1395/06/30

FLOWING GARDENS

اشتراک گذاری

پروژه باغ شناور از چهار بخش اصلی تشکیل شده است: "مرکز خلاقیت" به مساحت پنج هزار متر مربع، "گلخانه " که فرمی شبیه کریستال دارد با وسعت چهار هزار متر مربع، "پُل ورودی گوانیان" که جاده اصلی را قطع کرده و سایت را دو قسمت می کند با مساحت سه هزار و پانصد متر مربع و نهایتاً محوطه سایت که مساحت سی و هفت هکتار را در بر می گیرد. طراحی پروژه توسط دفتر معماری پلاسما استودیو که در لندن مشغول به کارند، انجام شده است. 

معماران درباره پروژه، این گونه می گویند: "عنوان باغ شناور که به پروژه داده شده است در واقع ترکیبی از تکنولوژی و علم باغبانی است، جایی که معماری و منظر در یک نگاه پایدار و پیوسته به یک نقطه می رسند." الگوی مرکبی از مسیرها که از فرم های طبیعی الهام گرفته شده است به وضوح مرز معماری و منظر را در هم شکسته و در یک نقطه واحد آن ها را به یکدیگر می رساند. این نمایشگاه باغبانی – گیاه شناسی در آخر آوریل سال 2011 بازگشایی و با جذب بیش از بیست میلیون تماشاگر در شش ماهه اول روبرو شد. پلان کلی شباهت بسیار به اشکال به وجود آمده در مدخل رودخانه به هنگام جریان آب دارد. معماران از اصطلاح "فرم شناور " برای انتقال مفهوم سیالیت پیوستگی بین باغ و بنا و همین طور بین معماری و منظر استفاده کرده اند. در بالای تپه جنوبی، گلخانه به مخاطبان اجازه ادراک این باغ شناور را می دهد و هم زمان، دید به سمت گل ها و گیاهان از چهار زون آب و هوایی مختلف ایجاد می کند. منظر شبانه نیز با نور پردازی های مناسب فضای مطلوبی را برای استفاده مخاطبین در شب ایجاد کرده است.

مجموعه ریشه هایی تاریخی نیز دارد و از لحاظ مکانی به محل شروع جاده ابریشم برمی گردد. این مجموعه رابطی بین گذشته و آینده است، تکنولوزی و باغبانی، معماری و منظر است. در مورد فرم های استفاده شده می توان گفت گلخانه گویی برخاسته از خطوط محوطه بوده و در پُل ورودی از سازه فضایی خلاقانه (تنسگریتی) استفاده شده است. مقیاس های مختلفی با استفاده از طرح کاشت خاص، سطوح مختلف و نور به وجود آمده، که باعث شده فضایی صمیمی و در عین حال شهری و عمومی به وجود آید. توپوگرافی باعث به وجود آمدن پیاده راه ها در شبیه شکل گیری مسیر ها در اطراف کوه شده است، فرم کلی از یک خط منفرد شروع شده و با تقسیم شدن به چند شعبه مسیر هایی در جهات مختلف را به وجود آورده که فضاهایی را اعم از پیاده راه ها و فضاهای سبز می سازند. مسیرها در عرض متفاوتند که از راه اصلی شروع شده و تا شریان ها ادامه پیدا می کنند و در بین، فضاهای متنوع برای کاشت گیاهان مختلف به وجود آمده اند. حالت فرکتال مجموعه که فرم مثلثی را در مقیاس های مختلف به وجود آورده واضح است. در این جا گرچه که خطوط ارگانیک و طبیعی نبوده اما گویی معمار منظر طبیعت مکان را از نو ساخته است. خطوط مثلثی که به نوعی حلقه میانی خطوط ارگانیک طبیعی و فرم های هندسی اند. در کل می توان گفت هندسه و فرم های استفاده شده در مجموعه آوانگاردند. پروژه به دنبال شناساندن روش های تکنولوژیک مختلف طراحی است که ریشه در طبیعت دارند. سیستم زهکشی به صورت طبیعی است، طوری که آب باران در این کانال هایی جمع و روان شده و در زمین های مرطوب نشست می کند. این جا گیاهان طبیعی و نیزارها برای پاک سازی و نگهداری آب برای استفاده به عنوان آب آبیاری به کار می روند.

برگرفته از :
www.archdaily.com
www.designboom.com
www.architectureartdesigns.com
www.plasmastudio.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.