1395/06/02

BEIJING INTERNATIONAL AIRPORT

اشتراک گذاری

ترمینال شمارۀ 3 فرودگاه بین المللی پکن، که از جمله بناهای ساخته شده در پکن برای میزبانی المپیک تابستانی 2008 بود، بخشی از یک پروژه عظیم توسعه است. فرودگاه در بخش شمال شرقی شهر، و ساختمان ترمینال چسبیده به باند پرواز شرقی قرار دارد. گر چه ساخت باند پرواز سومی هم در برنامۀ آیندۀ توسعۀ فرودگاه در آن سوی ترمینال سه پیش بینی شده، این پروژه ظرفیت فرودگاه را به بیش از دو برابر و حدود 82 میلیون مسافر در سال افزایش می دهد. 

طرح شامل دو بخش است: ساختمان ترمینال و مرکز حمل و نقل زمینی. ساختمان ترمینال، زیر سازۀ یک سقف واحد قرار گرفته است. طرح بنا ترکیبی از ارجاعات بصری به فرهنگ چین از جمله به کارگیری رنگ های سنتی قرمز و طلایی، و نمادهای اژدها، با خمیدگی های وسیع و آیرودینامیک است. در این جا بر وضوح فضایی بسیار تأکید شده تا مسافران به راحتی بتوانند در ترمینال وسیع حرکت و مسیر خود را مشخص کنند. سیستم حمل و نقل عمومی هم کاملاً در طرح ادغام شده تا دسترسی از فرودگاه به بیرون و  بر عکس، تسهیل شود. همچون دیگر پروژه های این دفتر، طرح ترمینال شمارۀ 3 چندین عنصر پایدار غیرفعال را در خود جای داده است. به عنوان نمونه، جهت نورگیرها به طرف جنوب شرقی است که جذب حداکثری گرمای آفتاب صبح را امکان پذیر می کند و در عین حال ساختمان از سیستم کنترل محیط، که در بنا ادغام شده، برای کاهش مصرف انرژی استفاده می کند. 

در انتخاب مصالح مورد نیاز، چندین عامل در نظر گرفته شد، از جمله امکان دسترسی محلی و به کارگیری افراد بومی ماهر برای کاستن از میزان حمل و نقل در زمان ساخت پروژه.

برگرفته از:
ایزدی، آزیتا، "فرودگاه بین المللی پکن، 2008" ، فصلنامه معمار، فروردین و اردیبهشت ماه 1389، شماره 60.
www.fosterandpartners.com
www.archdaily.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.