1395/05/16

STACKING GREEN

اشتراک گذاری

با پرسه زدن در خیابان های سایگون ،‌ شهر پرهرج و مرجی كه بیشترین تراكم جمعیت را در دنیا دارد،‌ همه جا گلدان هایی را می بینید كه فشرده در كنار هم چیده شده اند. این علاقه سایگونی ها به نگهداری گیاهان و گل های استوایی در بالكن ها،‌ حیاط ها و خیابان ها،‌ از دیرباز به این شهر سرزندگی بخشیده. 

این خانه كه برای یك زوج جوان و مادرشان طراحی شده، ‌نمونه خانه ‌لوله ای است كه روی قطعه ای به عرض 4 و عمق 20 متر ساخته شده. نمای جلو و پشت، متشكل از جاگلدانی های سیمانی است كه از دو دیوار كناری پیش آمده اند. فاصله و ارتفاع گلدان ها بر طبق ارتفاع گیاهان تنظیم شده كه از 25 تا 40 سانتی متر متغیر است. برای سهولت نگهداری و آبیاری، ‌از سیستم آبیاری خودكار درون جاگلدانی ها استفاده شده. به دلیل نمای سرسبز این خانه‌ منحصر به فرد استوایی،‌ آن را پشته سبز Stack Green نامیده اند. 

سازه خانه اسكلت بتنی است كه در ویتنام  زیاد استفاده می شود. تعداد دیوارهای جدا كننده كم است تا سیال بودن، و دید فضاهای داخلی به نمای سبز حفظ شود. در طول روز و برحسب زمان، نور داخل كه با نورگیر سقفی تكمیل شده تغییر می كند. صبح و بعد از ظهر، نور خورشید با عبور از میان برگ های سبز هر دو نما،‌ سایه روشن های زیبایی روی دیوارهای گرانیتی متشكل از سنگ های دو سانتی متری به وجود می آورد. 

نمای سبز و باغچه روی بام ساكنان را از نور مستقیم خورشید، سروصدا و آلودگی خیابان محافظت می كند. علاوه بر این، تهویه طبیعی از طریق نماها و دو نورگیر سقف، ‌به میزان قابل توجهی مصرف انرژی خانه را در شرایط اقلیمی دشوار سایگون كاهش می دهد. در رویكرد زیست محیطی این پروژه، از اقلیم شناسی خانه های سنتيِ حیاط دار ویتنام بسیار استفاده شده است. 

در این شهر پر ازدحام، مجموعه ‌فضاهای سبز پیرامون به عنوان زمینه سایگون،‌ در ایده ‌اصلی خانه گنجانده شده است. گرچه چشم انداز سایگون تحت تأثیر رشد شتابان شهر در چند سال اخیر، ‌به سوی یكنواختی و كسالت می رود، اما هدف از طراحی این خانه،‌ تشویق مردم به باز تعریف،‌ و گسترش فضاهای سبز به عنوان ویژگی شهر بوده است.

برگرفته از:
ایزدی، آزیتا، "پشته سبز، سایگون"، فصلنامه معمار، مرداد و شهریور ماه 1391، شماره 74.
www.selectism.com
www.archdaily.com
www.thebetterawards.com
www.phaidonatlas.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.