1395/04/28

SERBIA PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

کانسپت، ایده و نمایش و ارائه غرفه صربستان  در اکسپو جهانی 2010 با نام "رمز شهر" می باشد ایده و طراحی از سوی یک گروه معماری جوان با نام های ناتالیا میودراگوویچ و دارکو کوواچف شکل گرفته است. الهام بخش ایده طراحی این غرفه فرش های سنتی کشور صربستان و سنت بافندگی این کشور بوده است. فرایندی که حاکی از یک همزیستی کامل و اتحاد و هماهنگی بین جدید و قدیم می باشد، اندیشه های کهن با دانه های نوین، و از این نهاد به عنوان یک زمینه استعاره ای برای حمایت از توسعه و اشتراک شهرهای مونتاژ شده صربستان و نیز آرمان آن ها برای یک موفقیت مستمر از اشخاص و جامعه یاد شده است. 

در پایان هر بافندگی ما یک محصول را با یک پیام منحصر به فرد یا رمز و کد مشخص دریافت می کنیم که در این جا همانا این رمز و کد شهر صربستان می باشد، یا همان رمز شهر یعنی یک کار عالی با تمامی نقایص و عیب های درونی آن. این غرفه نمادی از ایجاد بافت و ارتباط بین مردم و تجزیه ناپذیری فرهنگی می باشد، همانند مدول های درهم پیچیده ای که در صربستان برای ایجاد یک شهر صرب به هم دیگر بافته می شوند. 

این غرفه از نظر مفهومی، جزئیات زندگی شهری را به رمزهایی که کیفیت آن را تشریح می کنند تجزیه و تفکیک می کند. در این جا رمز شهری وجود دارد که منبع الهام و مفهوم خود را به صورت نماد نشان می دهد، تاریخ شهر، فرهنگ، اقتصاد، شهروندی، اکوسیستم شهری، انرژی تجدیدپذیر، سبک شهر و جامعه. 

ساخت غرفه متشکل است از شبکه هایی از کابل ها و تیغه های قرارگرفته بر روی مدول های شکل گرفته از آهن، پلاستیک و یا موادی از جنس چینی، این در حالی است که اجرای این مدول ها در آسان تر اجرا شدن سازه کمک زیادی می کند. 

مدول ها به عنوان عناصر ساختمانی با انعطاف پذیری بالا در ساخت غرفه به کار رفته اند. خود ساخت و فرآیند آن از یک مدل اشاره شده از بافت و ادغام و هماهنگی بخش های مدولار در یک کلیت واحد به همراه تمامی رمزها و کدهای غیرتکراری آن، بهره می برد. بنابراین انتخاب سیستم ساخت نشان دهنده یک تصمیم مهم در فرآیند طراحی و ساخت غرفه می باشد، چون که به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلاً ابتدا به سهولت و عملی بودن اجرای این موارد و یا به انعطاف پذیری سیستم کلی در مواجهه با سازه های الحاقی و جابه جایی های مربوط به مدول های اشاره شده، این مدول هماهنگی در سطح کف و دیوار سازه ادغام شده اند. 

نماد غرفه از نظر مفهومی و زمینه ای به صورتی که بتوان به طور واضح و آشکاری زندگی شهری را در یک ارگانیسم کامل شهری آشکار ساخت، درک شده و بر روی این شناسایی تأکید فراوان می شود. 

8 عامل اصلی از رمز شهر که از طریق کیفیت زندگی مردم آن سر زندگی و حیات شهر را توضیح می دهند، به صورت نمادین به همدیگر بافته شده و در فضای داخل غرفه خودشان را نشان می دهند: تاریخ توسعه شهری، فرهنگ فردگرایی، تجارت، شهروندی، شیوه زندگی شهری، اکوسیستم شهری، هنر و فناوری و ارتباطات. 

تجربه کلی از فضای داخل غرفه صربستان با ساخت ریلی که اجزای اصلی رمز شهری را به هم دیگر پیوند می دهد به اوج خود می رسد. علاوه بر این یک عنصر و دکوراتیو مهم در کنار سازه اصلی و رمپ قرار دارد که به طبقه مربوط به شهر صربستان می رسد و بازدیدکنندگان را بسیار جذب می کند، و آن چیزی نیست به جز یک سری تجهیزات سازمان یافته تر مرکز شهر مجازی غرفه.

برگرفته از:
نظر زاده، احسان، "غرفه صربستان" ، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.designeboom.com
www.archdaily.com
www.chinaexpotours.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.