1395/03/24

ELI & EDYTHE BROAD ART MUSEUM

اشتراک گذاری

موزه الی و ادیت براد،‌ وابسته به دانشگاه ایالتی میشیگان  و واقع در پردیس این دانشگاه بوده و به نمایش هنر معاصر اختصاص دارد. طراحی آن یكی دیگر از آثار دفتر معماری زاها حدید است و به روال معماری پروژه های این دفتر،‌ خطوط كلی آن حاصل مطالعه و خوانش منظر، ‌توپوگرافی و سیركولاسیون بافت محل پروژه می باشد. حضور ساختمان های تاریخی دانشگاه به سبك نئوگوتیك،‌ در جنوب موزه و خیابانی با زندگی شهری پویا در شمال آن شبكه ای از مسیرها و ارتباطات بصری به وجود آورده است. ساختمان موزه مانند یك كفپوش شهری گفتگویی میان این مسیرها و ارتباطات بصری در اطراف سایت خلق كرده و ارتباط میان شهر و ساختمان های دانشگاه را قوی تر می كند. 

از طرفی ساختمان های آجری قرمز دانشگاه به عنوان قابی در پس زمینه برای موزه عمل می كنند. نمای موزه متشكل از سطوحی تاخورده با زاویه های تیز است كه ورود نور به داخل را كنترل می كنند. پوسته خارجی ساختمان، ‌از جنس فولاد و شیشه، به سمت محورهای مختلف جهت گیری كرده و حركت در اطراف آن پرسپكتیوهایی مدام در تغییر می دهد كه چیزی از عملكردهای داخل را آشكار نمی كند و به همین خاطر كنجكاوی بازدیدكنندگان را بر می انگیزد. موزه دارای دو ورودی است و دسترسی به آن هم از جانب شهر و هم پردیس دانشگاه ممكن می باشد. از ورودی غربی می توان وارد سرسرای اصلی شد؛‌ در حالی كه ورودی شرقی بازدیدكنندگان را با گذر از حیاط به لابی بازوی آموزشی می رساند. پلكانی جذاب همراه با آسانسوری بزرگ در مركز بنا قرار دارند. در داخل نیز تقریباً در هیچ نقطه ای زاویه قائمه به چشم نمی خورد و با اینكه پلكان ها و فضاهای ارتباطی حس تعادل فیزیكی بازدیدكنندگان را به چالش می كشند،‌ فضای گالری ها،‌ گرچه نه كاملاً راست گوش،‌ تا حدودی حس تعادل را به آنان باز می گرداند. 

در برخی از بخش های موزه پنجره و نور طبیعی حضوری چشم گیر دارد و برخی از فضاها نیز كاملاً بدون پنجره طراحی شده اند و گاه از بازشویی كوچك تنها برای ایجاد حال و هوایی خاص استفاده شده است،‌ در نورپردازی موزه، ‌قصد معماران ایجاد نور فیلتر شده در تمام موزه بوده است كه با الهام از سقف های دندانه دارِ كارگاه ها و فضاهای صنعتی فرم كنونی نتیجه شده است.

برگرفته از:
طالبیان نیما، آتشی مهدی، نبی زاده سیما، چاپ سوم، ویرایش دوم تابستان 1390، مجموعه کتب عملکردهای معماری – "موزه"، نشر کتابکده تخصصی معماری و شهرسازی کسری - حرفه : هنرمند، کتاب ششم.
www.archdaily.com
www.zaha-hadid.com
www.broadmuseum.msu.edu
www.bluffton.edu
www.inexhibit.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.