1394/08/06

PRADA SHOPPING CENTER

اشتراک گذاری

پرادا Prada یکی از معروف ترین برندهای طراحی و تولید لباس است که از معماران صاحب نامی نظیر رم کولهاس Rem Koolhaas برای طراحی شعبه لس آنجلس Los Angeles و هرزوگ و دمورن Jacques Herzog & Pierre de Meuron برای طراحی شعبه توکیو Tokyo دعوت به همکاری نموده است. ساختمان شعبه توکیو از شاخص ترین طراحی های هرزوگ و دمورن بوده و به خوبی ایده های آن ها را در خصوص طراحی فرم، پوسته و مقاطع نامتعارف نمایان می کند. برای طراحی این ساختمان از ابتدا تصمیم گرفته شد تا حجمی عمودی که شامل بیش ترین ناحیه مجاز کف در بافت است همچون اِلمانی بلند و شاخص احداث شده و بخش زیادی از مساحت زمین به عنوان فضای تهی باقی بماند. این بخش، نوعی پلازای کوچک و در خدمت فضاهای عمومی شهری خواهد بود. شکل ساختمان بیشتر تحت تأثیر زاویه دید ناظر می باشد. بدنه ساختمان بیش تر مانند کریستال و یا مثل نوعی ساختمان باستانی با سقفی حایل دیده خواهد شد. خصلت دو جنبه ای، تغییر و نوسانی بودنِ هویت بنا، با تأثیر تندیس گون سازه مسطح درخشان تشدید شده است. شبکه لوزی شکل در نمای ساختمان که بر همه جوانبِ آن نصب شده، با ترکیب پانل های شیشه ای محدب، مقعر و مسطح پوشیده شده است.

این تفاوت هندسه ها بازتاب های کوچکی تولید می کند که به ناظران حاضر در داخل و خارج بنا این توانایی را می دهد که مدام تصاویر متغیر، و همچنین پرسپکتیوهایی سینمایی از تولیدات پرادا و دگرگونی های شهر را ببینند. اما شبکه موجود در نما، خطایی بصری نیست؛ بلکه فعالانه با مهندسی سازه متحد است. این شبکه ها که به هسته های عمودی ساختمان متصل اند، سقف ها را حمایت می کنند.

لوله گذاری افقی، سازه را محکم نگه می دارد و همچنین قسمت های خصوصی تری را جهت فضای رختکن فراهم می کند. لامپ ها و مبلمان برای نمایش محصولات پرادا و فقط برای بازدید کنندگان این مکان طراحی شده اند. مصالح یا بیش از حد مصنوعی (نظیر رِزین، سیلیکون و فایبر گلاس) یا بیش از حد طبیعی (مثل خزه یا تخته های متخلخل چوب) هستند. چنین مواد و مصالح متضادی به جنبه های سنتی و معاصر اجازه می دهد تا به عنوان عناصری اصلی مشاهده و هم ارزش با فرهنگ جهانی امروز درک شوند. از دیگر ویژگی های معماری این ساختمان طراحی مقاطعی پویا با هندسه ای نا متعارف است که طبقات مختلف ساختمان را با هم پیوند می زند.

در سال 2006، مجله نیویورک تایمز New York Times دفتر طراحی هرزوگ و دمورن را تحسین شده ترین شرکت معماری دنیا دانست. هدف این شرکت تغییر در مفهوم و عملکرد خرید کردن، لذت بردن و ارتباطات و تشویق به یکپارچه کردن مصرف و فرهنگ می باشد.

هرزوگ در این مورد می گوید: "توکیو شهری است که در آن هر ساختمان مربوط به محله خود است و فضای هر ساختمان کل سایت را اشغال می کند. ما این فرصت را داریم که مانند شهرهای اروپایی فضای کوچکی در بیرون از منزل ایجاد کنیم و همچنین با نشان دادن اهمیت منظر و نمای بیرون، بر خلاف سنت درون گرایانه ژاپنی، حواس را به دنیای بیرون معطوف کنیم."

برگرفته از:
رئیسی، ایمان و عشقی صنعتی، حسام. "یکصد طراح معاصر2"، نشر کتابکده کسری، بهار 1393.
www.archood.com
www.mimoa.eu
www.herzogdemeuron.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.