1395/05/16

CITY OF OCEAN AND SURF

اشتراک گذاری

این پروژه موزه ای است برای شناخت دریا و موج سواری و نقش آن ها در اوقات فراغت،‌ علم و محیط زیست.

ساختمان بر اساس مفهوم فضایی "زیرآسمان" – "زیردریا" شكل گرفته. یك شكل مقعر "زیرآسمان" فضای بیرونی اصلی، (مكان اقیانوس) را به وجود آورده كه به آسمان و دریا باز است و رو به سوی افق دارد،‌ یك سقف محدب سازه ای هم فضای نمایشگاهی "زیردریا" را شكل داده. ویژگی های فضایی ساختمان بیشتر در ورودی تجربه می شود، جایی كه سرسرا و شیب راهه ها،‌ با گذر از سطح پویای خمیده ای كه با تصاویر متحرك و نورپردازی سرزنده شده، چشم انداز هوایی وسیعی به محوطه های نمایشگاه فراهم می كنند. پیوستگی مفهوم و توپوگرافی فرم یگانه ای به ساختمان می بخشد. به طرف دریا،‌ حالت مقعر میدانگاهی ساختمان در میان محوطه سازی ادامه پیدا می كند. محوطه كه تركیبی از میدان و پوشش گیاهی بومی است،‌ با لبه های اندكی گود، ادامه ساختمان و محل برگزاری جشن ها و رویدادهای روزانه درون بخش های موزه است. دو صخره شیشه ای كه رستوران ها و گیشه موج سوارها را در خود جا داده اند،‌ میدانگاهی بیرونی را فعال می كنند. و آن را به دو صخره بزرگ ساحلی در فاصله دورتر می پیوندند. دسترسی به صخره های شیشه ای، هم از سرسرای ورودی اصلی،‌ كه تراز خیابان را به كافه تریا و گیشه وصل می كند و هم مستقیماً از میدان، كه محل اصلی تجمع مردم است، ‌فراهم شده.

فروشگاه موزه،‌ در طبقه میانی فضاهای نمایشگاهی، قابل دسترسی مستقیم از سرسرای ورودی و سالن اجتماعات است. رستوران خصوصی تر و تراس مرتفع بیرونی در طبقة بالای موزه،‌ چشم انداز وسیعی به اقیانوس دارند.

در گوشه جنوب غربی ساختمان، یك استخر سرسره بازی برای استراحت موج سوارها در تراز میدانگاهی،‌ و یك رواق باز زیر آن ساخته شده كه به سالن اجتماعات و فضاهای نمایشگاهی داخل موزه راه دارد. این محوطه سرپوشیده فضای محفوظی برای گردهمایی و رویدادهای مختلف فراهم می كند.

بیرون ساختمان از بتن نمایان سفید بافت داری است كه از شن و ماسه جنوب فرانسه ساخته شده‌،‌ مصالح میدانگاهی از انواع قلوه سنگ های پرتغالی، ‌با چمن و پوشش گیاهی طبیعی است. تركیب شیشه عایق بندی شده با لایه های شفاف و تیزاب كاری شده، بر جلوه بصری و آسایش داخلی می افزاید. داخل فضای اصلی با گچ سفید اندود شده و كف چوبی، امكان كابل كشی انعطاف پذیر در زیر كف را فراهم كرده است.

برگرفته از:
ایزدی، آزیتا، "شهر اقیانوس و موج سواری، فرانسه"، فصلنامه معمار، مهر و آبان ماه 1391، شماره 75.
www.archdaily.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.