1395/03/28

RIVERSIDE MUSEUM

اشتراک گذاری

با اینكه امروزه گلاسكو Glasgow بیشتر به عنوان یك مركز تفریحی و توریستی شناخته می شود اما در گذشته یكی از مراكز اصلی كشتی سازی و مهندسی در بریتانیا  بوده است. ریورساید Riverside،‌ كه نام جدید "موزه حمل و نقل"گلاسكو است، ‌از طرفی بزرگداشت این میراث است و از طرف دیگر می خواهد گلاسكو را همچنان در صدر عرصه تكنولوژی حفظ كند. 

موزه در حاشیه رودخانه كلاید‌ و در محلی كه رود كلوین به آن می پیوندد واقع شده و مانند رودی فولادی،‌ شهر را به این رودخانه پیوند می دهد و سمبلی از رابطه تنگاتنگ این دو در طول تاریخ این شهر می شود. "حدید"ساختمان را به عنوان مقطعی امتداد یافته در فضا دیده است. بنا كه فرمی مانند موج یا چین را می نمایاند از یك سر به شهر و از سر دیگر به رودخانه گشوده شده و حد واسطی میان این دو می شود. اما این ارتباط را مستقیم تعریف نمی كند و با انحراف در دو نقطه،‌ مخاطب را میان اشیا موزه گردش می دهد. فضای داخلی، ‌بدون ستون یا عناصر ساختاری دیگر، ‌دید به خارج و ارتباط دائم با بستر را برای بازدیدكنندگان ممكن كرده است. در داخل، ‌نوارهای نورانی بر روی سقف حركت نرم و مجسمه وار این موج ها را بیشتر به چشم می آورند. در بخش هایی از جبهه غربی و شرقی طبقاتی به ساختمان اضافه شده و به فضاهای خدماتی و اداری تخصیص داده شده است. در خارج موزه، سنگ ها و فضای سبز اطراف از نظر بصری محیط این جسم فولادی را مقداری تلطیف می كنند. همچنین از جمله اشیا موزه می توان به كشتی ساخته شده به سال 1896 میلادی اشاره نمود كه در آب های رودخانه و مقابل موزه لنگر انداخته و از جبهه مشرف به رودخانه قابل مشاهده می باشد.

برگرفته از:
طالبیان نیما، آتشی مهدی، نبی زاده سیما، چاپ سوم، ویرایش دوم تابستان 1390، مجموعه کتب عملکردهای معماری – "موزه"، نشر کتابکده تخصصی معماری و شهرسازی کسری - حرفه : هنرمند، کتاب ششم.
www.archdaily.com
www.zaha-hadid.com
www.architecture.mapolismagazin.com
www.buildipedia.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.