1395/07/25

LIBESKIND SIGNATURE SERIES HOUSE

اشتراک گذاری

در حالی که بسیاری از معماران جهان درصدد یافتن راهکارهایی برای حل معضلات انبوه سازی مسکن و تطابق این نوع از مسکن با سیستم های کنترل انرژی و معماری پایدار می باشند، این خانه کوچک با ظاهری ناآشنا و غریب را می توان سرآغاز انقلابی در طراحی فضاهای مسکونی دانست. این بار نیز این معمار پرآوازه و خلاق دانیل لیبسکیند است که توجه تمامی مهندسین، معماران و متخصصین عرصه مسکن را به خود جلب کرده است. سال ها پس از آن که لکوربوزیه با اظهار این سخن که (خانه ماشینی است برای زندگی)، تحولی را در طراحی مسکن به وجود آورد اکنون لیبسکیند مدلی از خانه را طراحی نموده است. که همچون مدل های ماشین می تواند در تعداد زیاد و در کشورهای مختلف تولید شده و به فروش برسد. هر چند که این خانه نخستین نمونه به اجرا در آمده می باشد، اما کمپانی تولید کننده این خانه شروع به ثبت سفارش متقاضیان خرید این خانه سه تا چهار میلیون دلاری نموده است. 

هندسه این خانه که الهام گرفته از کریستال می باشد تشابه زیادی به دیگر آثار لیبسکیند دارد و حجم آن از تداخل صفحات و پوسته هایی با زوایای تند پدید آمده است. در طراحی این مدل، با اهمیت ترین مولفه های روانی مسکن هزاره جدید نظیر هویت، امنیت و آسایشِ ساکنین و همچنین استفاده از تکنولوژی امروزی در جهت دستیابی به معماری پایدار، کاهش مصرف انرژی، کاهش زمان ساخت، کنترل آلودگی صوتی و استفاده از مصالح مناسب و قابل انطباق با اقلیم های مختلف مد نظر بوده است. 

این خانه شامل دو طبقه بر روی زمین و یک طبقه زیرزمین می باشد و در آن علاوه بر فضاهای اصلی نظیر آشپزخانه، نشیمن، سه اتاق خواب، سوئیت مهمان و سرویس های بهداشتی، فضاهای متنوع دیگری نظیر اتاق چند منظوره، دفتر کار، نشیمن شومینه، بالکن، رخشتویخانه، اتاق بدن سازی و سونا نیز در نظر گرفته شده است. تمامی فضاهای داخلی از نور طبیعی بهره برده و دید مناسبی نیز به پیرامون خانه دارند. ساختار سازه این خانه از جنس چوب فرآوری شده می باشد که پوسته ای فلزی آن را پوشانده است. این پوسته همچنین سیستم های جذب انرژی خورشیدی و ذخیره آب باران نصب شده در نما و سقف ها را نیز مخفی می سازد. 

دیدگاه جدید نسبت به چگونگی استفاده از سیستم های پیش ساختگی موجب شده است که حداکثر مدت زمان ارسال قطعات خانه به هر نقطه از جهان کمتر از یک ماه و حداکثر زمان نصب و احداث بنا نیز به حدود چند ماه کاهش یابد. لیبسکیند ایده اصلی در طراحی این خانه را مطرح نمودن راهکاری برای فرار از تکرار باکس ها و بلوک های مشابه و بی هویت دانسته و عنوان نموده است که هدف از این پروژه طراحی خانه ای ایده آل و متناسب با نیازها و نحوه زندگی انسان امروز بوده است که در آن به ظریف ترین نکات جهت تأمین آسایش و رضایت ساکنین توجه شده است. برای گریز از تکرار این بنا به خریداران این خانه اطمینان داده می شود که در نزدیکی آن ها این مدل خانه هرگز احداث نخواهد شد. همچنین خریداران، بسیاری از مشخصات خانه را می توانند شخصاً انتخاب کنند که از این موارد می توان به رنگ برخی از جداره ها، نوع شیشه ها و دکوراسیون داخلی اشاره نمود. برای این خانه دو نمونه کاملاً متفاوت از دکوراسیون مدرن طراحی شده است؛ نمونه اول شامل مبلمان و دکوراسیون لوکس اما ساده بوده اما تمامی مبلمان، دکوراسیون و طراحی صنعتی نمونه دوم را لیبسکیند هماهنگ با هندسه و فرم بنا طراحی نموده است. بسیاری کارشناسان پیش بینی می کنند که در دهه میلادی پیش رو بسیاری از معمارانِ سرشناس به این عرصه متفاوت طراحی مسکن روی خواهند آورد تا در آینده ای نزدیک، خانه نیز همچون البسه، جواهرات و اتومبیل سالانه، با مدل ها و طرح های مختلف روانه بازار جهانی گردد.

برگرفته از:
www.archdaily.com
www.libeskind.com
www.designboom.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.