1395/04/19

ALAMILLO BRIDGE

اشتراک گذاری

پُل آلامیلو (یك پُل سنت شكن)، در شهر سویلِ اسپانیا یكی از شاهكارهای سانتیاگو كالاتراواست، كه برای برگزاری نمایشگاه Expo 1992 در شهر سویل طراحی و به عنوان ورودی اصلی نمایشگاه در نظر گرفته شد. كالاتراوا در طراحی این پُل،‌ همانند سایر آثارش،‌ مرزهای بین مهندسی،‌ معماری،‌ هنر و كاربری را ادغام كرده و اثری زنده و پویا به وجود آورده كه حركت را در ذهن تداعی می كند. پُل كابلی آلامیلو دارای خصوصیات منحصر به فردی است كه آن را از تمام پُل های كابلی ساخته شده تا به حال متمایز می سازد.

شكل ظاهری پُل بسیار جذاب و دیدنی است و تعبیرهای زیبایی می توان برای آن در نظر گرفت. می توان آن را شبیه یک قوی نشسته در آب یا در حال پرواز، شبیه به یک چنگ یا کشتی های جنگی بسیار قدیمی دانست. پُل سفید رنگ است و خصوصاً در شب ها جلوۀ خاصی دارد.

وجه تمایز اصلی بین پُل آلامیلو و سایر پُل های کابلی، عدم استفاده از کابل های نگهدارنده در دو طرف دکل پُل و استفاده از وزن اضافی دکل برای ایجاد تعادل در پُل است. به عبارت دیگر، برای جبران ایجاد عدم تعادل در دکل اصلی پُل، که ناشی از نیروی کششی کابل های متصل به دکل در یک طرف آن است، داخل دکل با محاسبۀ دقیق با بتن پر شده است. و این اضافه وزن توازن را در کل سازۀ پُل برقرار می کند. استفاده از این سیستم برای ایجاد تعادل استاتیکی در پُل بسیار هزینه بر است و توجیه اقتصادی ندارد. به عبارت دیگر، این پُل فارغ از محدودیت های هزینه ای و اقتصادی ساخته شده و بیشتر تأثیر نمادین آن در سیمای شهر مدنظر بوده است.

در ابتدا قرار بود که دو پُل با این شکل و به صورت متقارن با فاصله 1/5 کیلومتر از یکدیگر اجرا شوند، ولی به علت هزینۀ بسیار زیاد اجرای یکی از آن ها لغو شد. ساخت پُل در سال 1987 میلادی شروع و در سال 1992 به پایان رسید. هزینۀ اجرای آن بالغ بر 30 میلیون دلار بوده و از این مقدار بیش از 20 میلیون دلار برای مصالح هزینه شده است.

مشخصات کلی پُل آلامیلو به قرار زیر است: 

  • طول دهانۀ اصلی پُل 200 متر، ارتفاع دکل 142متر، زاویۀ دکل نسبت به افق 58 درجه، کاربری پُل عبور وسایل نقلیه و عابر پیاده. محل اجرای پُل روی رودخانۀ گودالکیویر در شهر سویلِ اسپانیا است. 
  • دکل پُل از یک پوستۀ فولادی بیرونی ساخته شده که دیواره های داخلی آن با بتن پرشده اند. وزن این بتن اثر کشش ناشی از کابل ها را در طرف دیگر دکل خنثی می کند. در داخل این دکل یک هسته داخلی، که محل قرار گیری یک دستگاه پله برای سرویس دهی به قسمت های مختلف دکل است قرار گرفته است.
  • شالوده (فونداسیون) پُل  از 54 عدد شمع فلزی، که در داخل بستر رودخانه کوبیده شده اند، تشکیل شده است. قطر هر کدام از این شمع ها 2 متر و طول آن ها 5/57 متر است.
  • عرشۀ پُل شامل یک مقطع جعبه ای فولادی با سطح مقطع به شکل شش ضلعی منتظم است که در دو طرف آن یک سری تیرهای فلزی مثلثی شکل به صورت طره ای اجرا شده اند.
  • جنس کف پُل بتنی است و روی سیستم فولادی گفته شده اجرا می شود. در عمل، تیرهای طره ای و مقطع جعبه ای پُل با تمهیداتی از نظر مخفی شده اند تا ظاهر آن را مخدوش نکنند. گفتنی است قسمت میانی پُل، که محل عبور عابر پیاده است، از دو باند ماشین رو دو طرف کمی بالاتر است تا جان عابران در امان باشد.
  • کابل ها شامل دو ردیف 13 تایی (مجموعاً 26 عدد) هستند که از فولاد پس کشیده ساخته شده اند. طول و فواصل این کابل ها به گونه ای در نظر گرفته شده که کشش ایجاد شده در همۀ آن ها مساوی باشد. اتصالات مخصوصی به نام "گوه فشاری" اتصال کابل ها به عرشه و به دکل را برقرار می کنند.

کالاتراوا با تفکر مینیمالیستی در طراحی پُل آلامیلو و به کاربردن حداقل اجزای سازه ای، جلوۀ بصری زیبایی خلق کرده است. ایدۀ به کار رفته در طراحی این پُل، هم با اصول سازه ای و هم با انتظارات معمول بصری از یک پُل کابلی (استفاده از کابل در دو طرف دکل ها) متناقض است همین باعث توجه و تحریک بیننده می شود. باید اذعان کرد که هزینۀ حذف کابل های یک طرف دکل بسیار سنگین بوده است. زیرا برای خلق جلوه های بصری در یک بنا، هرگاه به گونه ای عمل شود که نیروهای داخلی در اجزای سازه ای مجبور شوند در یک (مسیر نادرست) حرکت کنند، تاوان این کار با هزینۀ بالا پرداخت می شود. بنابراین، پُل آلامیلو یک استثناست.

برگرفته از:
صدیق پور، رابین و رافائل، مرداد و شهریور 1383، شماره 26، "فصلنامه معمار".
www.fotonin.com
www.pbs.org
www.hdwallpapersn.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.