1395/04/28

BAYRNE RESIDENCE

اشتراک گذاری

خانه بایرن نمونه ای دیگر از پیوند خانه های سبك آمریكایی با طبیعت است كه در اقلیم خشك و بیابانی صحرای آریزونا و در شصت مایلی شهر فونیكس واقع شده است. تپه ماهورهای كم ارتفاعی در بستر این بنا وجود دارند و پیرامون بنا پوشیده از سنگ های طبیعی و گیاهان بیابانی نظیر كاكتوس های بلند قامت است كه به همراه كوهستانی كه در دوردست واقع شده، دید و منظری طبیعی اما متفاوت را پدید آورده اند. همه چیز در بیابان تحت سلطه آفتاب بوده و رنگ های زرد،‌ طلایی،‌ سرخ و نارنجی در شن زار و كوهستان به چشم می خورند. این رنگ ها در بنا نیز توسط ورق های گالوانیزه مسی و آلومینیومی تكرار شده اند. رنگ این ورقه ها به مرور زمان تغییر می كنند و پیداست كه جنس و نوع مصالح به كار رفته در این بنا همگی در جهت پیوند بنا با طبیعت می باشند. 

پوشش گیاهی منطقه بسیار تنك است و نحوه استقرار بنا در سایت به نحوی است كه گویی به طور طبیعی از میان لایه های سنگی بیرون آمده است. هیچ خطی مرز میان درون سایت و بیابان را مشخص نمی كند و در پیرامون سایت نیز اثری از خیابان یا ساختمان های دیگر نمی باشد. 

طبقه اول این بنای دو طبقه از یكسو كاملاً در زمین فرو رفته و به همین جهت بنا از بسیاری نقاط یك طبقه دیده می شود. در این طبقه اتاق خواب مهمان، نشیمن، دفتر كار خانگی و انبار قرار دارد. دو ورودی مستقل از راهرو و دفتر كار مستقیماً ساكنین را به فضای باز مرتبط می سازند. دیواره های پشتی در این طبقه كاملاً صلب بوده و بنا را از زمین جدا می سازند. اما جداره رو به بیابان كه از خطوطی شكسته تشكیل می شود تماماً‌ شیشه بوده و حداكثر دید را ممكن ساخته است. در پلان تراز ورودی پاركینگ سرپوشیده همچون بازویی از بنا جدا گردیده است. پیش فضای ورودی اصلی به همراه سرویس،‌ و سوییت مهمان زون عمومی را تشكیل می دهند كه به خوبی توسط كریدورها و فیلتر ورودی از سایر فضاهای خانه جدا شده اند. در این پلان آشپزخانه و رختشویخانه در مركز قرار گرفته اند و دید به فضاهای خصوصی را محدود می سازند. در یك سوی آشپزخانه غذاخوری با دیدی مناسب به طبیعت قرار گرفته و در سمت دیگر آن نشیمن خصوصی قرار دارد. همچنین در این طبقه اتاق خواب والدین به همراه اتاق تعویض لباس و حمام توسط كریدوری از فضای تقسیم جدا می شوند. بالكنی خطی و كشیده اتاق خواب را به طبیعت متصل می سازد. 

كف این بالكن كه دید مناسبی به بیابان و مناظر اطراف دارد چوبی بوده و دیواره و نرده های آن را ورق های مسی گالوانیزه به رنگ های قرمز و نارنجی پوشانده است. این دیواره همچنین دید به بالكن و اتاق خواب از سمت ورودی را نیز كنترل می كند. سقف اتاق خواب نیز همچون سایر فضاها شیبی ملایم داشته و پیش آمدگی آن فضای داخل را از تابش شدید آفتاب مصون می سازد. پنجره ها نیز با كمی فاصله از كف آغاز و تا سقف ادامه می یابند. همچنین در تمامی پنجره های بنا جهت حفظ دید از هرگونه قاب و فریمی پرهیز شده است. 

در ساختار فضایی این خانه دیوارها نقشی مهم و تأثیرگذار داشته اند.دیوارها در چارچوب بنا محدود نبوده و از داخل بنا به سوی طبیعت امتداد یافته اند. بافت خشن این دیواره ها در داخل بنا نیز همچون خارج بنا بوده و نحوه چیدمان بلوكه های بتنی در آن به نحوی است كه دیوار با زاویه ای محسوس بر روی زمین قرار می گیرد. همچنین از فضای میان دیواره های مایل در راهروهای داخلی به عنوان گالری استفاده می شود. نور طبیعی این فضا از طریق شكاف میان سقف و دیوار مایل تأمین می شود. شكاف میان سقف و دیواره ها نیز همچون مایل بودن دیواره ها و شیب سقف ها، ‌راهكاری در جهت تفكیك عناصر بنا از یكدیگر،‌ كمرنگ ساختن مرز میان درون و برون و در نهایت حداكثر پیوند بنا با طبیعت پیرامون آن بوده است.

برگرفته از:
طالبیان نیما، آتشی مهدی، نبی زاده سیما، چاپ اول، زمستان 1388، مجموعه کتب عملکردهای معماری - "خانه"، نشر کتابکده تخصصی معماری و شهرسازی کسری - حرفه : هنرمند، کتاب دهم.
www.archdaily.com
www.dezeen.com
www.architonic.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.