1395/04/26

CHILE PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

با توجه به تم نمایشگاه اکسپو ، پیشنهاد غرفه شیلی، تمرکز بر بازیابی روحی انسان و ارتباطات او، به عنوان محیط اصلی بازتاب رفتار او در زندگی شهری می باشد. تمام فضاهای این طرح، نقشی را در داستان فرم این سازه ایفا می کنند. مصالح به کار برده شده ضمن ایجاد سهولت شرایط ساخت برای سازه ای که در زمانی محدود بنا شده پاسخی کاربردی نیز به اهداف برنامه، حس و فضای کلی بنا و همچنین نما و منظر این طرح است. به عنوان یک فرضیه طراحی، تمام  مصالح و عناصری که در ساخت این ساختمان به کار برده شده اند (به غیر از فونداسیون) می توانند دوباره از هم جدا شده، و اکثر این مصالح می توانند دوباره بازیابی و یا مورد استفاده مجدد قرار گیرند. 

جدای از این حقیقت که مصالح استفاده شده قابل بازیافت می باشند، برای حصول بالاترین میزان راحتی محیطی و جلب توافق کمیته حفظ انرژی اکسپو و برای به حداکثر رساندن میزان ورود نور طبیعی از طریق پنجره های سقفی و نمای مات، از یک سیستم عایق سازی ساخته شده از فرآورده های قابل بازیافت، در تمام فضاهای محصور این سازه استفاده شده و همینطور یک سقف سبز، برای کنترل پرتوهای دمایی به این طرح افزوده شده است. 

از نمای هوایی، طرح غرفه شیلی همانند یک جام کریستالی موج دار، با نوسان های موج مانند و بی نظم و یا حتی به شکل مدلی انتزاعی از یک کشتی در دریا نیز می تواند در نظر گرفته شود. سازه اصلی با استفاده از شیشه و فولاد ساخته شده و یک حجم مستطیلی چوبی و قهوه ای رنگ نیز از میان این جام شیشه ای عبور کرده که دو طرف آن به عنوان ورودی غرفه مورد استفاده قرار می گیرند.

برگرفته از:
حسین زاده، علی، "غرفه شیلی" ، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.archdaily.com
www.expo2010china.hu

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.