1395/06/30

IRELAND PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

معماری فانوس مانند و شفاف غرفه ایرلند در اکسپو 2010 نمادی از ارتباط بین شهر و روستا، مصنوعات و طبیعت است. نمایشگاه مجموعه ای از خلاقیت ایرلندی، تاریخ کهن، پویایی مدرن، سنت های آموزشی و نوآوری های فنی را در گستره این جزیره کوچک، اما زیبا و شگفتی ساز ارائه می نماید. بازدیدکنندگان از کشف فرهنگی کهن، که سابقه آن به دوران نوسنگی باز می گردد، در کنار بهره گیری از طیف وسیعی از تصویرسازی های مدرن، نمایش های دیجیتالی، پوسترها، آوازها، موسیقی و اجراهای نمایشی استفاده می نمایند. 

در این غرفه، نمایشگاه تلاش دارد عناصر کلیدی مختلفی همچون چشم انداز (منظر طبیعی)، تاریخ، الگوی اسکان، شهرنشینی، جمعیت، اقتصاد، موسیقی و فرهنگ را، به صورت یک ترکیب یکپارچه نمایش دهد. این عناصر در "رویاهای سلیکی" که در فضایی دیداری و شنیداری جریان دارد، در هم تنیده می شود و به مخاطبان برای یک درک بهتر از "ایرلند رویایی" کمک می کند. 

تعامل بین بازدیدکنندگان و نمایشگاه، در تأثیر متقابل سرگرمی و آموزش موضوع اصلی، در محوطه بیرونی نمایشگاه به چشم می خورد. بازدیدکنندگان "حکمت طبیعت" که توسط غرفه ایرلند ارائه شده، را احساس کرده و همچنین (این بخش) میراث فرهنگی ایرلند را نشان می دهد. غرفه ایرلند 5 گالری سرپوشیده دارد که با شیب ملایمی به یکدیگر مرتبط هستند و ترکیبی از هنر، موسیقی نمایشگاهی مناسب و اِلمان های جذاب می باشد. یک پرده بزرگ شبه دایره ای وجود دارد، که به معرفی مردم ایرلند و تغییرات شهرنشینی در دوره های مختلف تاریخی ایرلند می پردازد. 

از ویژگی های برجسته دیگر غرفه ایرلند، مدل توسعه پایدار آن است که بازدیدکنندگان را قادر به درک دستاوردهای غنی ایرلند در هنر و ادبیات می نماید که به واسطه برخی از طراحی های ویژه، مانند پادگان نظامی که قدمت آن به سال 1722 می رسد، قابل درک است. بازدیدکنندگان همچنین احساس می کنند در کنار رودخانه مشهور دوبلین مشغول پیاده روی در خیابان اکانل از دیگر شاخصه های پایتخت ایرلند هستند. 

در وسط غرفه، یک سالن دوار وجود دارد، که میدانی از سنگ ایرلندی آن را می پوشاند. این سالن دوار، درهای زیادی به جهات مختلف دارد که ارتباط سالن را با ورودی، سالن نمایش تصویر، اتاق فیلم و کلیپ برقرار می سازد. طراحی فضایی غرفه، نمایش تعادل مناسبی بین باز و بسته، انعکاس دهنده میزان قابل توجهی از آزادی و انعطاف پذیری در طراحی است.

نمایش خانه ها و سنت های شهرنشینی ایرلند در دوره های مختلف تاریخ که از 6000 سال قبل آغاز می گردد و تا خانه ها و فرهنگ کنونی ایرلند را شامل می شود از دیگر بخش های جذاب نمایشگاه در غرفه ایرلند است.

برگرفته از:
حسین زاده، علی، "غرفه ایرلند" ، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.rodaxx.com
www.jamesewingphotography.com
www.hjlyons.com
www.iesve.com
www.pbase.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.