1394/09/03

MAGMA ARTS & CONGRESS CENTER

اشتراک گذاری


مرکز هنر و کنفرانس ماگماMagma Arts & Congress Center در شهر تنریفTenerife در جزایر توریستی قناری اسپانیا، ساخته شده است. این مرکز که توسط فرناندو مارتین منیس Fernando Martin Menis و خوزه ماریا Jose Maria طراحی شده در سال 2005 توسط پادشاه اسپانیا افتتاح گردید. نقطه آغازین طرح و منبع الهام ایده های معماران، سایت پروژه معرفی شده است؛ به این ترتیب که ویژگی های طبیعی سایت، نیمه بیابانی بودن و فاصله نزدیک آن به دریا، پتانسیل های اصلی طرح بوده و در شکل گیری کانسپت پروژه سهم به سزایی داشته اند. حجم کلی ساختمان به لحاظ فرم، رنگ و مصالح با طبیعت پیرامون در تجانس و هماهنگی کامل است. این نگاه در ساماندهی فضاهای داخلی نیز اثر گذار می باشد؛ فضاهای وسیع، سیرکولاسیون روان و گشودگی های متعدد در نمای ساختمان منطبق، با شرایط محیطی منطقه می باشد. بخش عمده ای از مصالح به کار رفته در بنا را بتن در قالب بلوک ها، تایل ها و نیز صفحاتی از بتن خشن که توسط صنعتگران محلی تولید شده است، تشکیل می دهد. سیستم سازه به کار رفته در سقف بنا شبکه ای فلزی است که توسط پانل های سیمانی با فرمی ارگانیک و موج دار در هماهنگی با امواج اقیانوس پوشانده شده است. فرم نهایی سقف، احساسی از سبکی و سیالیت را در تضاد با صلبیت و بافتی خشن القا می کند. به موجب قرار گیری بنا بر روی تپه ای با ارتفاعی نه چندان زیاد، دید مناسبی به اقیانوس از داخل پروژه ممکن می باشد. صفحات مواج طوری بر روی یکدیگر نصب شده اند که ورود نور را به فضاهای داخلی میسر ساخته و به این ترتیب تیرگی مصالح به کار رفته در بنا تعدیل می گردد.

13 دیواره سنگین با هندسه ای نامنظم و ساخته شده از مصالح خشن از زمین سر بر آورده اند و سقف مواج را در میان خود گرفته اند. هر یک از این احجام عملکردی را در خود تعریف می کنند: دفاتر اداری، فضای مخصوص مطبوعات، سالن سمعی بصری و کافه تریا از جمله این عملکردها می باشند. در فاصله بین احجام ذکر شده دیوارهایی افقی و کشیده طراحی شده اند، این ترکیب های افقی و عمودی به ایجاد سایه روشن هایی می انجامند که متناسب با بافت نیمه بیابانی منطقه است. حجم کلی بنا از سوی برخی منتقدین متأثر از تندیس گرایی در آثار متأخر لوکوربوزیه در شاندیگار توصیف شده است.

مرکز هنر و کنفرانس ماگما دارای سه ورودی است که بطور همزمان و مستقل کار می کنند، افزایش تعداد ورودی ها در جهت افزایش حس دعوت کنندگی بنا بوده است. ورودی اصلی به سال انتظار وسیعی راه دارد که بازدیدکنندگان را به کافی شاپ و سالن اصلی هدایت می کند، ورودی دیگری دسترسی به دفاتر اداری در ترازی بالاتر را میسر می سازد و ورودی سوم که معمولاً در مواقع اجرای کنسرت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، ارتباط با فضای خارجی را توسط سطحی شیبدار ممکن می کند. فضاهای اصلی این مرکز در چهار بخش اصلی قابل بررسی اند؛ سالن کنفرانس اصلی در طبقه همکف با مساحتی معادل با 2345 متر مربع و صحنه نمایشی با وسعت 300 متر مربع به گنجایش 2500 نفر؛ این فضا می تواند به بیش از 9 فضای کوچیک تر تقسیم شود که هر کدام 200 صندلی را در خود جای می دهند. نیازهای آکوستیکی فضا توسط پانل هایی که در سنگ های دیوارهای داخلی جاسازی شده اند برآورده می شود. در مواقع لزوم تقسیم بندی فضاهای کوچیکتر نیز به وسیله پانل های جداکننده ای صورت می گیرد که عایق صدا می باشند. بخش دوم، سالنی در طبقه اول است با وسعت 1800 متر مربع و ارتفاع 4 متر که می تواند بین 200 تا 2000 نفر را مطابق با زمان و شرایط لازم پذیرا باشد. فضای سوم لابی ساختمان است با مساحت 800 متر مربع و فضای چهارم فضای باز نمایشگاهی است که در خارج از بنا جانمایی شده است. انعطاف پذیری بالای فضاهای این مرکز امکان اجرای تئاتر، کنسرت، کنفرانس و هرگونه رویداد فرهنگی در هر مقیاسی را فراهم می آورد.

برگرفته از:
طالبیان، نیما و آتشی، مهدی و نبی زاده، سیما. "مجموعه کتب عملکردهای معماری"، نشر کسری ،پاییز 1391. کتاب پنجم.
www.skyscrapercity.com
www.aasarchitecture.com
www.whytenerife.com
www.tenerifemagma.com
www.albertoruizfotografia.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.