1395/01/04

8 HOUSE

اشتراک گذاری

پِر هوفنِر Per Hofner دانماركی كه هماهنگی های ضروریِ بسته شدن قرارداد خانه ی 8 را به انجام رسانده بود، ‌بياركه اينگِلز Bjarke Ingels، ‌اين معمار جوان دانماركی و موسس گروه معماری بياركه اينگلز (Bjarke Ingels Group (BIG را فردی متواضع و مستعد می نامد كه در گوش كردن به درخواست های كارفرمايش مهارت دارد و در مورد هزينه ها و دستمزدش،‌ حساس و دقيق است. اعضای اين گروه هرگز اهداف بلند پروازانه ی خود را به دستمزد خود محدود نمی كنند و يا ايده ها را به دليل هزينه ها و زحمت زيادی كه ممكن است در پی داشته باشيم، ‌سانسور نمی كنند. اينگِلز می گويد: "ما سعی می كنيم تا پروژه هايمان را با حداقل مخارج به اتمام برسانيم اما از طرفی هم مدام اين سوال را از خود مي پرسيم كه اين كاری كه در دست داريم، چه چيزی برای عرضه به بافت محلی و ساكنانش می تواند داشته باشد؛ ما خود را ملزوم به ارائه ی طرحی نو می دانيم، ‌در غير اين صورت،‌ تمام پروژه و مخارج،‌ يك اسراف به تمام معنا و يك فرصت از دست رفته خواهد بود." 

خانه ی 8 به عنوان بزرگ ترين پروژه ی اينگِلز در كوپنهاگ Copenhagen، با 476 واحد مسكونی، بيش از 9300 متر مربع واحد تجاری و تسهيلات مشترك و هزينه ای در حدود 133 ميليون دلار طراحی و احداث شد. گر چه سايت، ‌در وسط ناكجا آباد بود و حدود 11 كيلومتر از مركز شهر فاصله داشت، ‌اما هدف،‌ ساخت يك جامعه ی كوچك و كامل در همين مكان بود؛‌ ضمن آنكه خط جديد متروی كوپنهاگ نيز از نزديكی اين منطقه عبور می كند. 

طراحی اين مجتمع آپارتمانی كه گفته می شود عظيم ترين پروژه ی توسعه ی خصوصی در دانمارك  می باشد، ‌از سال 2006  و پيش از انفجار حباب خانه سازی در كوپنهاگ (2007)‌ آغاز شد. طراحان به منظور تعريف محدوده ی اين سازه مسكونی، پلان خانه ی 8 را مطابق با تيپولوژی سايت بلوك اوليه طراحی نمودند و در قسمت ميانی سايت پلان،‌ فشردگی گره مانندی ايجاد كردند كه طرح را همانند فرم 8 يا از جهتی ديگر،‌ شبيه علامت بينهايت رياضياتی (∞) كرده و دو حياط مركزی در داخل اين دو محدوده به وجود می آورد. در محل گره، ‌پياده راهی به عرض 9 متر ساخته شد كه قسمت های شرقی و غربی سايت را به هم پيوند می زند و سپس ساير بخش ها و برنامه های كاربریِ طرح،‌ يكی يكی،‌ مانند لايه های يك كيك بر روی يكديگر قرار گرفته اند. بخش تجاری،‌ فروشگاه ها، كافه، ‌درمانگاه و دفاتر،‌ نزديك به تراز كف هستند تا دسترسی به اين قسمت ها از محدوده ی خيابان آسان باشد. 

ساير آپارتمان ها شامل خانه های ويلايی، ‌آپارتمانی و پنت هاوس ها در ارتفاع بالاتری طراحی و ساخته شده اند. گوشه ی شمال شرقی ساختمان، دارای ده طبقه است كه تدريجاً در رسيدن به كنج مخالف (جنوب غربي)‌ در شيبی پايين رونده،‌ به يك طبقه كاهش می يابد. دليل اين امر آن است كه اين بخش همچون سدی بود كه حالا، ‌با كاهش ارتفاع آن،‌ تعداد بيشتری از واحدهای مسكونی به صورت گسترده تری از نور آفتاب و چشم انداز زيبای پيشِ رو بهره مند خواهند شد. اين كاهش تدريجی طبقات در مسير قطری پلان،‌ موجب تنوع در عناصر ساختاریِ بتون پيش ساخته ی ساختمان گرديد. نامتعارف ترين بخش طراحی خانه ی 8، رمپ طويل و روبازی ست كه همان طور كه حول ساختمان می پيچد، به عنوان گزينه ی مضاعفی در كنار پلكان و آسانسورها، دسترسی به خانه های ويلايی و پنت هاوس ها را ميسر می سازد. رمپ از خيابان تا طبقه ی آخر بالا رفته و دوباره به سمت تراز كف نزول می كند و بيش از هر اِلمان ديگری، تعامل و ارتباط بين انسان های ساكن در اين فضای غول پيكر را تقويت می كند. اينگِلز در اين باره می گويد: 

"وجود اين رمپ در چنين سازه ی بزرگی كه تعامل و گفتگو بين كاربرانش را به محدوده های همكف و فضاهای جمعی همچون فروشگاه ها محدود می كند، عاملی ست برای رويارويی بيشتر افراد با يكديگر در طول گذر از اين مسيرِ شيبدار). آن ها با اين روش ساده، پويايی و نشاطی را به اين سايت مسطح شهر كوپنهاگ بخشيدند كه كمبودش را يك نقيصه می دانستند. می توان تأثيرات رِم كولهاوس Rem Koolhaas را در مقياس بزرگ، گره ی ايجاد شده و پيچيدگی هندسی طرح به وضوح مشاهده كرد. اجرای خلاقانه و سعی در عدم تكرار فرم های رايج در جزئيات سازه، مانند كابل های نگهدارنده ی پلكان در داخل آپارتمان های دوبلكس كه به صورت زيگزاگ كشيده شده اند و الگوی سنگفرش رمپ های بيرونی كه برای كمك به تردد ويلچر و افراد سالخورده، با شيبی بسيار ملايم ساخته شده است، از نكات مثبت و تحسين برانگيز طرح است. 

در روزهای گرم و آفتابی،‌ حتی بعد از ساعت شلوغی و نهار هم مشتريان زيادی در كافه ای كه در گوشه ی جنوب غربی ساختمان قرار دارد، ديده می شوند كه به ندرت مايل به ترك كافه و چشم انداز آن هستند. مبلمانی كه در پاسيو تعبيه شده،‌ فضای تراس و باغ های ورودی را به مكانی مفرح و دوست داشتنی برای افراد مختلف تبديل كرده است. از اين جا می توان كارمندانی را كه در فضای اداری مشغول كار هستند، ديد. به علاوه،‌ تعداد معماران و طراحانی كه هر ساله از اين مجتمع بازديد می كنند آن قدر زياد است كه دفتر فروش ساختمان، ‌يك صفحه از وب سايتش را به اعلام ضابطه های كسب مجوز براي تورِ داخل مجتمع اختصاص داده است. اينگِلز اظهار می كند كه شهروندان زيادی از ساير نقاط شهر برای مشاهده ی سازه ی عظيم اين مجتمع و تفريح در فضای تفرجگاهی آن، به اين منطقه می آيند.

برگرفته از:
احسانی موید، فرزانه، زمستان 1391، شماره 27، "فصلنامه هنر معماری".
www.Archdaily.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.