1395/05/31

VERTICAL FOREST

اشتراک گذاری

جنگل عمودی VERTICAL FOREST مدلی شگفت انگیز است که توسط استفانو بوئری برای ساختمان های مسکونی ارائه شده که پایه و اساس این طراحی، معماری پایدار است. این پروژه در شهر میلانِ ایتالیا ساخته شده که می توان گفت در راستای احیای جنگل شهری طراحی شده که به نوعی بازسازی محیط زیست و تنوع زیستی شهری بدون گسترش شهر و محدودیت های محیطی آن عمل می کند.

این طرح مدلی از چگالش عمودی از طبیعت در شهر است که در راستای رابطه با سیاست های "احیای جنگل شهری" به همراه در نظر گرفتن مرزهای شهری می باشد.

اولین نمونه اجرا شده از جنگل عمودی دو برج مسکونی به ارتفاع 110 و 76 متر در مرکز شهر میلان، در ضلعی از منطقه "ایزولا" که در زبان ایتالیایی به معنای "جزیره" می باشد قرار گرفته است که در آن 900 درخت به ارتفاع 3، 6 یا 9 متر وجود دارد و بیشتر از 2000 نوع گیاه و طیف گسترده ای از درختچه و گیاهان گل دار وجود دارد که در سایت سازی آن به کار رفته و با موقعیت جلویی ساختمان که به سمت نور خورشید قرار گرفته است، هماهنگ می باشد. سیستم های گیاهی که در این جنگل های عمودی به کار رفته در واقع به ساختار آب و هوای شهری با تولید رطوبت، جذب کردن دی اکسید کربن و گرد و غبارهای ریز موجود در هوا و تولید اکسیژن کمک می کند. 

این پروژه همچنین نقش مهمی را در بازسازی و احیای قسمت تاریخی میلان داشته که همانطور که گفته شد از دو برج مسکونی در کنار هم تشکیل شده است که بزرگترین آن دارای 26 طبقه و 110 متر ارتفاع و کوچکترین آن دارای 18 طبقه و 76 متر ارتفاع می باشد. این مجموعه دارای 400 واحد آپارتمانی است که قیمت هر متر مربع آن ها از 300 تا 1200 یورو متغیر است.

همچنین این مجموعه درجه هوا را در فصول مختلف از جمله تابستان و زمستان به حالت تعدیل می رساند و از طرفی دیگر باعث کاهش آلودگی صوتی در ساختمان می شود. این طراحی در تونل باد، برای اطمینان این که درختان در یک طوفان باد دچار سرنگونی نشود مورد آزمایش قرار گرفته است.

بالکن های این مجموعه با استفاده از بتن تقویت شده با استیل ساخته شده است که هر کدام به ضخامت 28 سانتیمتر و جان پناه 1/30 متر دارد.

برگرفته از :
www.dezeen.com
www.google.image.com
www.archiobjects.org
www.stefanoboeriarchitetti.net
ترجمه: صدف جعفر تهرانی

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.