1395/04/13

درس واره شماره 35- اکسپو پاویون روسیه 2010

اشتراک گذاری

در غرفه روسیه اكسپو 2010 یك سایت پهناور بین المللی برای گفتمان فناورانه است. روسیه در اكسپو 2010 شانگهای در نقش یك حكومت قوی و تكامل یافته قرن بیست و یكمی، ‌توسعه یافته و آماده برای تصمیم گیری برای تمام كارهای دشوار فعلی و آتی ‌جزو پیشگامان جهانی ظاهر شده است. همگام با سایر كشورهای بسیار پیشرفته دنیا غرفه روسیه، 6000 هزار مترمربع را به خود اختصاص داده كه در آن یك شهر رویایی جلوه گر می شود، شهری كه ویژگی های مهم كشور روسیه را یك جا جمع می نماید كه عبارتند از: آمادگی و بازدهی در زمینه انرژی، نوآوری در سلامت عمومی و توسعه اجتماعی، ‌فناوری هسته ای، اكتشافات كیهانی، توسعه مخابراتی و فناوری اطلاعاتی.

 

Russia Pavilion Expo 2010

 

Russia Pavilion Expo 2010

 

Russia Pavilion Expo 2010


مفهوم معمارانه غرفه، منظره سازی و طرح نمایشگاه، شرایط خاصی را برای بازدیدكنندگان خلق نموده و برای آنان این امكان را فراهم می آورد تا عظمت مردمان روسی را درك نموده و توان بالقوه آنان را برای آینده ای حس نمایند كه در رأس آن خواسته ها و آرزوهای بشری قرار گرفته است. 

در سال 2008 مسابقه ای با عنوان بهترین ایده معمارانه برای غرفه روسیه برگزار شد و از میان 23 تیم شركت كننده، گروه معماری P.A.P.E.R به عنوان برنده مسابقه شناخته شد.

 

Russia Pavilion Expo 2010, Exterior

 

 Russia Pavilion Expo 2010, Exterior


طرح معماری منتخب، یك ایده سه قسمتی را اساس تركیب بندی غرفه روسیه قرار می دهد: 12 برج به رنگ سفید و طلایی، مكعب (نگه داشته شده بر روی ابرها) كه بر پایه های برج های 12 گانه قرار گرفته است و اجزایی كه در بخش داخلی و میانی آن نصب شده اند. برج های غرفه به سمت آسمان امتداد یافته تا نمادی از رشد سریع ابر شهرها با آسمان خراش های باشند كه فرم آن ها تابع معماری غیرخطی است، رنگ سفید - طلایی برج ها بازنمایی از تصاویر تاریخی معماری روسی بوده و در قسمت های فوقانی برج ها با نقش و نگارهایی توخالی شده به شكل روزنه هایی در طرح ها و رنگ های لباس های سنتی زنان روسی آرایه بندی شده اند كه در واقع نمادی است برگرفته از گروه های مختلف نژادی كه در روسیه زندگی می كنند. فرم این برج ها در حقیقت یك حركت چرخشی برگرفته از حركات رقص معروف روسی می باشد.

 

 Russia Pavilion Expo 2010, First Concept

 

Russia Pavilion Expo 2010, Tower Top View


غرفه روسیه سیمای شهرها را از منظر یك داستان افسانه ای كه از چشمان یك كودك به شهر می نگرد، نمایش می دهد. 12 برج به ارتفاع بیست متر با شكل های نامنظم و لباسی مدرن و یك ساختمان مركزی مكعب شكل به ارتفاع پانزده متر بر روی یك طرح 6000 مترمربعی مستقر شده اند و به شهرهای باستانی سه هزارساله اورارتویی تجلی دوباره می بخشند. 

عناصر تزئینی رو به بیرونی مكعب، متحرك بوده و شامل سطوح وسیعی از "نمای زنده" می باشند كه از طریق بازتاب تصویر آسمان، برج ها، فضاهای سبز و مردم، یك موجود زنده غول پیكر را در طول روز به نمایش می گذارد. به عبارت دیگر این قسمت از ساختمان غرفه تبدیل به یك موجود زنده غول پیكر می شود و شب هنگام به كمك نورپردازی های خاص و جلوه هایی از تغییر رنگ و رنگ گیج كننده سطح نما به شكل یك پرده نمایش پویا در می آید.

 

Russia Pavilion Expo 2010, View At Night

 

 Russia Pavilion Expo 2010,View

 

كانسپت

شعار نمایشگاهی و داستانی كه در غرفه روسیه بازنگر شده عبارتست از: شهر بهتر شهر یك رویا، مكانی شاد و مناسب برای بچه ها كه بتوانند در آن زندگی كنند. چون كودكان امروز همان هایی هستند كه در آینده بر روی كره خاكی زندگی خواهند كرد و سازندگان شهرهای آینده خواهند بود. همان هایی كه اكتشافات علمی را انجام داده و در زندگی آینده خود بكار خواهند برد. 

