1395/07/03

MEXICO PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

 مکزیکی Slot برنده مسابقه برگزار شده برای طراحی غرفه مکزیک در اکسپو 2010 شانگهای می باشد. طرح غرفه از یک ایده مربوط به نشان دادن مکزیک از طریق عناصر سنتی الهام گرفته شده است، که در این گونه نمایشگاه ها تا به حال به بهره برداری نرسیده بود. کلیت این طرح پیشنهادی بر محور ایجاد یک فضای سبز در داخل غرفه بنا شده بود که در عین حال نشان دهنده دغدغه های مربوط به مکزیک نیز باشد، تا این که نشاندهنده یک زندگی بهتر برای شهرهایی باشد که دچار تغییر و تحول در فضای سبز خود شده اند. 

غرفه کشور مکزیک، حجمی است که توسط یک عامل شیب دار به یک میدان شهری تبدیل می شود به گونه ای که مزایای یک فضای عمومی را در شکل شهری در داخل نمایشگاه دارا می باشد. فضای مورد نظر در 3 سطح تقسیم می شود و نشان دهنده 3 لحظه مختلف از زندگی شهری در مکزیک می باشد. گذشته در سطح پایه و اولیه، زمان حال در سکوی ورودی و آینده در سطح کلی غرفه تعریف شده اند. 

ویژگی اصلی غرفه مربوط به بادبادک هایی می باشد که از یک لغت محلی به نام Nahuatl papalot به معنای پروانه سرچشمه گرفته است و به عنوان نقطه اشتراک بین فرهنگ مکزیک و چین مورد استفاده قرار گرفته است. این طرح پیشنهادی برای نگاه به آینده دارای محدوده هایی است که فقط برای اوقات فراغت و راحتی انسان ها فکر شده اند و در آن به تغییر و تحول در پارک ها و فضاهای سبز که نسل جدید باید یک شهر جدید را با زندگی بهتر داشته باشد، دست یافته است. 


بادبادک هایی در پنج رنگ 

بیش از 130 بادبادک در پنج رنگ مختلف، قرمز، زرد، ارغوانی، آبی و سبز با ارتفاعی بین 2/4 متر تا 13 متر در غرفه وجود دارد. سطح بادبادک ها از پلاستیک تجدیدپذیر تهیه شده و همانند یک فانوس دریای در هنگام شب می درخشند. در کنار طراحی جذاب آن ها، بادبادک ها از بارش باران و تابش آفتاب به داخل غرفه جلوگیری می کنند. افزون بر این نیز محلی برای بادبادک بازی نیز در نظرگرفته شده است. 


صفحات لمسی جالب و جذاب 

باطری های موجود در بادبادک ها دارای عملکردی دیگری نیز می باشند. وقتی مردم در حال قدم و پرسه زدن در جنگل بادبادک ها هستند بخار سرد از طریق سوراخ های موجود در باطری ها به هوا اسپری می شود. همچنین صفحات نمایشی تمام لمسی و بلندگوهایی برای بازی با طبیعت در آن جا وجود دارد. افزون بر آن بازدیدکنندگان می توانند اطلاعاتی را از صفحات در مورد مکزیک بدست آورند. 


مسافرت به تاریخ مکزیک 

در محدوده گذشته، 3 صفحه بزرگ نمایشی مربوط به تاریخ مکزیک و تمدن های اولیه مربوط به این کشور، وضعیت فعلی شهرهای مکزیک در بخش مربوط به زمان حال نشان داده می شوند، بخش مربوط به آینده که با نام جنگل بادبادک ها نام گذاری شده است، بر روی یک شیب سبز قرار دارد که پروژه و اهداف اصلی مربوط به توسعه پایدار را در کشور مکزیک از طریق صفحات نمایشی نشان می دهد:

  1.  Talud
  2.  (Kite (Papalote
  3.  Butter fly

برگرفته از:
نظر زاده، احسان، "غرفه مکزیک"، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.designeboom.com
www.archdaily.com
www.chainaexpotours.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.