1394/07/23

درس واره شماره 12- مورفوژنیک و معماری زیستی

اشتراک گذاری

مورفوژنیک Morphogenesis مفهومی است که در بسیاری از علوم طبیعی مانند بیولوژی، زمین شناسی و کریستالوگرافی کاربرد دارد. اما امروزه می توان رد این واژه را فراتر از دنیاهای این علوم تخصصی هم پیدا کرد؛ در دنیای هنر، شعر، تکنیک و تلفیق این دو در دنیای مهندسی، معماری و مطالعات شهری. سابقه مورفوژنیک در زمینه بیولوژی Biology و کاربرد آن در این شاخه به اواسط قرن 19 میلادی باز می گردد. اصطلاح اولیه آن مورفوژنی بود که هم اکنون نیز با کمی تغییر به کار برده می شود.

 

Branching Morphogenesis - Jenny Sabin - PHILADELPHIA 

 

Morphogenesis Model - Achim Menges 

 

زمین شناسی زمینه بعدی بود که از این مفهوم در قرن بیستم استفاده کرد و بعد از آن بقیه علوم. اما در معماری، مورفوژنیک سابقه چندان طولانی ندارد. چند سالی است که مورفوژنیک به روش هایی اطلاق می شود که از بستر دیجیتال نه به عنوان ابزاری برای بیان تجسم بلکه به عنوان ابزاری برای استخراج شکل و تغییرات آن استفاده می کند؛ آن هم جزئی ترین شکل ها مثل بافت های ماهیچه ها و اعضای بدن انسان و جانوران.

 

Morphogenesis Design 

 

Morphogenesis Model 

 

مورفوژنیک دیجیتالی Digital Morphogenesis در معماری از یک رابطه قیاسی - تشابهی با فرآیندهای موجود در طبیعت بهره می برد. این کار با استناد به ساختار طبیعی سلول بدون آنکه ضرورتا" انطباق یا اقتباس مطلق از ساز و کار طبیعی آن وجود داشته باشد، انجام می شود. مورفوژنیک دیجیتالی در معماری بی ارتباط با اتفاقات غیر منتظره نیست. از نقاط مثبت این سبک جدید می توان به وجود ظرفیت های فراوان برای بهینه سازی بناها که بر گرفته از افزونگی، تفکیک پذیری و توانایی پردازش چندین تابع شبیه سازی است، اشاره کرد.

 

Morphogenesis Architecture 

 

Morphogenesis Architecture 

 

فضاهای داخلی در نحوه کار معماران مورفوژنیست که علاقه به تعریف فضاهای یکنواخت و پلان های باز دارند، کاملاً مبتنی بر اصول مدرن و نوگرای امروزی است. به کارگیری مفهوم تفکیک موضعی نقاط پر اهمیت به دست آمده از علم مورفوژنیک می تواند مولد معماری انعطاف پذیر و منطبق تری با محیط زیست باشد.

 

Figure

 

P-Wal - Andrew Kudless - Sfmoma - San Francisco, USA - 2009


در سال 2008 یکی از دانشجویان فوق لیسانس رشته معماری دانشگاه هاروارد به نام  گریگوری تیلور Gregory Taylor توانست با بهره جویی از استعداد و اطلاعات خود در زمینه شبیه سازی و طراحی دیجیتالی مدل های معماری، طرحی کامل از ایجاد یک مجتمع رسانه های خبری تهیه و تنظیم کند.

 

P-Wal - Andrew Kudless - Sfmoma - San Francisco, USA - 2009 

 

Alveolata - London - 2013 

 

او که توانایی انجام کار با چندین نرم افزار مدل سازی و رِندرینگ را برای رشته معماری دارد با به کارگیری علم مورفوژنیک و تطبیق آن با معماری مدرن این پروژه را عرضه کرد که جوایز مختلف معماری آن سال را به خود اختصاص داد. سیستم استخوان بندی ستون فقرات، معماری بدن ماست که در برگیرنده سیستم عضلانی در ترکیب با سیستم استخوان بندی است. ترکیب این دو باعث مقاومت و پایداری بدن به عنوان تکیه گاهی در برابر فشارهاست.

 

Shellstar Pavilion - Andrew Kudless - Hong Kong - 2012 

 

Zero Or Fold Screen - Matsys Kasian Gallery, University of Calgary, Canada

 

ساختار قطعه قطعه ای ستون فقرات به صورت متخلخل بوده، همچنین شبکه ای از سطوح کج و مایل به صورت خطی برای سختی بافت ایجاد شده است. بخش میله میله ای یک استخوان اگر چه دارای جرم کمی می باشد ولی از استحکام و سطح مخصوص بسیار بالایی برخوردار است که حفره داخلی استخوان های بلند را پر می کند. تحقیقات انجام شده حول مشخصه های کاربردی استخوان، راه های امکان پذیر جهت چگونگی ساخت پوسته و ساختار و اجزای ساختمان آن را به صورت روشی نو و بدیع بیان می کند.

 

Morphogenesis Design 

 

Morphogenesis Design - Toni Osterlund

 

Morphogenesis Design - Toni Osterlund

 

Morphogenesis Design - Toni Osterlund

 

Morphogenesis Design - Toni Osterlund

 

Morphogenesis Design - Toni Osterlund

 

Morphogenesis Design - Toni Osterlund

 

Morphogenesis Design - Toni Osterlund

 

Cellular Phone Booth

 

Air Force Academy - Gregory Taylor 

 

Confluence Light Sculpture - Gregory Taylor - Richards Boulevard Underpass 

 

  Confluence Light Sculpture - Gregory Taylor - Richards Boulevard underpass

برگرفته از:
زاهدی، صبا. درباره مورفوژینیک و معماری زیستی: "سلول ها و مولکول ها"، فصلنامه ی همشهری معماری، فروردین و اردیبهشت ماه 90.
www.witebread.com
www.achimmenges.net
www.proxy-studio.com
www.archiprix.org

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.