در داخل ساختمان سه طبقه ای صحنه هایی از داستان افسانه ای "ماجراجویی دوونو و دوستانش" اثری از نیكولای نوسوف نویسنده معروف داستان های كودكان به نمایش گذاشته شده است. به اعتقاد نویسنده كه عضو انجمن نویسندگان ادبیات كودك می باشد "شهر برتر شهری است كه موردعلاقه كودكان باشد." از آن جایی كه تم نمایشگاهی اكسپو 2010 شانگهای "شهر بهتر، زندگی بهتر" بود از این رو داستان افسانه ای یادشده، كانسپت نمایشگاهی غرفه روسیه انتخاب شده است.

 

Russia Pavilion Expo 2010, Interior-3D

 

Russia Pavilion Expo 2010, Interior Design & Natural Lighting


فضاهای اصلی نمایشگاهی غرفه روسیه متشكل از سه قسمت می باشد: "شهری برای كودكان"،‌ "شهری برای جوانان" و "دنیای بزرگ" كه به ترتیب درونمایه های "شهر گل ها"،‌ "شهرخورشید" و "شهرماه" را القا می كنند. به بیان دیگر "شهركودكان" همان "شهرگلها" است، "شهرجوانان" "شهرخورشید" است و "دنیای بزرگ" "شهرماه" است. درونمایه های سه گانه، شهر خورشید،‌ شهر ماه و دنیای بزرگ، از همان داستان افسانه ای یاد شده رونویسی شده و شهرهای خیالی مجسم شده در "ماجراجویی دوونو و دوستانش" می باشند كه در این نمایشگاه به صورت مصور برجسته سازی شده و روی آن ها كار شده است. 

كانسپت قصه گونه غرفه به منظور بازآفرینی "شهری دنج" از دیدگاه كودكان در نظر گرفته شده و طراحان غرفه بر این باورند كه "زیست زندگانی ترین" شهر است. جدیدترین و سودمندترین فن آوری ها برای "شهری بهتر" در محیطی قصه گونه عرضه شده است كه با موفقیت های جوانان روسی و دانشمندان جوان بدست آمده است. 

"شهر گل ها" فناوری های محیطی را عرضه خواهد نمود، "شهرآفتاب"‌ انرژی های جدید پاك و "شهرماه" كاوش های فضایی را به نمایش می گذارد. "شهر گل ها" تصاویری از كودكان را با نشان دادن قوه تشخیص رنگ ها و تصاویر خیالی به سبك داستان های افسانه ای برجسته سازی می كند.

 

Russia Pavilion Expo 2010, Lighting Detail In Faced

 

 Russia Pavilion Expo 2010, Faced Details & Llighting

 

Russia Pavilion Expo 2010-Interior, Concept Desing-Red & Gold


"شهرخورشید" یك فضای تصنعی مینیاتوری می باشد كه خورشید به طورمداوم و پایدار گونه در آن می درخشد و با تابش پرتوهای نور به تمام پنجره های سالن به آفرینش فضایی نیمه شفاف و گیج كننده با نمایش های مجازی كمك می كند. در این مكان بازدیدكنندگان درباره نوآوری های جوانان روسی در زمینه فناوری آشنا می شوند. 

"شهرماه" ‌با نمایش تاریخچه سفر انسان به فضا و پیشرفت های روس ها در مأموریت های هوافضایی، كاوش های فضایی را كانون توجه خود قرار می دهد.

 

Russia Pavilion Expo 2010, Interior Design

 

Russia Pavilion Expo 2010, Lighting-Design

 

Russia Pavilion Expo 2010, Interior Design


از بُعد طراحی پلان، غرفه مشابه سكونت گاه های قدیمی اسلاوها طراحی شده است كه در حقیقت نمادی است از "گل زندگی" یا خورشید و ریشه های "درخت زندگی" (‌یك درخت بلوط گسترده در میان اسلاوها)‌ جایی كه "بهشت زندگی" قرار گرفته است. "ریشه های برج ها" ‌به سمت مركز تركیب بندی معطوف شده اند "مكعب تمدن" را كه به نمادی از "بشر" متصل شده است، نگه می دارند.

