1395/03/25

KIDOSAKI HOUSE

اشتراک گذاری

استفاده از فرم و مصالح مدرن در عین توجه به خصوصیات و اصول معماری سنتی ژاپنی  موجب شده است تا خانه کیدوساکی  یکی از شاخص ترین خانه های مسکونی توکیو  گردد . این بنا توسط تادائو آندو  معروف ترین معمار بین المللی ژاپنی برای سه خانواده طراحی شده است و در آن یک زوج جوان به همراه والدین خود به طور مستقل زندگی می کنند. مالک و کارفرمای این خانه هیروتاکاکیدوساکی که خود معمار برجسته ای در توکیو بوده است از طراحی خانه برای خود و خویشانش سرباز زد. وی دلیل این تصمیم خود را چنین توصیف نموده است: "اگر خود به طراحی خانه ای برای خود و خویشاوندانم می پرداختم، این امر ممکن بود باعث شود که آن ها صریح و بی پرده تمایلاتشان را بروز ندهند، اما زمانی که خود در راس گروه کارفرما قرار دارم تمام سعی خود را در بازتاب دادن تمایلات یک یک افراد خانواده به معمار بنا خواهم کرد."

از آن جا که در این بنا سه خانواده با نیازهایی متفاوت در کنار هم زندگی می کنند، مهم ترین مسأله در طراحی آن ایجاد حریم خصوصی برای هر یک از خانواده ها بوده است. پاسخ آندو به این مسأله استفاده از حیاط های خلوت و کوچک در اطراف مکعب اصلی بناست که از آن ها می توان به عنوان عناصری تفکیک کننده استفاده نمود. بدین ترتیب در دل یک ترکیب ساده، سیرکولاسیون و روابط فضایی پیچیده ای خلق شده است تا خواسته کارفرما مبنی بر استقلال هر خانواده و در عین حال امکان تعامل آن ها فراهم گردد. 

بام های مسطح و شبکه بندی شده، ترکیب احجام صلب و خالص نظیر مکعب با خطوط منحنی و دایره، استفاده از بتن در دیواره های داخلی و خارجی، حداکثر استفاده از نورطبیعی، دکوراسیون و مبلمان مدرن و طراحی بازشوها به نحوی که طبیعت در کادرها و قاب های مشخص دیده شود از جمله ویژگی های معماری مینیمالیستی آندو است که در این خانه نیز به خوبی مشاهده می شود. در این بنا نیز همچون دیگر آثار آندو فضا و کیفیت های حاصل از آن بر جذابیت های فرمال حجم و فرم اولویت دارد. نکته حائز اهمیت دیگر در این بنا چگونگی استفاده از پله و صفحات بتنی منحنی جهت تعریف ورودی اصلی بنا و همچنین ورودی های مستقل برای سه واحد مسکونی است. 

آندو که از او به عنوان معماری پست مدرن یاد می شود ، ایده استفاده از حیاط را از خانه های سنتی ژاپنی گرفته ولی با استفاده از بتن ، کیفیت های فضایی متفاوتی در آن خلق نموده که در معماری کهن ژاپن که اساس آن بر چوب بوده قابل تجربه نبوده است. علاوه بر این وی حیاط را در سطوح مختلف طراحی کرده است تا ارتباط با طبیعت را برای هر خانواده به طور مستقل ممکن سازد. گونه های گیاهی که در این حیاط ها کاشته شده در تمام فصول سال چشم انداز زیبایی برای ساکنان خانه فراهم می آورند و در طراحی این حیاط ها نیز از اصول طراحی حیاط های سنتی ژاپنی پیروی شده است. درونگرایی نیز یکی دیگر از مهمترین ویژگی های معماری سنتی ژاپنی است و پرهیز از بازشو در دیوارهای صلب پیرامون بنا مصداق این اصل می باشد. اتاق های این سه خانه رو به حیاط ها ساماندهی شده اند اما پنجره های آن ها طوری طراحی شده است که به یکدیگر دید نداشته باشند. همچنین معمار با متقارن طراحی کردن بازشوها، نماهای خارجی ساختمان را به شکلی ساده و روان تعریف کرده است. نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص بازشوهای این خانه، توجه به مکان یابی آن ها جهت استفاده از تهویه طبیعی است که با استفاده از پنجره های کشویی میسر گردیده است. 

نتیجه تدابیر و خلاقیت آندو خانه ای است سرشار از ظرافت و زیبایی که فضاهایی آرامش بخش و راحت را در بردارد. در واقع محدودیت های سایت و نیز خواسته های کارفرما هیچگاه باعث تغییر رویکرد حرفه ای آندو نمی شود، وی همواره روح و روان مایه مختص هر بنا را کشف می کند و اثری شاعرانه و اصیل می آفریند.

برگرفته از:
طالبیان نیما، آتشی مهدی، نبی زاده سیما، چاپ اول، زمستان 1388، مجموعه کتب عملکردهای معماری - "خانه"، نشر کتابکده تخصصی معماری و شهرسازی کسری - حرفه : هنرمند، کتاب دهم
www.archinect.com
www.tadao-ando.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.