1395/06/02

LILING CITY

اشتراک گذاری

لیلینگ شهرستانی جدید در دل شهر هونان در چین می باشد که به خاطر ظروف سنتی و صنعت آتش بازی در چین معروف می باشد. ایده و کانسپت اصلی این پروژه را یک مشتری که در خط اصلی تولید سرامیک است، ارائه داده و در آن خواستار قرار دادن یک موزه و هتل در این منطقه بوده که به تولید سرامیک معروف است.

مارکو کاسامونتی که عضوی از موسسان این پروژه است در مورد این طرح چنین می گوید:

"شهرستان سرامیک لیلینگ قسمت جدیدی از شهر است که به طور کامل به هنر سرامیک اختصاص داده شده است. شهر سرامیک طرح یک شهر منظم را ندارد، بلکه یک شهر بسیار خاص است که در آن رابطه ای جالب بین معماری، فضای شهری، متریال های ساخته شده در کارخانه و صنعت سنتی و بومی این شهر همگی با هم به طرز زیبا و هنرمندانه ای تلفیق شده اند." 

در ورودی مجموعه، بازدیدکنندگان را به قسمت اصلی و هسته ای پروژه که یک میدان باز است هدایت می کند که توسط یک هتل، چند رستوران و سه موزه (دو موزه خطاطی و یک موزه سرامیک) احاطه شده است. قسمت مسکونی و تجاری مجموعه در قسمت شمال شرق سایت پروژه قرار گرفته و تمامی ساختمان ها بوسیله ی گردشگاه های در سطح خیابان به یکدیگر متصل شده است. 

کلید طراحی این پروژه در آوردن فرم ساختمان ها به شکل "گلدان های بزرگ" با خطوط نرم و بدون گوشه است. این خطوط به صورت محدب و مقعر هستند و سرامیک های مدولار شده ی رنگارنگ به کار رفته، ایجاد بافت سه بعدی در نما می کنند.

مارک کاسامونتی در رابطه با کارکرد این مجموعه می گوید: "ما معتقدیم شهرستانی مانند لیلینگ باید حس بودن در مکانی را به بازدید کننده القا کند که تاکنون تجربه بودن در چنین جایی را نداشته است. این حس نه تنها با دیدن ساختمان، بلکه با دیدن محصولات به کار رفته با کیفیت بالا در مجموعه باید القا شود. سرامیک ها الزاماً باید به شکل گلدان و ظروف باشد که نهایتاً در کنار این اشکال رابطه ای اساسی بین فرم ها برقرار است. این به این معنا است که اشکال ظروف و گلدان با شهر و ساختمان با یکدیگر در تناسب هستند."

شهر سرامیک با داشتن خیابان هایی برای رفت و آمد افراد پیاده و فضاهایی برای انتظار آن ها فراهم کرده است. در میان این مکان ها، فضاهایی برای نشان دادن و نمایش سرامیک ها وجود دارد که برای آموزش این سنت بزرگ ساخت و ساز و تزیینات سرامیک تعبیه شده است.

برگرفته از:
www.arcspace.com
www.archdaily.com
www.designboom.com
مترجم: صدف جعفر تهرانی

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.