1395/11/08

GUANGZHOU OPERA HOUSE

اشتراک گذاری

زاها حدید ایده این طرح را از سنگریزه های رودخانه پرل و دره به وجود آمده بر اثر فرسایش، دست آورده است. ویژگی خاصی که این بنا را از دیگر بنا ها متمایز میکند فرم آزاد و رهای آن، آن هم در این مقیاس است که البته اگر با کار های این معمار خلاق آشنا باشید خصوصیت ثابت کار های اوست، ولی به گفته ی خود او این پیچیده ترین کاریست که وی تا به حال طراحی و اجرا کرده است.

ولی این کار چیز دیگری هم دارد و آن حل شدن بسیار ماهرانه ی فضا های داخلی با فرم کلی بنا می باشد، چیزی که ما معمولا” در کار های فرمال این چنینی کمتر میبینیم و معمولا” معمار رابطه های داخلی خود را فدای فرم جذاب خارجی می کند. کانسپت کلی بنا دو صخره در کناره ی بستر آب شهر بوده و سعی زیادی شده تا تحرک و حرکت در آن دیده شود، برای همین کل بنا دارای گوشه های تیز بسیار است که به استفاده از اسکلت پر پیچ و خم فولادیش و فرم های بتنی داخلی اجرا شده است. سطح زیر بنای این مجموعه تقریبا” ۷۰ هزار متر مربع است که در تالار اصلیش ۱۸۰۰ جایگاه نشستن دارد. این پروژه اوایل سال 2003 میلادی آغاز شده بود.

قسمت های مختلف این خانه اپرا عبارتند از تالار شنوندگان یا آدیتوریوم، لابی و لژ ورودی، سالن چند منظوره و اتاقهای تمرین، تالار شنوندگان مجهز به پیشرفته ترین تکنولوژی های صوتی است و ۱۸۰۰ نفر ظرفیت دارد.

سالن چند منظوره، سالنی کوچک تر است که برای اجراهای هنری،  اپرا و کنسرت در نظر گرفته شده است. این سالن ۴۰۰ نفر ظرفیت دارد.

برگرفته از:
www.zaha-hadid.com
www.archdaily.com
www.e-architect.co.uk
www.designboom.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.