1395/03/25

VITRAHAUS

اشتراک گذاری

"ویترا" Vitra معتبرترین برند تولید لوازم خانگی در سوئیس و فراتر از آن در تمامی اروپا است. این كمپانی با دعوت از معماران تراز اول جهان نمایشگاه ها و ساختمان های اداری خود را در مجموعه ای ارزشمند در آلمان گرد هم آورده است. در كنار اثر دفتر معماری هرزوگ و دمورن Herzog & de Meuron كه نمایشگاه تولیدات این كمپانی است، ‌آثاری از فرانك گهری ، آلوارو سیزا ، زاها حدید ، ‌نیكولاس گریمشاو،‌ تادائو آندو  نیز به چشم می خورند كه هر یك كاربری متفاوتی دارند.

ساختمان نمایشگاه، فاقد فرم مشخصی است،‌ در حقیقت فرم بنا از روی هم قرار گرفتن الگوی ثابتی – كه یادآور ابتدایی ترین تصویر ذهنی از خانه (خانه ای با سقف شیروانی) است – پدیدار می شود.

فرار از تكرار فرم های هندسی كلیشه ای و در مقابل استفاده نامتعارف از كلیشه (نظیر خانه ای ساده با سقف شیروانی) در ایجاد فرم و همچنین شكستن ساختارهای فضایی در مقطع و فضاهای داخلی ، از مهم ترین ویژگی های معماری هرزوگ و دمورن است كه در برخی دیگر از آثار این دفتر نظیر طرح موزه هنر معاصر در مكزیك و مركز تجارت آكتلیون در سوئیس نیز به چشم می خورد.

این ساختمان به عنوان نمایشگاهی برای بخش های منتخب مجموعه یا حتی بخشی الحاقی برای موزه ویترا در نظرگرفته شده است و علاوه بر نمایشگاه ها، فروشگاه محصولات و كافه ای نیز به با جداره بیرونی در ارتباط بوده و اتاق های كنفرانس نیز برنامه فیزیكی را تكمیل می كنند.

تولیداتی كه به نمایش گذاشته شده اند اساساً برای خانه های شخصی طراحی شده اند، پس نباید در فضایی خنثی مثل سالن معمولی یا موزه نمایش داده شوند، بلكه باید در محیطی متناسب با شخصیت و كاربردشان نمایش داده شوند. افزایش قابل پیش بینی بازدیدكنندگان، خریداران و دانشجویان از مدارس طراحی نیازمند فضاهایی وسیع برای استراحت و تجمع بود،‌ از این رو نیمكت هایی در تورفتگی و انحنای دیوارها،‌ محوطه های مسقف، انتظار و ورودی ها به چنین فضاهایی تبدیل شدند. با وجود تعداد زیادِ سالن ها در فضای داخل، تمامی عرصه ها به عنوان فضایی یكپارچه و نه به عنوان فضاهایی مستقل درك می شوند.

بر خلاف بسیاری از آثار هرزوگ و دمورن، در این ساختمان اثری از تزئینات،‌ تنوع مصالح نما و پوسته نیست، سطوح یكدست و تیره رنگ تا جای امكان بیننده را متوجه فرم كلی ساختمان می كند. سبك شدن و خالی شدن حجم ساختمان از داخل، استفاده بهینه از نور و منظر، طراحی بازشوهای بسیار، تداخل احجام با زوایای غیرقابل پیش بینی، ‌خلق فضاهای باز،‌ نیمه باز و نیمه بسته در میان حیاط هایی در قلب ساختمان،‌ همگی نتایج حاصل از ایده ی فرمی ساده و در عین حال پیچیده هرزوگ و دمورن در طراحی این ساختمان اند.

برگرفته از:
رئیسی ایمان، عشقی صنعتی حسام، چاپ اول، بهار 1393، مجموعه کتب یکصد طراح معاصر – "هرزوگ و دمورن"، نشر کتابکده تخصصی هنر، معماری و شهرسازی کسری - حرفه : هنرمند، کتاب دوم.
www.architectboy.com
www.archinect.com
www.herzogdemeuron.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.