1394/06/13

درس واره شماره 20- رنگین ترین شهرهای جهان

اشتراک گذاری

بعضی شهر ها را در دنیا به رنگشان می شناسند. آنقدر رنگ غالب است و طیف های آن متنوع که در این شهر ها دیگر یک بنا یا یک ساختمان جلب توجه نمی کند. بلکه این گستره رنگارنگ است که تصاویر و برداشت های ذهنی هر رهگذری را از شهر شکل می دهد. این شهر ها و رنگ های شان بی شک بر اساس طبیعت و الگوی بومی خود و بر پایه مصالح و موادی که در منطقه موجود است، شکل گرفته اند. در اینجا 10 شهر از رنگین ترین شهرهای جهان را معرفی می کنیم؛ شهرهایی که اگر چه رنگ در آنها سخاوتمندانه به کار گرفته شده است، اما از آشفتگی بصری در امان مانده اند.

  • ریوماجیور در ایتالیا  Riomaggiore, Liguria, Italy:

 در رمانی از نویسنده معروف، جین وبستر Jean Webster، چنین می خوانیم:

"شما می دانید ایتالیا Italy چطوری است؟ مثل یک مرض می ماند. اگر یکبار به آن علاقمند بشوید، دیگر هیچ گاه فراموشش نمی کنید و حتی هیچ وقت احساس خوشبختی نمی کنید، مگر اینکه به آنجا بر گردید." با این مقدمه جای تعجب نیست که یکی از هیجان انگیزترین و فریبنده ترین شهرهای جهان، علاوه بر ونیز Venice و رم Rome و فلورانس Florence و ... در ایتالیا باشد. چرا که نه؟ شهری که اگر چه از شدت حضور رنگ، در حال انفجار است؛ ولی هماهنگی رنگ های به کار رفته در آن، ناخود آگاه آدمی را به یاد آثار مشهور هنری می اندازد. شهر ریوماجیور Riomaggiore، یکی از پنج شهر Cinque Terre، که در فهرست میراث جهانی یونسکو UNESCO World Heritage ثبت شده است. شهری که ساختمان های زیبای ماسه سنگی اش، در آغوش صخره های سبز جای گرفته و با رنگ های شاد و درخشان به آبی فیروزه فام بندرگاه مقابل نظر می کند. 


 

  • ویلمستاد در هلند Willemstad, Curacao Netherlands Antilles:

 هلند؛ کشور گل ها و آب ها. کشور کوچکی که زمینش را از دریا وام گرفته است؛ حال یا با خشکاندن آب و پیشروی در آن یا از طریق جزایری که به خاک خود افزوده است. اشاره ما در اینجا به جزایر آنتیل Islands Antilles است. ساختمان های جزایر زیبای آنتیل، اگر چه تحت تأثیر معماری مستعمراتی هلندی اواسط قرن هفدهم است، رنگ های مناطق حاره ای را به خاطر می آورد. ورودی بندرگاه، به خصوص، بسیار شاد و زنده است. در آنجا بناهای مسکونی و تجاری از درون طیفی رنگین به نمایش گذاشته شده اند. 

 

  • بوکادر آرژانتین La Boca, Buenos Aires, Argentina:

 تعجب بر انگیز نیست که محله رنگارنگ حومه بوئنس آیرس (پایتخت آرژانتین) را مهاجران ایتالیایی به وجود آورده باشند. حس شدید نوستالژی و غم غربت ایتالیایی ها، در شباهت این محله به شهر بندری جنوا The port city of Genoa، یقیناً مؤثر بوده است. به دلیلی که بیان شد، معماری این شهر به وضوح اروپایی است. acoBal به زبان اسپانیایی به معنای "دهان" است و در اینجا اشاره به استقرار این شهر زیبا در دهانه رودخانه کوچکی دارد که رنگ آبی را به زردها، قرمزها و سبزها می افزاید.   • روکلا در لهستان Wroclaw, Poland:

 شهر روکلا Wroclaw واقع در جنوب غربی لهستان، یکی از جذاب ترین شهرهای این کشور است. قدمت نواحی مرکزی شهر به قرن 12 میلادی رسیده و معماری آجری قرن چهاردهمی آن در اطراف میدان مرکزی به سبک گوتیک Gothic style الهام بخش بسیاری از هنرمندان بوده است. مانند بسیاری دیگر از شهرهای کشور، روکلا نیز به شدت تحت تأثیر کلیسای کاتولیک رم Roman Catholic Church بوده و طبعاً شیوه زندگی و سبک معماری ساختمان هایش هم بی تأثیر از آن نبوده است. شاید به همین دلیل به نظر می رسد که صفی از کلیساهای جامع رنگارنگ در طول خیابان های این شهر، ایستاده اند؛ تو گویی در کارناوالی شرکت کرده اند. شما می توانید این شهر رنگین را که از آن به عنوان ونیز لهستان Venice Poland نیز یاد می شود، با هتل های بزرگ، رستوران های درجه یک و کافه های دنج اش، در نزدیکی رودخانه اودرا River Odra بیابید.   • لانگیربین در نروژ Longyearbyen, Svalbard, Norway:

