1395/06/29

ITALY PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

طراحی غرفه ایتالیا از یك اسباب بازی كودكانه الهام گرفته شده است كه قطعات مختلف چوبی با طرح های متفاوت در داخل یك چارچوب در كنار هم چیده می شوند. غرفه مكعب شكل با خطوط متقاطع به قطعات مختلفی تقسیم شده است و بخش های مختلف غرفه بر اساس این تقسیمات شكل گرفته اند. 

گردش در غرفه ایتالیا برای بازدیدكنندگان همانند قدم زدن در كوچه های باریك یك شهر تاریخی ایتالیا به نظر می رسد. میدانچه ها، ‌حیاط های كوچك و دیگر فضاهای شهری با ویژگی های خاص شهرهای ایتالیا را در غرفه این كشور می توان مشاهده نمود. ماشین های لوكس ایتالیایی و مدل های طراحی های مشهور ایتالیایی از ویژگی های برجسته این غرفه هستند. 

طراحی غرفه ایتالیا به نمایش ارزش های فرهنگی معاصر مردم ایتالیا و جستجوی زمینه های مشترك این ارزش ها در كشور میزبان اكسپو اختصاص دارد. طراحی كلی غرفه از ادغام الگوی تیپ شهرهای ایتالیا با یك ساختار معماری چینی شكل گرفته است. 

غرفه مساحتی در حدود 6000 مترمربع را پوشش می دهد و با سه طبقه زیربنا حدود 18 متر ارتفاع دارد. این غرفه قابل تفكیك بوده و مصالح و مواد آن قابل بازیافت هستند و در صورت ضرورت می توان آن را در منطقه دیگر بازسازی نمود. فضای درونی غرفه بوسیله خطوط (‌صفحات) ‌نامتقارن و نامنظمی به بخش های متنوع با ابعاد مختلفی تقسیم شده است كه با راه ها و پُل های مختلفی به یكدیگر متصل شده اند. تأثیر فضای داخلی غرفه همانند تأثیر روانی یك باغ می باشد، حضور آب و نورطبیعی از طریق نورگیرهای جانمایی شده در دیوارها و سقف در سراسر غرفه مشاهده می گردد. 

تقسیمات درونی فضاهای غرفه و تنوع هندسی فضاهای آن نمادی از سنت ها و آداب و رسوم منطقه ای این كشور است كه مجموع آن ها هویت كلی ایتالیا را شكل می دهند. هر قسمت از بخش های غرفه تصویری از فرهنگ و ویژگی های اجتماعی یك منطقه از ایتالیا را به نمایش می گذارد. فرم داخلی غرفه هم چنین نمایانگر توپوگرافی پیچیده شهرهای ایتالیا است، ‌با راه ها و كوچه های باریك كه ناگهان به یك فضای مربع شكل گسترده منتهی می گردد. ویژگی هایی كه می توان در بافت های سنتی شهرهای چین نیز مشاهده نمود. 

غرفه ایتالیا مجموعه اهداف ایتالیا را برای شهرسازی در آینده ای نزدیك به نمایش می گذارد، یك مدل شهری كه می تواند نیازهای شهر را برای بازسازی با حمایت از تاریخ و نیاز به حفظ ارتباطات با شرایط بومی تركیب كند. 

در واقع چكیده ای از عناصر مشترك شهرهای باستانی چین و ایتالیا بر مبنای بازگشت به زندگی ساده بر اساس روابط انسانی و ارتقا یافته بوسیله شیوه ها و روش های اقتصادی سازگار با محیط زیست در غرفه به نمایش گذاشته شده است. 

نمای غرفه متأثر از ساختار كلی پروژه در تركیب كامل با فضاهای داخلی قرار دارد و تقسیمات داخلی آن در نمای بیرونی مشاهده می گردد. مسیرها و كوچه های باریك با ظرافت تمام در نمای غرفه دیده می شوند. به كمك استفاده از سیمان شفاف و سطوح شیشه ای فضاهای درونی غرفه در شب نیز از بیرون قابل مشاهده هستند. شیشه های به كار رفته در نمای غرفه با استفاده از تكنولوژی نانو می توانند آلودگی ها را از خود مرتفع سازند. 

طراحی اقلیمی انجام شده در غرفه نیز با هدف صرفه جویی در انرژی و محافظت از تابش خورشید صورت گرفته است. 

غرفه ایتالیا در شانگ های 2010 به عنوان نمادی از برتری های این كشور تصویری برجسته از این كشور را ارائه می دهد. سازمان دهندگان غرفه بر این باورند كه "ساخت ایتالیا" ‌واژه ای است كه مترادف با زندگی بهتر می باشد و در این زمینه معماری،‌ سازه و طراحی داخلی غرفه و سایر عناصر به نمایش گذاشته شده به این ایده كمك می كنند تا تصویری حتی الامكان شفاف، دقیق و با قابلیت درك آسان برای بازدیدكنندگان ایجاد گردد. فلسفه حضور ایتالیا در این اكسپو افزون بر تم اصلی اكسپو در خصوص زندگی بهتر، ‌ارائه رویدادهایی در غرفه می باشد كه متضمن مفهوم اكسپو بوده و برتری این كشور را در زمینه نوآوری های فنی اكسپو در خصوص طراحی معماری،‌ مهندسی و توسعه شهری، زیر ساخت ها،‌ خدمات اجتماعی،‌  رویدادهای فرهنگی و ... به نمایش بگذارد.

برگرفته از:
خرمی، شیما، "غرفه ایتالیا"، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.archdaily.com
www.dezeen.com
www.peterguthrie.net

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.