 

Russia Pavilion Expo 2010, Section

 

فضای نمایشگاهی غرفه روسیه

"روسیه جدید: شهر و مردم" 

  1.  مناطق اتحادیه روسیه: نمایشگاه ها و آثار اعضای اتحادیه روسیه، ایده های حمل و نقل و ارتباطات شهری و روابط آن ها را با فضاهای همجوار منعكس می نماید، همان چیزی كه شهرهای روسیه آن را بالقوه دارا هستند. نمایشگاه ها و آثار ارایه شده در آن ایده های میراث فرهنگی، اقتصادی، تحولات فناوری و اختراعات مناطق را با همدیگر تركیب می نماید. یعنی هر چیزی كه بتواند موجب حل مشكلات مهم پیش روی كشوری وسیع همچون روسیه را فراهم نماید و چشم اندازی از چگونگی بهره گیری از فناوری ها و پروژه های نوآورانه را جهت ایجاد تغییرات كلی در فضای شهری و زندگی مردمان آینده را ترسیم كند. 
  2.  فناوری های جدید برای فعالیت های حیاتی: نمایشگاه GK Rosatom_ این قسمت شامل فناوری های جدیدی است برای پشتیبانی فعالیت های حیاتی شهرها. شهرهای آینده بدون فناوری های نوآورانه قابلیت مواجه با مشكلات زیست محیطی، منابع اجتماعی و سایر مشكلات مربوط به اَبَر شهرهای مدرن را نخواهد داشت. آثار عرضه شده در سالن نوآوری ها متعلق به "انرژی نسل های آینده" است. مفاهیم موضوع یاد شده بر پایه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و فناوری های هسته ای برای بهرمندی انسان و جستجو برای انواع جدیدی از انرژی كه بتواند متضمن كیفیت بالایی از زندگی برای مردم باشد و توسعه انرژی اتمی برای حفظ محیط زیست پایدار می باشد. 
  3.  شهر آینده از زاویه دید كودكان: نمایشگاهی تحت عنوان "شهر فردا از منظركودكان" در بخش مركزی غرفه برپا شده است. در این راستا اهتمام وافری از سوی مسئولین روسی در جهت دایر نمودن نمایشگاهی موسوم به "همنشینی رنگ ها برای رسیدن به شهری زیباتر" مبذول گردید. مناسب ترین الگوهای ممكن كه می توانست مبین كامل ترین و بهترین شهرهای جهان فردا بوده باشد از میان 300 نمونه متعلق به 50 دانشكده هنر و هنركده از سرتاسر روسیه گلچین شد. سپس مهندسین معمار با توجه به نمونه های مذكور اقدام به ابداع الگوهای میزان،‌ جهت نحوه همجواری شهری و سایر عناصر مطرح در دایره اماكن شهرنشینی نموده و از كودكان خواسته شد كه الگوهای مورد نظر را رنگ آمیزی كنند. كودكان در كنار آرایه الگوهای معماری‌،‌ عناصر نوینی از زیر ساخت های شهری، رویكرد خود در زمینه دستیابی به یك ساختار منطقی و در عین حال راحت را نیز به معرض نمایش گذاشتند. تك تك این تصاویر نه فقط بازنمون یك بنا بوده بلكه نشانگر مجموعه ای كلی و عظیم از ساختمان ها و همسایگان محسوب می شود كه به شكلی كاملاً بدیع و چشم نوازی تجلی یافته و جلوه گر شده اند.
  4. شهر استعدادها: موضوع اصلی نمایشگاه "شهر استعدادها"‌، "شهری بهتر، شهری است كه كودكان درآن شاد هستند" می باشد. چون كودكان امروز سیمای شهرهای آینده و زیر ساخت های آن ها را شكل خواهند داد. بنابراین این عنوان به هیچ وجه تصادفی به نظر نمی رسد.

 

 Russia Pavilion Expo 2010, Interior

 

 Russia Pavilion Expo 2010-Interior, Natural Light


چیدمان عملكردی:

برای عینیت بخشیدن به تِم اكسپوی 2010 شانگهای "شهر بهتر - زندگی بهتر" سالن نمایشگاه - شهر استعدادها به دو تراز اصلی تقسیم بندی شده است: 

تراز اول: نمایشگاهی است كه دستاوردهای به واقع بزرگ و ارزشمندی را در حوزه های مختلف در معرض نمایش می گذارد و در داخل سه برج گنجانده شده است: دو برج برای نمایش مناطق و دیگری هم برای نمایش نوآوری ها. جهت انجام فعالیت های مربوط به برنامه ریزی امور مختلف،‌ فضایی در داخل یكی از دو برج یاد شده در نظر گرفته شده است. فضای مركزی محل نمایش آثار معماری و شهرسازی برگرفته از ترسیمات كودكان با عنوان "اگر بخواهم شهرم را بهتر بسازم چه كار باید انجام دهم؟" می باشد. بر این اساس یك گذر پیوسته و بدون وقفه ای به ایده اصلی تراز دوم انجام خواهد شد. 