 وقتی شهری در جزیره ای از قطب شمال سفید یخی واقع شده باشد، حتی مقدار کمی رنگ خوشایند به نظر می رسد. به همین دلیل است که خانه های Neybraeygnol که با رنگ های روشن نقاشی شده اند، در پس زمینه ای از کوه های نیمه برفی پشت سرشان، اینچنین جلوه می کنند. برای مکانی که آب و هوایش به رشد گل ها و گیاهان، روی چندان خوشی نشان نمی دهد، شهری اینچنین رنگین، نشانی نمادین از آن است که زندگی به رغم سختی ها کماکان ادامه دارد.   • نی هاون در دانمارک Nyhavn, Copenhagen, Denmark:

 این بندر قرن هفدهمی، که زمانی پاتوق ملوان ها بوده، بر کانالی بسیار خوش منظره واقع شده است که کشتی های چوبی خواب آلود، بر موج های ملایم آن می خرامند. رنگ ساختمان ها همان طور که در تصویر هم پیداست، بسیار هیجان انگیز و زیباست؛ گویی اثری هنری است از نقاشی پر احساس. این شهر البته بر خلاف ظاهر آرام، بسیار فعال و پر جنب و جوش بوده و به خصوص به خاطر کافه ها و رستوران هایش محبوب است.   • جوانا خواتو در مکزیک Guanajuato, Mexico:

 جوانا خواتو Guanajuato شهر کوچکی است در مکزیک Mexico که در سال 1554 تحت تأثیر معماری مستعمراتی اسپانیا Spain به وجود آمده است. نام آن در زبان مکزیکی به معنای "تپه قورباغه ها" ست. قورباغه در فرهنگ مکزیک، نماد دانایی است؛ هر چند ساختمان های سبز رنگ در اینجا، معنای روشن تری را می رسانند. این شهر با رنگین کمان ساختمان هایش در کنار یک معدن نقره بنا شده است و هر دو از جمله میراث جهانی یونسکو هستند. 


 

  • برگن در نروژ Bryggen, Bergen, Norway:

 نام شهر ساحلی Bergen، که محلی ها آن را Bryggen می خوانند، به معنای اسکله است و قدمت آن به 900 سال قبل و دوران قرون وسطا می رسد. درآن وقت اینجا بندری زنده و فعال برای داد و ستدهای بین المللی بود. ساختمان های چوبی رنگارنگ آن که به طور موازی در کنار خلیج صف کشیده اند، رستوران هایی محبوب در کنار فروشگاه ماهی هستند.


 


 

  • جیپور در هند Jaipur, Rajasthan, India:

 بدون شک جای شهر جیپور Jaipur نمی تواند در لیست خالی بماند؛ شهری از کشور هفتاد و دو ملت؛ هند. از آن با نام مستعار شهر صورتی Pink City یاد می شود. در این شهر، که مرکز ایالت بیابانی راجستان است، تمامی بنا ها از فروشگاهی کوچک گرفته تا سازه های بزرگ، همگی با سنگ های ماسه ای صورتی موجود در منطقه ساخته شده اند. سایه ای از رنگ صورتی تصویری سوررئال Surreal از شهر ساخته که با وجود فیل ها، شترها و طاووس ها جالب تر هم می شود.


  • ونیز در ایتالیا Venice, Italy:

 ونیز، شهر رنگ است. با آب های سبز، آسمان آبی و قایق های رنگی که هر لحظه در شهر، خودشان را نشان می دهند. در نمای ساختمان های ونیز همه رنگ ها را می شود دید: زرد، قرمز، نارنجی، سبز و رنگ های معمولی تری مثل آجری یا کرم. ونیز را انگار با یک دنیا رنگ نقاشی کرده اند. هر چند رنگ زرد کمی بیشتر از بقیه رنگ ها خودش را نشان می دهد و نشاط را در این شهر منحصر به فرد جادویی، با خودش می آورد. در ونیز قایقران ها لباس های قرمز و سفید می پوشند و قایقشان را با کوسن های قرمز و طلایی می آرایند. سایبان های چوبی خانه ها سبز، آبی و قهوه ای است. ویترین مغازه ها پر از ماسک های رنگی است. همه جا در ونیز رنگ است که چشم را خیره و زندگی را تعریف می کند. خانه های کنار هم با رنگ های متنوع درست مثل مدادهای داخل جعبه مداد رنگی کنار هم قرار گرفته اند. از ونیز خاطره ای آمیخته با رنگ های شاد در خاطر می ماند. 


 

برگرفته از:
www.gutenberg.org
www.goloro.com
www.enjoylocations.com
www.wallpoper.com
www.zicasso.com
www.imgneed.com
www.dudziak.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.