1395/04/26

AUSTRIA PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

غرفه اتریش كه "هارمونی را احساس كنید" نام دارد با طرح خود تقابل بین شهر و روستا، مناظر طبیعی و شهری و فرهنگ اتریش را به نمایش می گذارد. غرفه بر روی یك قطعه زمین به مساحت 2314 مترمربع ساخته شده است. در طبقه همكف یك فضای نمایشگاهی با بیش از 500 متر مربع مساحت قرار دارد كه در قسمت اصلی آن یك سِن برای رویدادهای مختلف تعبیه شده است. در همه بخش های مختلف نمایشگاه نمایش های چند رسانه ای بر روی سقف ها، دیوارها و كف پخش می شود. طبقه همكف همچنین فروشگاه و باجه اطلاعات را نیز در بر دارد.

ایده اصلی در طراحی غرفه اتریش برای اكسپو 2010 شانگهای را می توان نیروهای صوتی یا به طور دقیق تر موسیقی دانست.

موسیقی كه كانسپت اصلی این بناست در زبان معماری یكپارچگی را منعكس می كند كه همچون رسانایی فضاهای مختلف طرح را به هم می آمیزد. تجسم حالات مختلف صوت در فضا معماری این غرفه را شكل می دهد،‌ كه همخوان با تصویرسازی های الكترونیكی موسیقی (‌VJs)‌ بر روی جداره های داخلی آن است.

تاریخ غنی موسیقی اتریش، ساخت یك اثر برآمده از موسیقی باروك تا كلاسیك و مدرن و معاصر را ممكن می كند. فضاها از درون بدنه توپولوژی مانند، بنا گشوده می شوند از فضای اصلی،‌ تالار شنوندگان، تا پوسته ی بیرونی. این شكل بنا حفره ها و دالان هایی را به وجود می آورد كه سایر فضاهای جانبی مانند فروشگاه، رستوران، ‌دفتر و جایگاه میهمانان ویژه در آن ها شكل می گیرد.

موسسات معماری اِسپن و زیتینوگلو در رقابت برای طراحی غرفه اتریش در اكسپو 2010 شانگهای برنده شدند.

غرفه اتریش خود را به وسیله فرم معماری انتزاعی پویا و پوسته ی بیرونی قرمز و سفید رنگ از جنس چینی به نمایش می گذارد. از رویه ی چینی در طراحی داخلی غرفه نیز استفاده شده است. سطح چینی به كار رفته به صورت زیركانه ای به سنت كهن چین و ظروف چینی اشاره می كند كه زمانی از چین به اروپا صادر می شد. اتریش در واقع به صورت سمبلیك این معماری با پوشش چینی را به چین باز می گرداند تا بیانگر دوستی میان اتریش و چین باشد. تركیب دو رنگ قرمز و سفید نه تنها نمایش دهنده ی رنگ های پرچم اتریش هستند، ‌بلكه اشاره ای دارد به رنگ قرمز كه در سنت چینی برای نشان دادن شانس و شادی استفاده می شود.

غرفه اتریش متشكل از 5 بخش نمایشگاهی بازدید كنندگان را از میان كوه های پوشیده از برف،‌ جنگل های معطر،‌ چمنزارهای سبز،‌ رودخانه های جاری و مناظر شهری به یك سفر دلنشین می برد. در طی این مسیر از كوه تا شهر، بازدیدكنندگان با فرهنگ و اقتصاد اتریش از طریق ساخت های متحرك آشنا می شوند. غرفه با نمایش های چند رسانه ای یك تور بی نظیر از اتریش را به بازدیدكنندگان ارائه می دهد.

موسیقی اتریش با شهرت جهانی اش یكی از موارد شاخص غرفه است. آهنگ آشنای دانوب آبی ساخته یوهان استراس كوچك و دیگر موسیقی های كلاسیك ساخته ولفگانگ آمادئوس موتزارت هر از گاهی در غرفه نواخته می شوند. برنامه های موسیقی سبك آوانگارد (تجربی و پیشرو) ‌و جشن های موزیكال نیز جزئی از برنامه ها غرفه اتریش هستند.

گروهی از هنرمندان اتریشی سالن نمایشگاه را با 64 پروژكتور و بیش از یك میلیون عكس و اسلاید مجهز كرده اند تا تقابل بین محیط مسكونی شهری و روستایی را به صورت سه بُعدی به نمایش بگذارند. بازدیدكنندگان حركت خود را در وهله اول از منطقه ی كوه ها شروع می كنند،‌ كه در آن جا سرما و برف واقعی قابل حس است. سپس حركت خود را به سمت جنگل های اتریش ادامه می دهند. با استفاده از صداهای پرندگان این تجربه تقویت و طبیعی تر می شود. بازدیدكنندگان سه سفیر اتریش را در غرفه ملاقات خواهند كرد. اولین آنان موتزارت است كه داستان هایی از موسیقی اتریش را بازگو خواهد كرد. دومین سفیر شاهزاده سیسی‌ است كه شخصیتی معروف در بین بازدیدكنندگان چینی است. این دو تاریخ كهن اتریش را بازگو می كنند، ‌در حالی كه سومین سفیر یكی از ستاره های چینی الاصل تیم فوتبال وین می باشد كه سفیری برای اتریش مدرن و آزاد خواهد بود.

برگرفته از:
وکیلی، نیما. کوهی فر، فرناز، "غرفه اتریش"، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.archdaily.com
www.dezeen.com
www.architonic.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.