تراز دوم: شهر استعدادها كه در تراز دوم جاگذاری شده است،‌ یك پارك شهری جالب و تعجب برانگیز برای كودكان و بزرگسالان است و در واقع الگویی است از یك شهر ایده آل كه در آن ابداعات و اختراعات برای شهروندان زندگی موزونی را به ارمغان می آورند. شهروندان این شهر، كودكان خواهند بود، همان كسانی كه ایده ها و پروژه ها را با همت والای خود ارائه خواهند نمود.

 

Russia Pavilion Expo 2010, Front View

 

Russia Pavilion Expo 2010


چنان كه اشاره شد اگر از بالا و از بعد پلان به پروژه بنگریم، مجموعه حاضر مشابه آبادی های كوچك اسلاوها و یا استون هنج های  ما قبل تاریخ در كشور انگلستان می باشد كه حول یك فضای مركزی سازماندهی شده اند . هم كناری برج ها و حلقه زدن آن ها در اطراف یك فضای مركزی، محیط محصوری را در میان آن ها ایجاد می نماید كه از آن به عنوان میدان مركزی یاد می شود. بالای این میدان یك مكعب با 15 متر بلندا و سقف متحرك ساخته شده است كه موسوم به "مكعب تمدن" می باشد كه انتظار می رود جالب ترین بخشی باشد كه بازدیدكنندگان غرفه روسیه آن را خواهند دید. این مكعب در واقع فضای اصلی نمایشگاهی غرفه روسیه را به خود اختصاص می دهد و همان طور كه قبلاً اشاره شد شامل سه قسمت اصلی "شهر كودكان"، "شهرجوانان"‌،‌ "دنیای بزرگ"‌ خواهد بود و هر كدام از این شهرها با الهام از یك داستان افسانه ای، درون مایه های شهرهای خیالی "‌گل ها"‌،‌ "خورشید" ‌و "ماه"‌ را القا خواهد نمود.

 

Russia Pavilion Expo 2010, Using Cultural Pattern

 

Russia Pavilion Expo 2010, Using Red & Gold

 

 Russia Pavilion Expo 2010, Using Red Color

 

Russia Pavilion Expo 2010, Fecad Detail Design & Using Gold Color 

 

 برج شماره یك مدخل فضای اصلی نمایشگاهی می باشد. برج های 12 گانه شكل یافته با فرم های نامنظم كه با رنگ های قرمز، سفید و طلایی آرایه بندی شده اند عملكردهای مختلفی را در خود جای داده اند از آن جمله می توان به كافه تریا،‌ سالن های نمایشی كه شهرهای مختلف روسیه را در معرض نمایش می گذارد،‌ فضای اداری، اتاق VIP،‌ فروشگاه های هدایا و سوغات و.. اشاره نمود. در كنار برج یك كافی شاپ در فضای آزاد نیز وجود دارد. 

طراحی داخلی به همراه نماسازی بیرونی غرفه روسیه فضای آزاد و شفافی را می آفریند. مجموعه پلكان های گرد در طبقه اول سالن اصلی نمایشگاه آن ها را به "میدان شهری" منتهی می سازد. این میدان ضمن این كه مكعب تمدن را در بالای سر خود نگه می دارد توسعه تاریخی معماری شهری روسیه را به صورت موضوعی نمایش می دهد. مكعب ضمن این كه به برج های 12 گانه 20 متری متصل می باشد 3 سازه غول پیكر استوانه ای شكل بر پایداری آن می افزایند. اطراف این استوانه ها پلكان های مارپیچی تا تراز فوقانی سالن نمایشگاه بالا می روند. البته این تازه شروع داستان مسافرت است . پس از ورود به مكعب تمدن كه هسته مركزی غرفه را تشكیل می دهد از هر طرف كه بنگریم چنین می نماید كه جعبه گنج فوق العاده محكمی در انتظار بازدیدكنندگان است تا زیبایی وافر آن را كنكاش نمایند.

 

 Russia Pavilion Expo 2010 At Night


Russia Pavilion Expo 2010, Detail

 

 در طبقه اول سالن، گرداگرد مكعب،‌ نمایشگاه "‌شهر كودكان" یا همان "‌شهرگل ها" جای گرفته است. طبقات بعدی به ترتیب به "شهر جوانان" و "دنیای بزرگ" اختصاص خواهند یافت كه مفاهیم "‌شهر خورشید" ‌و "شهرماه" ‌را القا می نمایند. پلكان مارپیچی حول استوانه ها رابط میان طبقات سالن نمایشگاه خواهد بود.

 

Russia Pavilion Expo 2010

 

Russia Pavilion Expo 2010, Faced Details

 

 Detail Of Faced

برگرفته از:
یمینی، ستاره، "غرفه روسیه" ، فصلنامه فرایند معماری، دی و بهمن ماه 1389، شماره 14 و 15.
www.archdaily.com
www.dezeen.com
www.peterguthrie.net

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.