1395/08/21

HARBIN OPERA HOUSE

اشتراک گذاری

معماران MAD از خانه اپرا هاربین پرده برداری کردند، این پروژه در شمالی ترین شهر کشور چین یعنی شهر هاربین واقع شده است. در سال 2010 این تیم معماری برنده رقابت بین المللی برای طراحی جزیره فرهنگی هاربین، یک طرح جامع برای خانه اپرا، یک مرکز فرهنگی،که در امتداد تالاب و رودخانه Songhua قرار دارد شد. هسته مرکزی و نقطه کانونی این جزیره فرهنگی، خانه اپرای این مجموعه است. مساحت اشغالی این ساختمان حدود 850 هزار فوت مربع می باشد که شامل یک تئاتر بزرگ به گنجایش 1600 نفر و یک تئاتر کوچکتر با گنجایش 400 نفر است. به عنوان یک نماد در کنار تالاب هاربین، خانه اپرا برای پاسخ گویی به طبیعت وحشی و بکر شمال این شهر و همچنین آب و هوای سرد طراحی شده است. این ساختمان یکپارچه خود را مانند یک مجسمه با طبیعت و توپوگرافی آن منطقه آمیخته است.

 ما یانسونگ Ma Yansong موسسه اصلی تیم معماری مد MAD Architects در مورد این حانه این چنین می گوید: "تصور ما از خانه اپرا هاربین یک مرکز فرهنگی از آینده است - این مکان یک محل برگزاری فوق العاده، و همچنین یک فضای عمومی است که مظهر ادغام انسان، هنر و هویت شهر است که با طبیعت اطراف ترکیب شده است."

در قسمت بیرونی، نمای منحنی متشکل از پنل های آلومینیوم سفید است که سطح نرم و شفاف را بیشتر نمایان می کند. داستان این مجموعه تازه از آنجا شروع میشود که با عبور از روی پل به سمت جزیره فرهنگی هاربین میرویم، جایی که یک میدان عمومی بزرگ دارد و در طول ماه های زمستانی به زیبایی با محیط پوشیده از برف ترکیب میشود که واقعا بی نظیر است.

معماری Choreographs کُرگراف  یک روایت مفهومی است که به بازدید کنندگان می پردازد. مراجعه کنندگان به محض ورود به فضای لابی بزرگ، یک شیشه شفاف را مشاهده می کنند که باعث سبکی فضا و همچنین ارتباط بصری بهتر با محیط بیرون را ایجاد میکند. لابی بزرگ به وسیله یک ساختار سبک و متشکل از اهرام شیشه ای است که اشاره به آب و هوای سرد دارد که بازدید کنندگان میتوانند از نور طبیعی ساده - قبل از نشستن روی صندلی های خود استفاده کنند.

طراحی داخلی این مجموعه شما را به سمت خود می کشاند، از چوب غنی به کار رفته در سالن تئاتر بزرگ گرفته تا بالکن ها که به زیبایی خودنمایی میکنند. این بالکن ها دارای فضاهای پیکربندی شده است که از متریال ساده استفاده شده که باعث آکوستیکی شدن این سالن در سطح جهانی شده است. این سالن تئاتر بزرگ روشنایی خود را از نورگیر کوچکی فراهم می کند که مخاطب را در گذر زمان به قسمت بیرونی متصل و هدایت می کند.

تئاتر کوچکتر، فضای داخلی را به صورت یکپارچه به فضای بیرون با پنجره های بزرگ پانوراما که در پشت صحنه اجرا می باشد متصل می کند. این دیوار شیشه ای عایق صدا، باعث ایجاد پس زمینه طبیعی برای بهتر شدن فعالیت ها و اجرای برنامه ها و همچنین الهام گرفتن از محیط بیرون شده است.

فراتر از این بررسی باید گفت که معماران MAD توانسته اند با الهام از طبیعت و هویت محلی، فرهنگی و هنری، خانه اپرای هاربین را به صورت کاملا عملکردی و در چهارچوب منظر و فضا با مردم و محیط زیست ارتباط عمیقی برقرار و با این مجموعه درگیر کنند.

برگرفته از:
www.archdaily.com
www.azuremagazine.com
www.designboom.com
www.architecturalrecord.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.