1395/04/18

SPAIN PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

پاویون شامل سه فضای نمایشگاهی می باشد كه در آن ها بازدید كنندگان امكان درك روند توسعه شهری در اسپانیا را دارند. زمینه ارائه و دیدگاه اصلی با عنوان "از شهر پدرانمان به شهر فرزندانمان‌" معرفی شده است. در همین فضا سه كلیپ تصویری ساخته شده توسط فیلم سازان بزرگ اسپانیایی سرگذشت زندگی شهری در اسپانیا را به نمایش می گذارند. 

طراح و مجری اصلی پاویون اسپانیا شركت Mirales Tagliabue EMBT برای طراحی برجسته اش برای پاویون اسپانیا جایزه بزرگ Word Architecture Festival را دریافت نموده است. پروژه پیشنهادی این شركت معرف صنعت بومی حصیر بافی اسپانیا بود كه با به روز شدن،‌ امكان ایجاد منحنی های مدرن در پاویون را با هدف آوردن سبك های سنتی اسپانیا به دنیای مدرن محقق نمود. 

هنرمندان اسپانیایی طرف مذاكره این هنرسنتی را از گذشتگان خود آموخته بودند و تمام فرایند از كاشت تا ساخت و عرضه تولیدات خود را در اختیار داشتند. برنامه این بود كه از پانل های بافته شده با ریشه بید استفاده شود و مانند یك پوست به استخوانی كه سازه فولادی بنا است الصاق شود.  

پاویون به عنوان تعدادی سبد درك می شود كه بعضی بسته هستند كه نورهایی بصورت لكه لكه در محوطه سیر كولاسیون و فضاهای چند منظوره آن ایجاد می كنند. شركت EMBT مایل است اتصال میان پانل های حصیری و سازه فولادی تا حد امكان ساده باشد،‌ بویژه با توجه به این كه پانل های حصیری توسط هنرمندان مختلفی ساخته و تولید می شوند و بافتن تا حد امكان ساده نگهداری شود. الگو بر اساس آرایش پانل ها تنظیم شده است.

طراحی EMBT بر اساس كاراكترهای مختلف چینی می باشد كه خواندن آن ها ممكن نیست اما مفاهیم عمده ای همچون آسمان، ماه و خورشید در آن ها قابل فهم می باشد. رنگ های حصیری پانل ها از قهوه ای نزدیك به قرمز تا سفید از طریق فرایند آماده سازی ساقه های گیاهی مورد استفاده كه با هدف مقاوم سازی صورت می پذیرد حاصل گردیده اند. 

فرم سبدی پاویون با استفاده از حدود 8000 پانل بافته شده از حصیر با رنگ های قهوه ای، بژ و مشكی شكل گرفته است. حصیربافی، سنتی دیرینه در هر دو كشور چین و اسپانیا بوده و به نظر می رسد كه استفاده از آن به مثابه پلی برای پیوند زدن آداب و رسوم دیرینه در كشور عمل می كند. پانل ها در استان شان دونگ Shandong چین بصورت دست ساز ساخته شده كه هریك در طرح خود منحصر به فرد است.

نكات برجسته پاویون

  1.  استفاده از الفبای چینی كه موجب شكل گیری طرح هایی متمایز گردیده و به عنوان نمونه بر روی پانل های مشكی رنگ نمادهای آفتاب و مهتاب ایجاد گردیده كه خود باعث افزوده شدن به رنگ و بوی فرهنگ چینی حال و هوای هنری بیشتر بر پاویون می باشد. 
  2.  رویدادهای فرهنگی : اجرای برنامه های هنری مانند رقص فلامنكو و پذیرایی با غذاهای اصیل اسپانیایی موجب معرفی موثر و ماندگار فرهنگ و ذائقه اصیل اسپانیا برای بازدیدكنندگان از پاویون اسپانیا می باشد. 

هم چنین شهرهای عمده اسپانیا مانند بیلبائو ، سانتیاگو ، ساراگوسا و بارسلون به عنوان نمونه های از تفكر شهرسازی در اسپانیا معرفی می گردند. هدف از این اقدام معرفی تفكر اسپانیا در شهرسازی بوده و  به بازدید كنندگان از پاویون اسپانیا این امكان را می دهد كه بدانند كه اسپانیا كشوری است كه آداب و رسوم به موازات مدرنیته در تمام زمینه ها با یكدیگر همراه و مكمل یكدیگر می باشند. مادرید یكی از پانزده شهر دنیاست كه موفق به دریافت جایزه بین المللی (Area Best Urban Bractices (ABUP گردیده است. 

درون پاویون، سه فضای جنبی كلی را در خود جای داده است: از طبیعت به شهرهای پدرانمان، ‌از شهرهای پدرانمان به یك شهر امروزی و از یك شهر امروزی به شهر آینده. 

اسپانیا فعالیت های هدفمند و روشنی را برای حضور در نمایشگاه دنبال نموده است. برگزاری نمایشگاه عكس و كنسرت موسیقی ملی اسپانیولی از جمله این برنامه ها هستند برگزار كنندگان پاویون اسپانیا از سه كارگردان برجسته اسپانیایی به نام های بیگاس لونا، ‌بازیلیو مارتین پاتینو ، ‌ایزابل كوییكست برای ساخت فیلم هایی برای نمایش در پاویون اسپانیا كمك گرفته اند بخش شرقی پاویون به سه طبقه تقسیم شده تمام بازدید كنندگان در این طبقات امكان دسترسی به خدمات و امكانات رفاهی مانند سرو غذا و آشپزی با بهترین محصولات غذایی اسپانیا را خواهد داشت. تالار سخنرانی با ظرفیت 200 نفر، ‌مركز تجاری برای بهره گیری از نمایشگاه شانگ های و با هدف تقویت روابط و مناسبات تجاری و خطور اسپانیا در چین از دیگر امكانات پیش بینی شده در پاویون است. ارتقای سطح گفتگوهای دیپلماتیك و سازمان دادن گفتگوهای دو جانبه اسپانیا و چین از دیگر نتایج مثبت فعالیت پاویون اسپانیا در نمایشگاه جهانی شانگهای چین می باشد.

بنوتاگلیابو معمار و طراح پاویون اسپانیا می گوید: "هدف نمایشگاه تعریف شاخصه های ملی و شناخت متقابل و در هم پیوستگی است." بنابراین ما مایل بوده ایم كه بخش هایی از پاویون در اسپانیا و بخش های دیگر در چین ساخته شوند. روش بافت حصیر در تمام دنیا یكسان است. پس از قطعی شدن انجام كار توسط شركت EMBT، این شركت سرمایه گذاری بزرگی در روش های متفاوت برای تولید یك ساختار گیاهی انجام داد.

برگرفته از:
"غرفه اسپانیا"، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.archdaily.com
www.dezeen.com
www.peterguthrie.net

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.