1395/06/30

BELGIUM PAVILION EXPO 2010

اشتراک گذاری

غرفه بلژیک توسط گروه معماری کونیکس طراحی شده است، گروه کونیکس در ایجاد یک فضای باز انعطاف پذیر، پویا، عملکردگرا، تجدیدپذیر و ساده موفق عمل کرده است. خطوط مشخص در غرفه به همراه سلول های مغزی در مرکز آن، یک تأیید بسیار شفاف و نورانی را بر روی بازدیدکنندگان می گذارد. 

این بنا که در نمایشگاه اکسپو چین  2010 طراحی شده است یک تجربه پربار در فرهنگ و زبان می باشد. در حقیقت این کار، چالشی است که با توجه به سایت نمایشگاه شانگهای می خواهد خودش را از میان ساختمان های صلب و عظیم برجسته کرده و خودی نشان دهد. برای مثال این که غرفه باید دارای ارتفاعی در حدود 20 متر باشد. 

تنها مصالحی که می توانست در محیط گرم و مرطوب شانگهای انتخاب شود، فولاد و شیشه بودند که با اهداف نمادگرایانه طرح نیز هم خوانی داشت. شیشه به علت این که نشان دهنده فضای باز و آزاد بود و فولاد نیز به دلیل این که دارای ارزش بسیار زیادی از نظر توسعه ی روابط کشورهای چین و بلژیک می باشد، انتخاب شده اند. 

از نظر طرح این غرفه باید گفت که این کار در دو طبقه و 5250 مترمربع و به شکل یک مکعب مستطیل می باشد با شکل سلول مغزی در وسط آن. از آن جا که اسم و نام غرفه بلژیک اروپا بود، یک بخش 1000 مترمربع در طبقه همکف به اتحادیه اروپا اختصاص دارد که از وسایل چند رسانه ای در نشان دادن شهرهای اروپایی در آن استفاده می گردد. فضای خارجی غرفه متشکل از یک نمای شیشه ای شفاف و سه نمای پوشش یافته از ورق های فلزی است. 

از نظر کانسپت و ایده طرح نیز مفهوم سلول مغزی به معنای بازگرداندن و بیرون کشیدن غنای هنری بلژیک و موفقیت های علمی این کشور می باشد که به عنوان بخشی از غرور ملی می باشد که مردم داشتن میراث نبوغ فرهنگی گذشته می باشد. برای بلژیک با تأثیری که از سنت های لاتین، آلمانی و انگلوساکسون (Anglo saxan) گرفته، مرکزیت به عنوان یکی از مهمترین جنبه های هویتی به شمار می رود و مفهوم سلول مغزی نیز اشاره به همین مطلب دارد. 

بخشی از نکات مهم در مورد بلژیک مربوط به نقش آن در کل اروپا با اتحادیه اروپا، مجلس اروپا و ناتو Nato می باشد. این غرفه همچنین با هدف انعکاس عناصری که در توسعه بلژیک و اروپا می توانند موثر باشند شکل گرفته است، همانند: گوناگونی مردمانی که دور هم جمع می شوند، سنتی از یک تعادل اجتماعی و توازنی بین نیازهای جمعی و اشتیاقات فردی. 

در کل باید گفت که غرفه بلژیک و اتحادیه اروپا به علت این که بلژیک به عنوان بخش مرکزی اروپا از نظر تاریخی، سیاسی و اجتماعی مطرح می باشد. شکل گرفته است. بلژیک تشکیل یافته از نژادها، موقعیت ها، قومیت ها و ملیت های مختلف می باشد. این پروژه بازتابی از تنوع مردمانی است که دور هم در بلژیک جمع شده اند و یک اروپای متحد را در یک تعادل هماهنگ شکل داده اند. 

نکاتی در مورد غرفه بلژیک و اتحادیه اروپا

  • جلوه های بصری چندگانه: تغییر نور و رنگ در شکل سلول مغزی قرارگرفته در مرکز جعبه شیشه ای به صورت طبیعی تبدیل به یکی از مهمترین جلوه های بصری شب های شانگ های شده است.
  • جا به جای و بر هم کنش: برای نشان دادن مفهوم جابه جایی و برهم کنش، صفحات نمایشی در غرفه که بر روی ریل های متحرک آویزان شده اند و در سالن غرفه قابل حرکت می باشند. در این مسیر یک پیکان پرپیچ و خم که در کنار یک دیوار و فضای بسته قرار داشت نیز قابل مشاهده می باشد. اجسام کوچک کروی که از قطرات آب تشکیل شده بودند در محل های تعیین شده در نزدیکی ریل در حال حرکت همانند یک پنجره در حال چرخش بودند که در حال نشان دادن ارزش و افتخار غرفه بلژیک به بازدیدکنندگان می باشد.
  • نمایش الماس: در طول نمایشگاه اکسپو 2010 یک نمایشگاه درجه یک از الماس در محل غرفه بلژیک در حال برگزاری می باشد. در این محل طراحان الماس از سرتاسر جهان که شامل 10 طراح چینی نیز بودند کارهای خود را به نمایش می گذارند. مدل های جدید از هر دو کشور بلژیک و چین باعث نمایش بهتر الماس های این دو کشور می باشد.
  • گوشه شکلاتی: غرفه بلژیک - اروپا بوجود آورنده یک جزیره شکلاتی می باشد که در آن بازیدکنندگان می توانند یک فرایند تولید شکلات را مشاهده کنند و از مزه آن ها بچشند. برخی شکلات ها به شکل عناصر شهری شانگهای طراحی می شوند.
برگرفته از:
نظر زاده، احسان، "غرفه بلژیک" ، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.archdaily.com
www.conixrdbm.com
www.e-architect.co.uk

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.