1395/04/27

SINGAPORE PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری


غرفه سنگاپور در این نمایشگاه، با توجه به این موضوع که سنگاپور فرهنگ های مختلفی را در خود جای می دهد، سمفونی شهری نام دارد. این موضوع به روشنی در فرم معماری این غرفه که شبیه به یک جعبه ی موزیکال است نشان داده شده است. 

این غرفه که در زمینی به مساحت بالغ بر 3000 مترمربع بنا شده، ارکستری از عناصر و سمفونی از صحنه ها را در خود جای می دهد که طراحان با استفاده از رقص آب فواره وسط میدان، ریتم روزنه ها و پنجره های تعبیه شده بر روی نما، فعل و انفعال صدا و تصویر و ترکیب همه این ها با گیاهان کاشته شده بر روی پشت بام، به این هدف خاص رسیده اند. در ساخت این طرح، از مصالح قابل بازیافت تا هرجا که امکان داشته استفاده شده است. 

دو عنصر اصلی کانسپت این طرح یعنی آب و باغ، بیانگر دو موضوع محیطی مهم هستند که سنگاپور طی دوران توسعه خود آن ها را با موفقیت پشت سر گذاشته: پیشرفت متوازن و ثبات، چهار ستون بزرگ این غرفه، با داشتن شکل و اندازه های متفاوت، از کل سیستم سازه ای بنا حمایت کرده و از طرفی نیز بیانگر چهار نژاد اصلی این کشور و به علاوه مردمان میهمان این سرزمین هستند. 

طبقه همکف این بنا، ویترینی از تصاویر، همراه با اجرای زنده تئاتر را در تالار اصلی به نمایش عموم می گذارد. 

شکاف های موجود در نما و جریان آب سرد جاری در اطراف فضای مرکزی طبقه همکف، به کاهش مصرف انرژی در این بنا کمک شایانی کرده است. جدای از این ویژگی ها، استفاده از مصالح قابل بازیافت همانند فولاد و آلومینیوم و وجود دیوارهای شیشه ای مصون در برابر نور آفتاب، از خصوصیات بارز این غرفه هستند. این ویژگی های خاص، در بخش "باغی در آسمان" به اوج خود می رسند. منظری از باغی واقع بر سقف با گیاهان نواحی گرمسیری، که حسی کاملاً ملموس از سنگاپور، به عنوان کشوری باغ مانند به بازدیدکنندگان القا می کند. 

این نگرش در فرم و کارکرد این بنا را به وضوح می توان، در این جمله دستیار اجرایی فروش در بخش گردشگری سنگاپور یافت: شهرهای آینده، باید درکی صحیح از ساخت و ساز به سبک و سیاق طبیعت داشته باشند و ذهنیت ساکنین این شهرها را از "استفاده از محیط" به "سازگاری بیشتر با طبیعت" سوق دهند.

برگرفته از:
حسین زاده، علی، "غرفه سنگاپور"، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.archdaily.com
www.kayngeetanarchitects.com
www.arup.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.