاده سیما، چاپ اول بهار 1387، مجموعه کتب عملکردهای معماری – "هتل"، نشر کتابکده تخصصی معماری و شهرسازی کسری - حرفه : هنرمند، کتاب دوم.
www.luxurydreamhotels.com
www.yeshotels.gr
www.splendia.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.