1394/02/23

FEDERATION SQUARE

اشتراک گذاری

شهر ملبورن Melbourne, Australia امروزه به عنوان قطب مهم آموزش عالی، هنر، فرهنگ، مد، ورزش، تفریح، جهانگردی، صنعت فیلم سازی و نیز فعالیت های تجاری و صنعتی استرالیا Australia مطرح است تا جایی که از آن به عنوان پایتخت فرهنگ، مد، هنر و ورزش در این کشور یاد می شود.

از جمله میدان های مهم این شهر که به دلیل جاذبه های فرهنگی و هنری خود توجه بازدیدکنندگان بی شماری را از سراسر دنیا به خود جلب کرده است، میدان فدراسیون Federation Square می باشد. این میدان با مساحت 8.3 هکتار درنزدیکی رودخانه یارا پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی بوده و با قابلیت پذیرش 15000 نفر، محل مناسبی برای ملاقات های خصوصی و عمومی مردم به شمار می رود. میدان فدراسیون Federation Square همچنین سالانه پذیرای تجمع های مذهبی، گردهمایی های عمومی و تجمع علاقه مندان ورزشی در هنگام رویدادهای مهم می باشد. به این ترتیب پس از گذشت 12 ماه از اتمام پروژه، این محل به یکی از میادین محبوب شهری تبدیل شد و توجه نشریات، معماران و صاحب نظران را در عرصه هنر، فرهنگ و معماری به خود جلب نمود. 

طراحی این میدان درسال 1998 به مسابقه گذاشته شد و 177 تیم از داخل وخارج استرالیا Australia دراین رقابت شرکت نمودند. ازاین بین پنج گروه برگزیده شدند که از جمله آنها دفتر معماری LAB Architecture Studio) LAB ) از ملبورن Melbourne, Australia  بود. این شرکت که دفتر اصلی آن در لندن Lodon, U.K مشغول به کار است همکاری خود را با Bats smart که از برجسته ترین شرکت های معماری در استرالیا Australia است آغاز نمود. میدان فدراسیون Federation Square  بر روی یکی از مهم ترین و بزرگ ترین تاسیسات قطارشهری در شهر ملبورن Melbourne, Australia  احداث شده و به همین منظور جهت جلوگیری از مزاحمت های صوتی و لرزشی، در احداث پی پروژه از چهارهزار لرزش گیر و بالشتک های پلاستیکی استفاده شده است. این میدان سه مجموعه مهم را در خود جای داده است، یکی از آن ها از با ارزش ترین "گالری های جهانی" است که صرفا به نمایش آثار هنرمندان استرالیایی اختصاص داد. بنای مذکور شامل 20 گالری است همراه با ویترین های دیدنی و جذاب با مساحت 7250 مترمربع. ساختمان دیگر این مجموعه "مرکز تصاویر متحرک استرالیا " نام دارد و شامل استودیوها ، سالن های نمایش فیلم و امکانات لازم جنبی است. بنای دیگری نیز به "رادیو و تلویزیون چند ملیتی استرالیا" تعلق دارد، از دیگر کاربردهایی که در این مجموعه سازماندهی شده اند می توان به مرکز اطلاع رسانی توریست، فضای پارک ماشین، واحدهای تجاری و تعداد زیادی کافه و رستوران اشاره نمود. بناهای مذکور پیرامون یک فضای باز مرکزی که به مثابه پلازای شهری عمل می کند جانمایی شده اند. آتریوم مسقفی با دیواره های شیشه ای نیز در گوشه ای از ساختمان مرکز تصاویر متحرک استرالیا رو به این پلازا قرار دارد، با اینکه سه مجموعه مذکور با فاصله زیادی نسبت به یکدیگر در میدان قرار گرفته اما طراحان با استفاده از ابزارهایی چون هندسه، ترکیبات حجمی همگون، مصالح و رنگ یکسان، پیوستگی و هارمونی مطلوبی را میان اجزا پروژه به وجود آورده اند. 

هندسه فراکتال Fractal  در برخی از بناهای میدان و نیز در طرح سنگفرش کف با به کارگیری مصالحی چون ماسه سنگ، فلز روی و شیشه در قالب فرم های متنوع از نظر الگو و رنگ، بافت های زیبایی را به وجود آورده است. سنگفرش پیاده رو از ماسه سنگ هایی با تنوع رنگی قرمز، نارنجی، زرد و خاکستری تشکیل شده است، ازاین رو پهنای وسیع میدان و خیابان های مجاور در میان هندسه و طرح از میان رفته و بدین ترتیب فضاها بی مقیاس و خارج از اندازه وسیع به نظر نمی رسند. میدان فدراسیون Federation Square  نمونه ای از فضای فرهنگی روباز است و بی شک تاثیرگذارترین فضای مجموعه صحن میدان است که موجب پیوند تمامی عناصر پیرامون خود می گردد.

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.