1392/11/01

درس واره شماره 4- تکنولوژی های مدرن برای روشن کردن معابر

اشتراک گذاری

در سال های اخیر پیشرفت های حیرت انگیزی در تکنولوژی های مربوط به روشنایی بخشی به معابر شهری صورت پذیرفته است؛ حالا دیگر کسی خیابان ها را با چراغ موشی و چراغ گازی روشن نمی کند. این تکنولوژی ها علاوه بر روشنایی بخشی، وظیفه جلوگیری از اتلاف منابع انرژی را هم به عهده گرفته اند و شاید همین، باعث اهمیت ویژه آنها شده است.
روشنایی هایی نامرئی در معابر شهری

یکی از جدیدترین روشها برای روشنایی بخشی به خیابان، استفاده از "روشنایی نامرئی  Invisible lighting" است.

تصور کنید شب هنگام در حال قدم زدن در پارکی هستید و ناگهان درختانی را می بینید که در میان برگ هایشان نورهای خیره کننده ای مثل کرم های شب تاب، تلالو می کنند.

این همان ایده ای است که "جانگو لی Jongoh Lee"، طراح کره ای از آن سود جسته و چراغ های خورشیدی برگ مانند خود را بر اساس آن ارائه داده است؛ این چراغ ها به شکل برگ های ظریفی هستند که با شاخه هایی که برای آنها ساخته شده به شاخه های واقعی درختان متصل شده اند.

بدنه برگ ها از آلومینیوم و سیلیکون ساخته شده و نوری که شب هنگام از آنها ساطع می شود برگرفته از انرژی ای است که با گرفتن نور خورشید، در طول روز، در برگ ها ذخیره می شود.

نیاز روزافزون به انرژی های جدید و پاک و همچنین ضرورت تلاش برای جلوگیری از افزایش حجم آلاینده ها در محیط زیست، باعث شده تا طرح جانگو لی Jongoh Lee مورد توجه بسیاری از کارشناسان و شرکت های تولید کننده قرار بگیرد؛ چراغ هایی که با استفاده از سیستم های فتوولتاییک Photovoltaic Module، الکتریسیته لازم برای چراغ ها را تامین می کنند، نمونه قابل استفاده دیگری برای روشنایی بخشی به معابر را در اختیار ما قرار می دهند؛ این سیستم های الکتریکی خورشیدی، قادرند حتی انرژی ای بیش از میزان مورد نیاز لامپ های روشنایی تولید کنند و می توان از آنها برای روشنایی تابلوهای تبلیغاتی نیز استفاده کرد.
روشن کردن خیابان با توربین

روشنایی توربینی Turbine Light یکی از روش های جالب برای روشنی بخشی به خیابان هاست؛ در این روش نوع خاصی از " پره "  برای هر روشنایی تعبیه می شود، با استفاده از جریان هوای گردابی که حاصل عبور و مرور خودروها در خیابان است، این پره ها به حرکت درمی آیند و انرژی الکتریکی لازم برای روشن کردن چراغ ها را تامین می کنند؛ البته در این روش می توان از انرژی باد و خورشید هم برای تولید روشنایی بهره برد؛ در این حالت، الکتریسیته هم از طریق باتری های خورشیدی قابل شارژ با نور و هم با استفاده از توربین تعبیه شده در پایه چراغ و ذخیره آن در خازن های در نظر گرفته شده، تامین می شود؛ با این روش به روشنایی مطمئن تری دست می یابیم، چرا که در آن، هم زمان از دو منبع تولید انرژی استفاده شده است.برگ های روشن

درخت روشنایی خورشیدی، سازه ای متشکل از یک "بافت" منتشر کننده نور است که بر مجموعه ای از شاخه ها استوار شده است. در این روش انرژی خورشیدی در طول روز در باتری های قابل شارژ جمع و ذخیره می شود و شب هنگام، انرژی مورد نیاز را برای روشنایی تامین می کند. طراحی روشنایی درخت شکل توسط طراح انگلیسی راس لاوگرو  Ross Lovegrove به منظور خلق ابزاری کارامد و جذاب صورت گرفته است. این روشنایی خورشیدی درخت شکل، شامل 10 شاخه با لامپ خورشیدی می باشد که هر کدام در برگیرنده 35 سلول خورشیدی به عنوان باتری های قابل شارژ و سیستم های الکترونیکی می باشد. هر سنسور با اندازه گیری مقدار نور موجود محیط به صورت خودکار، اقدام به روشن و  خاموش شدن می کند.
 


برگرفته از:
شیدیان، مریم سادات، 1389، "تکنولوژی های مدرن برای روشن کردن معابر"، ماهنامه همشهری معماری، اسفند ماه.
www.lisastown.com
www.inhabitat.com

نظرات

نظری وجود ندارد، اولین نفری باشید که نظری ثبت می کنید.