1395/06/23

SOHO GALAXY

اشتراک گذاری

مجتمع تجاری "کهکشان سوهو" در شهر پکن اکنون تبدیل به بخشی جدا ناپذیر از کلان شهر پکن شده است. معماری این پروژه از 5 اصل متداوم و پایدار تبعیت میکند که در آن کشیدگی حجم پروژه، در قسمت هایی از یکدیگر جدا می شوند و توسط تعدادی پل کشیده به یکدیگر مرتبط می شوند. حجم های مختلف موجود در پروژه توسط روکش آلومینیومی پوشیده شده که در تمامی جهات با یکدیگر منطبق هستند. در طراحی حجم کلی پروژه به طرز جالب و منحصر به فردی معماری پانوراما بدون گوشه را بوجود آورده است که در آن سیالیت، حجم را می شکند و آن را از فرم و ترکیب رسمی خارج می کند.

حیاط داخلی پروژه که بسیار بزرگ طراحی شده به طرز زیبایی بازتابی از سنت چین می باشد که در آن حیاطی بوجود می آورد که به گونه ای مانند یک جهان داخلی با در برگرفتن فضاهای باز اطراف مجموعه عمل می کند. در این جا معماری دیگر، متشکل از قوانین خشک و پیچیده نیست بلکه به جای آن حجمی سرشار برای ایجاد یک جهان واحد با حرکت هایی سیال در بین هر ساختمان بوجود آمده است. تغییر ارتفاع در حجم، کنار طراحی و تأثیری که بر یکدیگر می گذارند باعث بوجود آمدن حس عمیق و زیبایی در دید بازدیدکنندگان می شود. همانطور که بازدیدکننده وارد قسمت های درونی تر ساختمان می شود یک فضای صمیمی و دوستانه که در راستای همان خطوط اصلی و منحنی شکل حجم می باشد، را تجربه می کند.

سه طبقه زیرین ساختمان، دارای امکانات عمومی برای خرده فروشی، تفریح و سرگرمی می باشد، فضاهایی که بالاتر قرار می گیرند، برای قسمتی از کسب و کارهای نوآورانه تعبیه شده است. قسمت های بالاتر ساختمان به بارها، رستوران ها و کافی شاپ ها اختصاص داده شده است که دید و منظری زیبا را از یکی از زیباترین خیابان های پکن ارائه میدهد.

کاربری ها در مجموع با یکدیگر مرتبط اند. از طرفی دیگر، فضاهای داخلی به گونه ای طراحی شده اند که همیشه با شهر مرتبط و در تعامل اند. تمامی این موارد به پروژه "کهکشان سوهو" کمک کرده است که آن را به عنوان یک نشانه و نماد برجسته در سطح شهر پکن تبدیل کند.

موقعیت قرارگیری این پروژه به گونه ای است که دسترسی به انواع وسایل نقلیه و همچنین دسترسی آسان به فرودگاه را برای بازدید کنندگان فراهم کرده است. در قسمت زیرزمین، مجموعه تجاری مستقیماً به ورودی و خروجی مترو متصل است که شرایط بهتری برای عبور مرور حجم زیادی روزانه عابرین پیاده و بهبود جریان ترافیک آن ها بوجود آورده است.

برگرفته از:
www.archdaily.com
www.arcspace.com
www.designboom.com
مترجم: صدف جعفر تهرانی

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.